Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Omówiono wymagania dotyczące jakości wody do picia zawarte w dokumentach krajowych, europejskich i światowych.
Jakość wody zależy od surowca, sposobu uzdatniania i przesyłania jej do odbiorców. Ponad połowa ludności kraju jest zaopatrywana w wodę pochodzącą z ujęć powierzchniowych. Jest to woda najgorszej jakości, zawierająca wszelkie zanieczyszczenia i sprawiająca największe problemy w uzdatnianiu i dezynfekcji. Dezynfekcja chlorem takiej wody powoduje powstawanie związków rakotwórczych i mutagennych. Aby tego uniknąć, należy wyeliminować chlorowanie wstępne i zastosować koagulację wspomaganą flotacją, polielektrolitami, utleniaczami i węglem aktywnym. Wody pochodzące z głębokich ujęć podziemnych często zawierają nadmierne ilości Fe, Mn i NH3, dlatego należy je poddawać napowietrzaniu i filtracji. Wody studzienne często są skażone bakteriologicznie oraz zawierają azotany w dużym stężeniu, dlatego powinno się dążyć do zaopatrzenia wsi w wodę dostarczaną przez wodociągi.
Aktualne zalecenia dotyczące jakości wody do picia są podane w opracowaniu WHO z 1992 r. „Guidelines for drinking water quality". W krajach Unii Europejskiej obowiązują przepisy zawarte w Dyrektywie 80/778/EEC. W 1997 r. opracowany został projekt nowej Dyrektywy Unii Europejskiej. W Polsce obowiązują normy zawarte w Rozporządzeniu MZiOS - Dz. U. Nr 18 poz. 72 z 1977 r., z późniejszymi zmianami - Dz. U. Nr 35 poz. 205 z 1990 r. (który obecnie jest nowelizowany). Porównując wymienione przepisy Unii Europejskiej i WHO z przepisami polskimi można stwierdzić, że NDS poszczególnych substancji występujących w wodzie podane w Dyrektywie 80/778/EEC są zgodne z wartościami podanymi w Rozporządzeniu MZiOS.
Źródłem zaopatrzenia w wodę do picia są wody podziemne oraz powierzchniowe. Zarówno jedne jak i drugie, aby nadawały się do celów konsumpcyjnych, muszą być odpowiednio uzdatnione. Wody podziemne powinny być pozbawione nadmiernych ilości Fe, Mn, NH3 i NO3. W wodach powierzchniowych największy problem zdrowotny stanowią produkty powstające w trakcie uzdatniania i dezynfekcji wody chlorem: trihalometany, chlorofenole i chloraminy. Testy określające mutagenność wody do picia jednoznacznie zdyskwalifikowały chlorowanie wstępne jako bezpieczny dla człowieka sposób uzdatniania. Chlor powinien być zastąpiony innymi utleniaczami, takimi jak ozon czy dwutlenek chloru. Wody silnie zanieczyszczone powinny być uprzednio poddane koagulacji, filtracji i sorpcji na węglu aktywnym i dopiero potem dezynfekowane. Podstawą systemu kontroli jest ustalenie norm oraz rozwój metod analitycznych pozwalających na wykrycie wszystkich możliwych zanieczyszczeń.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia jest w pełni zgodne z wymaganiami Dyrektywy 98/83/EC. Wszystkie parametry i wskaźniki uwzględnione w Dyrektywie znalazły się w rozporządzeniu. W nowym rozporządzeniu: 1. Opracowano program monitoringu jakości wody; 2. Określono sposób nadzoru nad materiałami i wyrobami stosowanymi w procesach uzdatniania i dystrybucji wody; 3. Wprowadzono wymóg walidacji metod i udokumentowanego systemu jakości w laboratoriach wykonujących badania jakości wody; 4.Zakres oznaczeń poszerzono o szkodliwe dla zdrowia produkty powstające w procesie dezynfekcji. 5. Wprowadzono obowiązek informowania konsumentów, administracji rządowej i samorządów terytorialnych o jakości wody. 6. Wprowadzono okresy przejściowe dla Pb, Br03- i THM.
Stwierdzono, że w uzdatnionej wodzie wodociągowej występują martwe i żywe organizmy planktonowe, których liczebność wynosi od kilku do kilku tysięcy osobników. Mogą one stać się przyczyną wtórnego zanieczyszczenia bakteryjnego wody dezynfekowanej, a tym samym stanowią poważny problem w uzdatnianiu wody do picia.
Wykonano porównawcze badania fizyko-chemiczne, bakteriologiczne i hydro- biologiczne wody do picia przesyłaną rurociągami z polipropylenu, polichlorku winylu, miedzi i stali. Stwierdzono, że niezależnie od rodzaju powodów jakość wody odpowiadała wymaganiom zawartym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej i nie budziła zastrzeżeń pod względem zdrowotnym.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.