Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Liming, irrespective of lime dose, had no marked influence on the amount of oats yield, while the yield of beets tops and roots increased parallel with the dose of lime calculated for 1 Hh. As the result of liming, Cu concentration in oats tops decreased along with an increase in lime dose to 1 Hh level, whilst in beets leaves the level of copper increased under the same conditions. Zn and Mn concentrations in tops and roots of both plants decreased along with a raise in calcium fertilizer dose. Liming had no greater effect on Fe level in oats tops, but it decreased this element content in beets leaves. The effect of liming was slightly dependent on lime dose, the species and part of a plant, and on the time which elapsed since the application of calcium fertilizer.
W przeprowadzonym doświadczeniu wazonowym z kukurydzą i słonecznikiem badano wpływ wapnowania na plonowanie, zawartość i pobranie mikroelementów oraz metali ciężkich przez oba gatunki. Plon części nadziemnych i korzeni kukurydzy obniżał się równolegle wraz z zastosowaną dawką wapna, natomiast w przypadku słonecznika wapnowanie nie miało większego wpływu na plonowanie poszczególnych części roślin słonecznika (korzeni, łodyg, liści i kwiatostanów) i wpływ ten był mało widoczny i nie ukierunkowany. Z wyjątkiem miedzi i żelaza w korzeniach słonecznika, zarówno zawartość jak i pobranie poszczególnych kationów na ogół obniżają się wraz z dawką wapna tak w częściach nadziemnych jak i w korzeniach obu roślin.
Analizowany materiał glebowy był zróżnicowany właściwościami fizycznymi, chemicznymi. Wystąpiły różnice w całkowitej zawartości badanych mikroelementów oraz w ich formach rozpuszczalnych oznaczanych w roztworze HCl o stężeniu 0,1 mol∙dm-3. Czynnikiem decydującym o rozpuszczalności badanych pierwiastków był odczyn gleb. Zawartość manganu w formie zbliżonej do ogólnej w badanych glebach wahała się od 225,4 do 727,5 mg Mn∙kg-1, natomiast żelaza odpowiednio od 6288 do 24364 mg Fe∙kg-1. Zawartość badanych pierwiastków w formach rozpuszczalnych oznaczonych w roztworze HCl o stężeniu 0,1 mol∙dm-3, wahała się dla żelaza od 18,71 do 250,1 mg Fe∙kg-1 przy średniej geometrycznej 86,1 mg Fe∙kg-1, natomiast dla manganu odpowiednio od 55,7 do 141,1 mg Mn∙kg-1, przy średniej geometrycznej 92,7 mg Mn∙kg-1. Wykazano istotną ujemną zależność pomiędzy odczynem gleb (pH) mierzonym 1 mol KCl∙dm-3, a zawartością manganu i żelaza w formie rozpuszczalnej, gdzie r = -0,3867 (p < 0,05); r = -0,4018 (p < 0,05). O zawartości manganu i żelaza w bulwach ziemniaków oraz w burakach pastewnych decydował głównie odczyn gleby. Średnia geometryczna zawartość manganu w bulwach ziemniaków wynosiła 9,62 mg Mn∙kg-1, żelaza - 94,9 mg Fe∙kg-1, natomiast średnia geometryczna zawartość manganu w korzeniach buraków pastewnych 28,83 mg Mn∙kg-1, żelaza - 78,25 mg Fe∙kg-1. Analiza statystyczna wyników badań wykazała, że właściwości fizykochemiczne gleb niejednakowo wpływały na zawartość poszczególnych mikroelementów w badanych roślinach. Wykazano istotną ujemną zależność pomiędzy pH gleby mierzonym w 1 mol KCl∙dm-3, a zawartością manganu oraz żelaza w bulwach ziemniaków, gdzie wartość współczynnika korelacji liniowej wynosił dla manganu r = -0,427 (p < 0,05), dla żelaza r = 0,487 (p < 0,01), natomiast w korzeniach buraków odpowiednio dla manganu r= -0,567 (p < 0,001), dla żelaza -0,4016 (p < 0,05).
