Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Podstawowym instrumentem wsparcia przekształceń strukturalnych, ekonomicznych i społecznych w rolnictwie oraz przetwórstwie produktów rolnych w okresie programo­wania, finansowanym z udziałem środków UE jest „Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013" (PROW 2007-2013). Program ten obejmuje m.in. działania przezna­czone na wsparcie podejmowania lub rozwijania pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. Jednym z nich jest działanie 311 - „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej". W ramach tego programu na terenie województwa wielkopol­skiego przeprowadzono pięć naborów wniosków. Wystąpiły różnice w aktywności produ­centów w układzie powiatów uczestniczących w działaniu 311. Najbardziej aktywni w po­zyskiwaniu środków unijnych w Wielkopolsce byli rolnicy z powiatów: kaliskiego oraz poznańskiego (od 499 do 386 wniosków). Najwyższą pomoc w postaci wypłaty środków finansowych otrzymali beneficjenci z powiatów: kaliskiego, poznańskiego, gostyńskiego, krotoszyńskiego, konińskiego, ostrowskiego, średzkiego, ostrzeszowskiego, gnieźnień­skiego oraz wolsztyńskiego. Średnia wartość (zł) udzielonego wsparcia na jedno wielko­polskie gospodarstwo rolne w ramach działania 311 PROW 2007-2013 wyniosła 5 439 zł.
Celem badań była ocena regionalnej aktywności gospodarstw rolnych w odniesieniu do najbardziej popularnych działań PROW 2007-2013 w Wielkopolsce, w układzie powiatów. Działanie 112., 121., 311. i 312. PROW 2007-2013 to projekty, w ramach których złożono największa liczbę wniosków. W kolejnych latach programowania zmieniały się zasady, jak i sposób wsparcia w obrębie działań. W Wielkopolsce w latach 2007-2012 niewielki był udział gospodarstw ubiegających się o środki w ramach analizowanych działań. Wskaźnik sukcesu był zróżnicowany w zależności od powiatu i rodzaju działania. Udział gospodarstw w przekroju powiatów badanego województwa w pozyskiwaniu środków finansowych w ramach działań 112., 121, 311. i 312. był zróżnicowany regionalnie. Wysoki udział producentów rolnych w obrębie powiatów w ramach określonych działań świadczył o ich zainteresowaniu oraz przedsiębiorczości.
Celem artykułu była analiza aktywności producentów rolnych w Polsce realizujących działanie 132 „Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności” w latach 2009-2011, w ramach PROW 2007-2013. Na poziomie wspólnotowym do uznanych systemów jakości żywności zalicza się takie, jak: Gwarantowana Tradycyjna Specjalność, Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne i Produkcja ekologiczna. Na poziomie krajowym w ramach uznanych systemów wymienia się: Integrowaną produkcję, Jakość-Tradycja, Quality Meat Program, Pork Quality System i Quality Assurances for Food Products. W Polsce w latach 2009-2011 przyjęto 31 795 wniosków producentów rolnych ubiegających się o pomoc w ramach wybranych systemów jakości włączonych do działania 132. Wystąpiły różnice w aktywności rolników w układzie województw. Pomoc udzielana producentom rolnym starającym się o wdrożenie systemu miała różne postacie, przy czym jej wielkość zależała od systemu, w jakim uczestniczyli. Najczęściej producenci ubiegali się o pomoc w ramach Produkcji ekologicznej i Integrowanej produkcji. Brak było zainteresowania takimi systemami, jak: Gwarantowana Tradycyjna Specjalność oraz Jakość-Tradycja.
