Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule przedstawiono wyniki badań poświęconych stanowi i perspektywom infrastruktury technicznej w polskich miastach oraz realizacji polityki mieszkaniowej państwa w konfrontacji z poglądami przedstawicieli największych partii politycznych, prezentowanymi przed wyborami do Sejmu. Na tle publikowanych przez Instytut Rozwoju Miast badań oraz programów partii przedstawiono podstawowe przesłanki konstruowania podstaw realnej polityki mieszkaniowej.
W artykule, inspirowanym jubileuszem 10-lecia funkcjonowania Instytutu pod obecną nazwą, przedstawiono historyczne rozważania na temat negatywnych konsekwencji administracyjnego rozdzielenia resortów, które powinny sterować rozwojem przestrzennym kraju, regionów i gmin oraz budownictwem. Działania podejmowane w celu usprawnienia procesu inwestycyjnego zmierzają do korygowania prawa budowlanego, nie dostrzega się podstawowych błędów wynikających z niedoceniania skutków decyzji planistycznych, pogłębiających chaos przestrzenny. Konsekwencją administracyjnych zmian na szczeblu ministerstw jest rozproszenie resortowego zaplecza intelektualnego, które powinno pracować nad spójną krajową polityką przestrzenną i budowlaną.
W artykule podjęto próbę wyodrębnienia podstawowych motywacji oraz sposobów zaspokajania potrzeb mieszkaniowych w skali przeciętnego człowieka, samorządu terytorialnego i państwa. Wskazuje się na przewagę walorów rozwoju budownictwa mieszkaniowego na wynajem oraz nieuzasadnione rozbudzanie ambicji do posiadania własnego mieszkania. Obowiązkiem państwa jest tworzenie warunków rozwoju rynku pracy, który w wyniku dochodów pracujących stanowi podstawę finansową dostępu do mieszkania. Naturalne starzenie się społeczeństwa jest mniej groźne od wysokiego bezrobocia, zwłaszcza ludzi młodych, którzy teoretycznie mają zapewniać źródła finansowania emerytur.
Przez politykę budowlaną państwa należy rozumieć świadomą i spójną działalność władzy rządowej i samorządowej, mającą na celu ustalanie zasad planistycznych, organizacyjnych i legislacyjnych, a przede wszystkim zapewnienia środków w wieloletnim cyklu planowania. Analiza sytuacji budownictwa, w tym zwłaszcza mieszkaniowego, wykazuje po prostu brak i niedocenianie tej polityki przez kolejne rządy, a także samorządy terytorialne. Pozytywne wyniki gospodarcze Polski nie znajdują odzwierciedlenia w klimacie koniunktury budownictwie, w którym notuje się od dłuższego już czasu spadek sprzedaży, przy równoczesnym spadku cen produkcji. Przy niekorzystnych wskaźnikach mieszkań przypadających na mieszkańca, czy też gospodarstwo domowe (znacznie gorsze od pozostałych krajów UE) państwo nadal przeznacza zbyt małą część PKB na strefę mieszkaniową, ponadto likwiduje kolejne ulgi podatkowe, które motywowały ludzi do angażowania własnych środków. Koncepcje polityki budowlanej państwa w odniesieniu do mieszkalnictwa, tworzone w ostatnich kilkunastu latach, mimo bardzo dobrej diagnozy sytuacji oraz prawidłowego oszacowania potrzeb nie znajdują praktycznego przełożenia na przepisy prawne, system podatkowy, obligatoryjne przygotowywanie planów miejscowych zagospodarowania przestrzennego, zapewnienie środków budżetowych itd. Brak polityki państwa w tym zakresie przenosi się w znacznym stopniu na brak polityki samorządów terytorialnych, które nie dostrzegają szansy uruchomienia ,,koła zamachowego gospodarki", jakim może być budownictwo, nie mówiąc już o efektach społecznych takiego stanu rzeczy.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.