Zastosowane dawki CaC03 lub MgC03 równoważne 0,75 i 2 Hh oraz dawka CaO lub MgO odpowiadająca podwójnej kwasowości hydrolitycznej prowadziły do istotnych zmian stopnia zakwaszenia gleby. Zmiany odczynu gleby w wyniku wapnowania lub magnezowania oraz zastosowana dawka litu w ilości 2,5 mg Li xkg-1 gleby w różnym stopniu wpływały na wielkość plonu tytoniu oraz na zawartość litu. Dostarczony do gleby lit w formie dostępnej dla roślin spowodował wyraźny wzrost jego koncentracji w roślinach tytoniu oraz zwiększenie ilości pobranego kationu w stosunku do roślin wyrosłych na glebie o naturalnej zawartości litu. Zastosowana dawka litu spowodowała wzrost pobrania litu w korzeniach tytoniu 8-krotnie, 26-krotnie w łodygach, a w liściach 100-krotnie w odniesieniu do części roślin tytoniu wyrosłych na glebie o naturalnej zawartości tego pierwiastka. Wzrost zawartości litu w glebie, np. w obiekcie kontrolnym spowodował, że 87% pobranego kationu znajdowało się w liściach, 8% w korzeniach i 5% w łodygach. Natomiast w obiekcie kontrolnym o naturalnej zawartości tego pierwiastka 42% pobranego kationu znajdowało się w korzeniach, 13% w łodygach i 42% w liściach. Zmiany odczynu gleby w wyniku zastosowania różnych form i dawek nawozów wapniowych lub magnezowych wpłynęły na obniżenie koncentracji litu w tytoniu oraz wpływały na ilość pobranego kationu z plonem uprawianej rośliny. Najwyższe obniżenie ilości pobranego litu obserwowano w przypadku uprawianych roślin w obiektach, w których zastosowano dawki nawozów obliczonych według dwóch kwasowości hydrolitycznych.
The aim of the investigations was to compare the effect of calcium, magnesium and calcium and magnesium fertilizers on the contents and distribution of heavy metals in tabacco plants. Liming and magnesium treatment, as well as increasing doses of those fertilizers influenced to a various degree the amount of yield of tabacco roots and tops. A change in the degree of soil acidification in result of the investigated fertilizers application influenced a decrease in heavy metal contents, and at the same time their distribution in tabacco plants. The contents of Cd, Pb, Ni, Zn and Cu in roots and stems of tabacco decreased along with an increasing dose of applied fertilizers. On the other hand, the concentration of these metals in tabacco levels thier concentration fluctuated silghtly, both on the control, on limed and magnesium treated objects. Applied calcium and magnesium fertilizer and calcium and magnesium ones additionally influenced a decrease in the contents of those elements and thier distribution in tabacco leaves.
W celu określenia zawartości mikroelementów w glebach i roślinach okopo­wych na terenie powiatu krakowskiego, w połowie września 2002 roku pobrano z gruntów ornych 43 próby glebowe, tyleż samo bulw ziemniaka i buraka pastew­nego. W zebranym materiale glebowym określono podstawowe właściwości fizy­kochemiczne metodami stosowanymi w chemii rolnej. Całkowita zawartość mikroelementów w glebach oznaczano po wcześniejszej mineralizacji w tempera­turze 450°C, a następnie po ich wytrawieniu w kwasach mineralnych (nadchloro­wy + azotowy), roztwarzano w HC1, natomiast ich zawartość w formie rozpusz­czalnej oznaczono w 0,1 mol HCl·dm⁻³. Analizowany materiał glebowy był zróżni­cowany pod względem składu granulometrycznego, zawartości części spławialnych, iłu koloidalnego, węgla organicznego oraz odczynu. Stwierdzono duże róż­nice w całkowitej zawartości