Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Cięte kwiatostany dzwonka skupionego (Campanula glomerata L.) wstawione do roztworu 3% sacharozy z dodatkiem siarczanu 8-hydroksychinoliny, na okres 24 godzin lub na stałe (tj. bez zmiany roztworu), wykazały przedłużenie trwałości, mierzonej okresem zachowania walorów dekoracyjnych przez poszczę- 1 gólne kwiaty w kwiatostanie. Niższe stężenie sacharozy były bez wpływu na trwałość, natomiast stężenie 6% tego cukru, nie przedłużając trwałości, stymulowało starzenie się liści. Trzymanie ciętych kwiatostanów przez 24 godziny w roztworze kwasu aminooksyoctowego (1 mmol·dm³) - inhibitora biosyntezy etylenu oraz tiosiarczanu srebra (0,5 mmol·dm³) - inhibitora działania etylenu, było bez wpły- 1 wu na trwałość poszczególnych kwiatów. Podobnie bez wpływu na badaną cechę było podawanie kwiatostanom przez okres 1 doby, roztworu 1 mmol·dm³ kwasu 1-aminocyklopropano-l-karboksylowego, bezpośredniego prekursora etylenu, natomiast użycie cykloheksimidu (10 mol·dm³) - inhibitora translacji białek przedłużyło trwałości kwiatów w podobny stopniu jak 3% roztwór sacharozy, a więc o około 1 dzień. Wyniki badań wskazują, że dzwonek skupiony należy do gatunków roślin ozdobnych, których kwiaty odznaczają się nieklimakterycznym sposobem starzenia się i nie są wrażliwe na etylen.
W doświadczeniach nad optymalizacją rozmnażania ciemiernika białego z sadzonek, wykorzystano sadzonki pąkowe, liściowo-pąkowe i kłączowe, ukorzęniane w marcu, czerwcu, sierpniu, wrześniu i październiku, przy zastosowania Ukorzeniaczy A, AB, В i B2. Najwięcej i najlepszej jakości ukorzenionych sadzo­nek uzyskano pobierając sadzonki liściowo-pąkowe w październiku, także we wrześniu i traktując je przed umieszczeniem w perlicie Ukorzeniaczem A.
W pracy określono zależność plonowania jaskra azjatyckiego od masy bulwy macierzystej. Użyto bulw o masie ≤ 1 g, 1,1 - 2,0 g oraz 2,1 - 3,0 g. U zebranych kwiatów określono długość pędu (cm) i masę pędu wraz z kwiatem (g). Ustalono dynamikę kwitnienia oraz liczbę dni od posadzenia bulw do początku, pełni i końca kwitnienia. Po wykopaniu bulw określono masę klonu (g), liczbę bulw przybyszowych w klonie (szt.) oraz masę jednej bulwy w klonie (g). Na plon i jakość kwiatów oraz bulw przybyszowych u jaskra azjatyckiego miała wpływ masa bulwy macierzystej. Kwiaty o najdłuższych pędach zebrano z roślin uzyskanych z bulw o masie 2,1 - 3,0 g. Masa kwiatu wraz z pędem nie zależała od masy bulwy matecznej. Najwyższy plon kwiatów dostarczyły rośliny z bulw największych. Początek i pełnię kwitnienia zanotowano w tym samym terminie dla trzech badanych obiektów. Rośliny z bulw o największej masie zakończyły kwitnienie nieco wcześniej. Rośliny z bulw największych wytworzyły klon bulw o największej, a z najmniejszych o najmniejszej masie.
W badaniach określono wpływ wielkości bulw iksji ogrodowej na jakość pędów kwiatostanowych i bulw w uprawie gruntowej i pod osłonami. Jakość pędów kwiatostanowych oceniono określając długość pędu kwiatostanowego (cm), liczbę kwiatów w kłosie, długość kłosa (cm), średnicę pierwszego kwiatu w kłosie (cm), masę kwiatów ścinanych z jednym liściem (g) oraz liczbę pędów kwiatostanowych uzyskanych z bulwy. Najlepszy jakościowo plon pędów kwiatostanowych, zarówno w uprawie gruntowej, jak i pod osłonami, zebrano z iksji ogrodowej otrzymanej z bulw o obwodzie 7,1 - 8,0 cm, która dostarczyła też najwięcej i najlepszej jakości bulw przybyszowych w uprawie gruntowej.
At the stage of the first or second leaf christmas rose seedlings were pricked to pots or to multiple pots, the roots being rolled or nipped off during the operation. The quality of young plants was estimated by determining the fresh weight, number, and length of leaves and roots. The best quality of young plants was obtained from christmas rose seedlings pricked at the stage of the second leaf and with roots rolled when planted to pots.
W 3-letnim doświadczeniu zbadano wpływ głębokości sadzenia bulw (4; 6; 8 lub 10 cm) cyklamenu bluszczolistnego na liczbę oraz datę pojawiania się kwia­tów, liści i owoców, a także przyrost masy i obwodu bulw oraz procent ich strat, spowodowanych przez gnicie. Rośliny w pierwszym roku po posadzeniu bulw wy­tworzyły mało liści, kwiatów i owoców, niezależnie od głębokości sadzenia bulw. W kolejnych latach ich liczba wzrastała. Bulwy cyklamenu bluszczolistnego o ob­wodzie 14 cm, posadzone na głębokość 6 cm, dostarczyły najwięcej liści, kwiatów i owoców. Zwiększanie głębokości sadzenia bulw opóźniało ich wytwarzanie. Naj­więcej bulw zgniło przy sadzeniu ich na głębokość 10 cm.
W 2-letnich doświadczeniach notowano liczbę oraz datę pojawiania się kwiatów, liści oraz owoców. Prowadzono również obserwacje morfologiczne, określając długość płatków korony i szypułki (cm), długość i szerokość (cm) blaszek liściowych oraz ich ogonków, a także barwę kwiatów. Po wykopaniu bulw określono przyrost ich masy i obwodu w stosunku do wartości wyjściowej. Cyklamen bluszczolistny i jego odmiana, przydatne są do uprawy gruntowej w warunkach klimatycznych Polski południowej. Forma wyjściowa cyklamenu bluszczolistnego kwitnie obficiej, niż jego odmiana, która ma oryginalnie zabarwione liście i może być cenniejsza dla amatorów. Kwitnienie trwa ponad 2 miesiące, od II dekady sierpnia do przymrozków. Ich zimotrwałe liście zachowują walory dekoracyjne do maja, po czym rośliny tracą je na dwa miesiące.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.