Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W opracowaniu przedstawiono wyniki badań wpływu wieloletniego nawożenia gleb ornych gnojowicą trzody chlewnej i nawozami mineralnymi na wody gruntowe i drenarskie. W badaniach zwrócono szczególną uwagę na zawartość w nich azotu i fosforu. Wyniki badań wykazały duży wpływ nawożenia na zawartość azotu azotanowego zarówno w wodach gruntowych jak i drenarskich. Średnie zawartości tego składnika były w nich kilkakrotnie wyższe od określonych przepisami ilości dopuszczalnych. Nie stwierdzono natomiast w badaniach przekroczeń w zawartościach azotu amonowego i fosforu w badanych wodach. Obydwa składniki występowały w nich w takich ilościach, jak na terenach nienawożonych. Badania wykazały też podwyższoną, w stosunku do terenów nienawożonych zawartość chlorków i siarczanów w wodach gruntowych i drenarskich, co świadczy o postępującym ich zanieczyszczeniu.
W pracy przedstawiono wyniki badań kompostowania płynnego osadu ściekowego ze słomą. Badania wykazały, że słoma jest trudnym materiałem do kompostowania, lecz przy zastosowaniu wyjściowego stosunku węgla do azotu (C : N) w granicach około 20 i czasu kompostowania wydłużonego do 4-5 miesięcy, można otrzymać wartościowy kompost. W przeprowadzonych dwóch wariantach kompostowania (ze szczepionką „Humobak” i bez szczepionki) otrzymano kompost o wartości nawozowej przewyższającej wartość obornika. Występujące w procesie kompostowania temperatury powyżej 50°C i czas ich trwania, były wystarczające do higienizacji kompostu. Badania mikrobiologiczne wykazały bowiem, że kompost ten był bezpieczny pod względem sanitarnym i spełniał wymagania obowiązujących w tym zakresie przepisów.
9
51%
W badaniach przeprowadzonych w latach 2000 - 2001 zastosowano dwa rodzaje kompostów wyprodukowanych z osadów ściekowych i słomy. Badania wartości nawozowej tych kompostów przeprowadzono metodą wegetacyjnych doświadczeń wazonowych (w wazonach Mitscherlicha). W doświadczeniach zastosowano gorczycę, jako roślinę testową, wrażliwą na działanie różnych składników nawozów i gleby a zwłaszcza substancji toksycznych oraz kukurydzę, jako roślinę o stosunkowo wysokich wymaganiach nawozowych. Wyniki badań wykazały dużą wartość nawozową kompostu z osadów ściekowych i korzystny jego wpływ na rozwój, plonowanie oraz skład chemiczny nawożonych nim roślin. Na nawożenie kompostem korzystniej reagowała kukurydza niż gorczyca. Maksymalne dawki kompostu, wyliczone z ilości azotu, nie powinny przekraczać poziomu nawożenia w wysokości 160-200 kg N·ha⁻¹ dla gorczycy i 200 - 250 kg N·ha⁻¹ dla kukurydzy. Stopień wykorzystania azotu przez rośliny, przy nawożeniu kompostem nie jest wysoki (nie przekracza 30%) i maleje wraz ze wzrostem dawek kompostu.
W opracowaniu przedstawiono wyniki badań zmian zawartości składników w kompoście, w okresie tzw. dojrzewania i przetrzymywania w pryzmach. W zakres badań wchodziły analizy chemiczne prób kompostów pobranych z pryzm po 6, 12 i 24 miesiącach od czasu zakończenia kompostowania. Badania wykazały zmiany zawartości niektórych składników w zależności od czasu przetrzymywania kompostów. Wyraźnym zmianom ulegały zawartości takich składników jak: węgiel organiczny, azot amonowy i azotanowy oraz łatwo wymywalne związki sodu, potasu i niektórych metali ciężkich. Z biegiem czasu przetrzymywania kompostu zmniejszała się w nim znacznie zawartość węgla organicznego, co świadczy o trwającej w dalszym ciągu, choć spowolnionej mineralizacji substancji organicznej. Zaznaczył się również spadek zawartości azotu amonowego i wzrost zawartości azotu azotanowego. Po rocznym i dwuletnim przetrzymywaniu kompostu nastąpiła zmiana jego odczynu z obojętnego na lekko kwaśny. Czas przetrzymywania kompostu nie wpłynął na pogorszenie się jego jakości pod względem sanitarnym.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.