mikroelementów jak również ich form rozpuszczal­nych. Całkowita zawartość cynku, manganu oraz żelaza jak i w formie rozpusz­czalnej w badanych glebach obniżała się wraz ze wzrost odczynu. Wykazano istot­ną ujemną zależność pomiędzy odczynem gleb (pH) mierzonym 1 mol KCl·dm⁻³, a całkowitą zawartością cynku i manganu, gdzie r = -0,408, r = -0,430. Podobna zależność stwierdzono w przypadku cynku i manganu rozpuszczalnego w 0,1 mol HCl·dm⁻³. O zawartość miedzi, cynku, manganu i żelaza w bulwach ziemniaków oraz w burakach pastewnych decydował głównie odczyn gleby. Analiza statystyczna wyników badań wykazały, że właściwości fizykochemiczne gleb niejednakowo oddziałowywały na zawartość poszczególnych mikroelementów w badanych rośli­nach. Wykazano istotną ujemną zależność pomiędzy odczynem gleb (pH) mierzonym w 1 mol KCl·dm⁻³, a zawartością miedzi, cynku oraz manganu w bulwach ziemniaków, gdzie wartość współczynnika korelacji liniowej wynosiła: dla miedzi r = -0,428, cynku r = -0,416, a dla manganu r = -0,339. W korzeniach i częś­ciach nadziemnych buraków podobna zależność wystąpiła tylko w przypadku cynku i manganu. Wykazano natomiast istotną dodatnią zależność pomiędzy od­czynem gleb (pH) a zawartością miedzi w korzeniach, gdzie współczynnik korela­cji prostej wynosił r = 0,316. Wraz ze zmniejszającym się zakwaszeniem gleb wyraźnie wzrastało przemieszczanie się miedzi z gleby do korzeni buraków. Przyj­mując np. wartość współczynnika przemieszczania się miedzi z gleb do korzeni buraków wyrosłych na glebach kwaśnych (pHkcl < 5,5) za jeden: to na glebach lekko kwaśnych, obojętnych i zasadowych wartość tegoż współczynnika była wyż­sza 1,5; i 2,5-krotnie.
Zróżnicowane dawki CaCO₃ lub MgCO₃ oraz dawka nawozu składająca się z 2/3 dawki CaCO₃ + 1/3 dawki MgCO₃, która odpowiadała podwójnej kwasowości hydrolitycznej, prowadziły do istotnych zmian stopnia zakwaszenia gleby. Jest to wyrażone wartością pH oznaczoną w 1 mol KCl·dm⁻³ w próbkach glebowych po zakończonym okresie wegetacyjnym roślin. Wielkość dawki poszczególnych nawozów CaCOs i MgCO₃, wpływających na zmianę stopnia zakwaszenia gleby, oraz zastosowana dawka litu w ilości 2,5 mg·kg⁻¹ gleby w postaci soli LiCl, w różnym stopniu wpływały na wielkość uzyskanego plonu roślin tytoniu. Wzrastające dawki CaCO₃ na glebie o naturalnej zawartości litu obniżyły masę korzeni i łodyg w stosunku do obiektu kontrolnego. Zastosowana dawka litu dodatkowo obniżała masę korzeni i łodyg tytoniu w stosunku do porównywalnych obiektów z naturalną zawartością tego składnika w glebie. Plon liści tytoniu zależał od ich pozycji na łodydze, wielkości dawki zastosowanych nawozów oraz od poziomu litu w glebie. Najniższy plon liści uzyskano z pierwszego piętra na łodydze, który wahał się od 0,72 g do 1,44 g, najwyższy plon stanowiły liście czwartego piętra, gdzie przyrost masy był znaczący, a plon wahał się od 6,05 do 7,39 g. Następnie wystąpił systematyczny spadek plonu liści w kierunku do wierzchołka. Zastosowana dawka litu w ilości 2,5 mg Li·kg⁻¹ gleby we wszystkich kombinacjach z tym pierwiastkiem spowodowała wyraźny wzrost pobrania tego pierwiastka przez tytoń w stosunku do roślin tytoniu wyrosłych na glebie o naturalnej zawartości, a pobrany lit gromadził się głównie w liściach. Zróżnicowane dawki CaCO₃ lub MgCO₃ oraz dawka nawozu składającą się 2/3 dawki CaCO₃ + 1/3 dawki MgCO₃ wyraźnie ograniczały ilość pobranego litu w tytoniu na glebie o naturalnej i o podwyższonej jego zawartości.
