Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy przedstawiono kryteria oceny naturalnych wód źródlanych i naturalnych wód mineralnych w opakowaniach jednostkowych w aspekcie bezpiecznego żywienia niemowląt i dzieci.
Celem pracy była ocena zawartości składników pokarmowych mających wpływ na gospodarką wapniowo-fosforanową w dietach dziewcząt i chłopców w wieku 13-15 lat w okresie interwencji żywieniowej. Do oceny sposobu żywienia wykorzystano 3-dniowe zapisy jadłospisów prowadzone przed i po podjęciu postępowania dietetycznego. W całodziennych racjach pokarmowych otyłych dziewcząt i chłopców stwierdzono, w odniesieniu do zaleceń żywieniowych, nadmiar energii pochodzącej z tłuszczu i niedobory wapnia zarówno przed jak i po korekcie żywienia. W okresie interwencji żywieniowej, u młodzieży otyłej istnieje potrzeba stałego monitorowania diety pod kątem zawartości składników pokarmowych, głownie wapnia.
W okresie od października do grudnia 2000 roku przeprowadzono metodą ankietową badania sposobu żywienia 508 dzieci w wieku 1-3 lata, zamieszkałych w różnych regionach Polski. Sposób żywienia dzieci oceniono na podstawie zapisu przez matki jadłospisów z ostatnich 24 godzin. Oceniono częstość spożywania posiłków, ich rodzaj i kształtujące się preferencje żywieniowe. Większość dzieci (465/508) w pierwszym roku życia była karmiona piersią, tylko 43 dzieci od urodzenia było żywionych sztucznie. Sposób żywienia dzieci po pierwszym roku życia w większości przypadków zmienił się w niewielkim stopniu; 25% matek kontynuowało karmienie piersią, 20% dzieci korzystało z diety stołu rodzinnego, dla około 40% dzieci posiłki przygotowywane były osobno z gotowych przetworów przeznaczonych dla niemowląt i dzieci. Podstawę żywienia dzieci w drugim roku życia stanowiło mleko modyfikowane, mleko płynne i jego przetwory. 77% dzieci codziennie spożywało mięso, a 88% badanych piło każdego dnia soki owocowe i/lub warzywne. Średnia wartość energetyczna poszczególnych posiłków była zbliżona. Sposób żywienia dzieci w wieku po niemowlęcym powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego dziecka.
Wartość Odżywcza (odpowiednia wartość energetyczna, zawartość białka, tłuszczu, węglowodanów, składników mineralnych i witam in)pro dukt ó w przeznaczonych dla niemowląt i dzieci powinna być dostosowana do ich potrzeb wiekowych. Badania dotyczące oceny jakości zdrowotnej produktów przeznaczonych dla niemowląt i dzieci obejmują oznaczenia czystości mikrobiologicznej, poziomu zanieczyszczeń metalami szkodliwymi dla zdrowia, pozostałości pestycydów, azotanów i azotynów, antybiotyków, hormonów, substancji hamujących i innych. W żywieniu najmłodszych powinno korzystać się z żywności naturalnej, mało przetworzonej, z gotowych produktów przeznaczonych dla tej grupy oraz naturalnej wody źródlanej lub mineralnej - przeznaczonej dla niemowląt i dzieci.
Wzrost ilości odpadów z tworzyw sztucznych stwarza potrzebę opracowania efektywnego ekonomicznie, energetycznie i technologicznie procesu ich utylizacji. Dobrym rozwiązaniem może być spalanie tych odpadów w miejscu ich powstawania, przy wykorzystaniu nowo opracowanej metody pirolityczno-plazmowej.
W pracy porównano podstawowe źródła składników pokarmowych, w tym mineralnych w dietach kobiet w okresie ciąży, pacjentek Poradni Położniczo-Ginekologicznej IMiDz w Warszawie. Wartość odżywczą średnich całodziennych racji pokarmowych kobiet oszacowano na podstawie 7-dniowego zapisu jadłospisów w I i II połowie ciąży. Stwierdzono zmianę sposobu żywienia u 44% badanych kobiet. W badanej grupie kobiet w okresie ciąży wystąpiły znamienne różnice w doborze produktów w całodziennych racjach pokarmowych pomiędzy I a II połową ciąży. W II połowie ciąży odnotowano spożycie mniejszej ilości produktów i potraw, ale o wyższej gęstości energetycznej. W całodziennych racjach pokarmowych badanych kobiet w okresie ciąży stwierdzono niedobór witamin z grupy B i składników mineralnych, między innymi żelaza, wapnia i cynku. Ze względu na stwierdzone niedobory witamin i składników mineralnych pacjentki wymagały suplementacji preparatami mineralno - witaminowymi.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.