Celem artykułu jest identyfikacja i ocena postępów realizacji wybranych działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014-2020, jako źródła finansowania przedsięwzięć innowacyjnych podmiotów. Kluczowym elementem dla kształtowania i rozwoju gospodarki innowacyjnej jest możliwość korzystania przez podmioty z puli środków na podnoszenie konkurencyjności poprzez innowacyjność, oferowanych ze środków europejskich. Przybliżono istotę innowacyjności, wskazano wybrane instrumenty jej wspierania przewidzianej na lata 2014-2020. Omówiono obszary, zakresy i limity wsparcia oraz stopień ich wykorzystania. Źródłem danych empirycznych były m.in. raporty, dokumenty statystyki publicznej i niepublikowane dane ARiMR. Zwrócono uwagę, że percepcja i sytuacja ekonomiczno-finansowa podmiotów funkcjonujących współcześnie w warunkach niepewności i niestabilności wpływanie na ich otwartość na „ofertę UE”. Środki unijne umożliwiają nowym podmiotom wejście na drogę innowacyjności, a starym jej kontynuowanie przez aktywność inwestycyjną. Z uwagi, że proces aplikacyjny ma charakter złożony i utrudnia zainteresowanym ubieganie się o środki, należy podejmować działania, które przysłużą się wzrostowi efektywności wykorzystania środków.
The purpose of this article is to assess household expenditures on food with particular emphasis on organic food. This study included 102 people from the Wielkopolska province. The subject information of the analysis were obtained with the usage of a questionnaire and enriched with data from statistical publications of the Central Statistical Office of Poland. The article presents the level of earned income, its sources and structure of expenditure on different food groups. The results show that food expenditure represents a significant part of the costs that households have to bear. These results also affirm the Engel’s law stating that the expenditure on food decreases while the income increases. Organic food still plays a minor role in the consumption habits of the population. This is caused mainly by its high price. The study also showed other barriers that constitute an obstacle to the acquisition of organic food, including in particular the unavailability of these products in places of making daily purchases.
The implementation of Measures covered by the 2007-2013 RDP in rural areas resulted in a large boost of investments. In the Kalisz district, “Modernization of farms” (Measure 121) and “Setting up of young farmers” (Measure 112) were the Measures of major interest to the horticulture sector. The total operating costs of projects implemented under Measure 121 in the entire Kalisz district were PLN 117,633,543. The applicants used the support to purchase 355 mobile equipment items, including 4 agricultural tractors, 42 agricultural machines, farm tools, devices and means of transport for crop production. Also, several greenhouses were built, repaired and upgraded. As regards Measure 112, the funds in the form of premiums were used for the modernization of machinery, i.e. purchase of specialized horticultural machines or equipment.
Głównym celem artykułu była analiza wykorzystania środków przez producentów rolnych Wielkopolski w ramach ich uczestnictwa w systemach jakości (działanie 132. PROW 2007-2013). W Wielkopolsce w latach 2009- 2011 wnioski o pomoc w ramach działania 132. uzyskało niewielu rolników (2,02% w stosunku do ogółu przyjętych wniosków w kraju). Wystąpiły różnice w aktywność producentów w układzie powiatów. Najczęściej producenci ubiegali się o pomoc w ramach systemu „Produkcji ekologicznej” i „Integrowanej produkcji”. Płatność z tytułu zwrotu kosztów otrzymał tylko co trzeci producent ubiegający się o pomoc, co wynikało z niespełnienia wymagań proceduralnych. Wysokość udzielonej płatności zależała od systemu, w którym uczestniczył rolnik i związana była głównie ze zwrotem kosztów przeprowadzanej kontroli, składek podniesionych na rzecz grupy producentów, jak i zakupu specjalistycznych materiałów. Należy zauważyć, że zaangażowanie się w systemy podnoszenia jakości oznacza dla producenta nie tylko zmianę kierunku rozwoju gospodarstwa, ale także zmianę systemu zarządzania i organizacji pracy, mentalności i priorytetów, na co wielu producentów nie jest przygotowanych.
Celem badań była ocena stopnia absorpcji środków w ramach działania 112., 121., 311. oraz 312. PROW 2007-2013 przez wielkopolskie gospodarstwa rolne. Średnie wartości udzielonego wsparcia w ramach działań 121., 311. i 312. były zróżnicowane regionalnie. Wyróżniono powiaty cechujące się wysokim i niskim wsparciem udzielonym gospodarstwom rolnym. Wysoką pomoc finansową uzyskaną przez producentów rolnych w ramach ww. działań wiązano z ich rozwojem, aktywnością inwestycyjną i przedsiębiorczością.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.