Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badania przeprowadzono na torfowisku Siódmak (547 ha), położonym w zlewni rzeki Sawicy, na Pojezierzu Mazurskim. Stwierdzono, że w warunkach ekstensywnego użytkowania, z uwagi na różnorodność złoża torfowego oraz podłoża (piasek, gytia), powierzchnia torfowiska uległa wyraźnemu skonfigurowaniu o deniwelacji do 1 m. W płytkich glebach torfowo-murszowych (MtIIIc1) oraz w glebach mineralno-murszowych (Mr11) osiadanie wyniosło 6-9 cm na przestrzeni 22 lat, czyli średnio rocznie 0,3-0,4 cm. Największe obniżenie powierzchni (od 16 do 22 cm) stwierdzono w glebach torfowo-murszowych silnie i średnio zmurszałych (MtIII, MtII). Tempo obniżania się ich powierzchni wyniosło 0,7-1,0 cm·rok⁻¹. Na tak znaczące osiadanie mogły mieć wpływ nie tylko pokłady torfu, ale także podścielające, głębokie złoże gytii organicznej.
Prowadzono badania na umiarkowanie odwodnionych torfowiskach Pojezierza Mazurskiego, tj. na obiekcie w Stąplawkach oraz w dolinie rzeki Łyny w okolicach Olsztyna. W sąsiadujących z sobą ekosystemach łąka-las oraz łąka-pole orne a rozgraniczonych rowem melioracyjnym, wykonano profile glebowe, w których po określeniu budowy morfologicznej i podstawowych właściwości fizycznych oznaczono zawartość azotu ogólnego i mineralnych jego form (N-NH₄ i N-NO₃). Stwierdzono, że w warunkach podobnego odwodnienia, sposób użytkowania gleb torfowo-murszowych ma wpływ na stan zaawansowania w nich procesu murszenia. W siedliskach leśnych jest on słaby (MtI), pod użytkami zielonymi średni (MtII), a w gruntach ornych silny (MtIII). Mineralizacja masy organicznej mierzona ilością azotu mineralnego jest niska w siedliskach leśnych, a średnia pod użytkami zielonymi. Najintensywniej zachodzi w gruntach ornych pod uprawą warzyw, gdzie zapasy azotu mineralnego dwukrotnie przekraczają ilości wystarczające do rozwoju roślin uprawnych.
Badano właściwości sorpcyjne gleb dużego obiektu torfowego - Siódmak, w którym odwodnienie i ekstensywne użytkowanie łąkowe spowodowało rozpylenie powierzchniowych poziomów murszowych. Analizowano trzy profile gleb torfowo-murszowych różniących się stopniem zaawansowania procesu murszenia - słabym (MtI), średnim (MtII) i silnym (MtIII) oraz trzy profile gleb murszowatych, tj. mineralno-murszowej, murszowatej właściwej i murszastej. Stwierdzono, że mursze posiadają większą pojemność wymienną kationów od podścielających je torfów niskopopielnych. Jednak zdolności sorpcyjne rozpylonych murszy poziomu powierzchniowego uległy znacznemu pogorszeniu w stosunku do zalegających głębiej poziomów poddarniowych. Obniżyła się ich pojemność kompleksu sorpcyjnego oraz stopień wysycenia zasadami.
W pracy przedstawiono wyniki badań prowadzonych na torfowisku Siódmak, w pobliżu Szczytna. Badano gleby torfowo-murszowe silnie zmurszałe oraz gleby murszaste o zróżnicowanej zawartości materii organicznej (od 2,5% do 25,5%), wytworzone na podłożu piaszczystym. Badane gleby charakteryzują się odczynem kwaśnym (pHKCl 3,9-5,6). Wysycenie kompleksu sorpcyjnego kationami zasadowymi w glebach torfowo-murszowych kształtuje się > 50%, a w murszastych jest bardzo niskie (18-25%). Gleby torfowo-murszowe charakteryzuje znaczny ubytek węgla organicznego, w murszach (11,4-18,0%) w odniesieniu do torfów (36,7%). Przeważają kwasy huminowe nad kwasami fulwowymi, a stosunek CH : CF wynosi 1,05-3,45. Stopień humifikacji substancji organicznej gleb torfowo-murszowych wynosi 24,5-68,5%. W glebach murszowatych stwierdzono podobny stopień humifikacji (29,4-66,4%). Stosunek CH : CF zbliżony do jedności stwierdzono w glebach mineralno-murszowych, natomiast w murszowatych właściwych wynosił 0,5-0,9 oraz w murszastych - 0,4-0,5. Stosunek C : N, kształtujący się od 9,3 do 13,6, wskazuje na intensywność procesów mineralizacji związków azotowych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.