Poznanie składu chemicznego odpadów (wywarów) podczas otrzymywania produktów pochodzenia fermentacyjnego z różnego rodzaju przemysłu rolno-spożywczego jest zagadnieniem interesującym, mało znanym i celowym. Wywary gorzelniane, pochodzący z gorzelni rolniczych przetwarzających surowce skrobiowe, zaliczane są do odpadów stosunkowo trudnych do utylizacji. O składzie chemicznym wywaru i jego jakości decyduje przede wszystkim skład chemiczny użytego surowca oraz zastosowany proces technologiczny. Możliwość zagospodarowania rolniczego tych wywarów wynika z ich zasobności w materię organiczną, która wpływa na poprawę właściwości fizyko-chemicznych gleby oraz zawartości składników pokarmowych (azot, fosfor, potas, wapń, magnez oraz mikroelementy np. miedź, cynk i inne). Z drugiej strony wywary te traktowane jako odpady obok składników korzystnych z rolniczego punktu widzenia, zawierać mogą pierwiastki toksyczne stanowiące zagrożenie w środowisku lokalnym. Zawartość podstawowych składników zawartych w wywarze z kukurydzy jest zbliżona do zawartości tych składników w nasionach kukurydzy, których użyto do fermentacji alkoholowej.
W pierwszej dekadzie czerwca 2007 r. na terenie gminy Brzeźnica pobrano 30 prób glebowych z gruntów ornych z głębokości 0-25 cm, na których uprawiano zboża. W próbach glebowych ozna¬czono podstawowe właściwości fizykochemiczne metodami standardowymi używanymi w chemii rolnej. Całkowitą zawartości litu w glebach oznaczono po wcześniejszej mineralizacji próbek gleb w temperaturze 450°C, a następnie po ich wytrawieniu w mieszaninie kwasów (nadchlorowego i azotowego) i roztworzeniu w HCl. Zawartość tego pierwiastka w formie rozpuszczalnej oznaczo¬no w 0,1 mol HCl • dm-3. Całkowita zawartość litu w badanych glebach wahała się w szerokim zakresie od 9,11 do 33,75 mg Li • kg-1, przy średniej geometrycznej 14,77 mg Li • kg-1. Natomiast zawartość litu w for¬mie rozpuszczalnej oznaczanej w roztworze HCl o stężeniu 0,1 mol • dm-3 wahała się od 0,06 do 0,28 mg Li • kg-1, przy średniej geometrycznej 0,135 mg Li • kg-1. Z tych samych miejsc pobrano określoną liczbę rosnących chwastów, tj. mak polny, chaber bławatek, rumian polny, oset polny, występujących w uprawach zbóż. Zebrane próbki chwastów poddano mineralizacji na sucho. Zawartość litu w zebranych chwastach była zróżnicowania w zależności od zawartości i formy tego pierwiastka w glebie, składu granulometrycznego, odczynu, gatunku i stadium rozwojowego chwastów. Średnia geometryczna zawartość litu w korzeniach chwastów wahała się od 0,13 do 13,75 mg Li • kg-1, natomiast w częściach nadziemnych od 0,07 do 11,51 mg Li • kg-1.
W połowie września 2005 roku na terenie gminy Wieliczka pobrano 25 prób glebowych z warstwy ornej oraz z tych samych pól próby roślin okopowych, tj. ziemniaków i buraków pastewnych. Zebrany materiał glebowy był zróżnicowany pod względem składu granulometrycznego, zawartości części spławialnych, iłu koloidalnego, węgla organicznego oraz odczynu gleby. W badanych glebach stwierdzono istotne różnice w całkowitej zawartości miedzi i cynku oraz w formach rozpuszczalnych oznaczonych w roztworze HCl o stężeniu 0,1 mol∙dm-3. Wzrost pHKCl > 5,5 gleby wpływał na obniżenie zawartości miedzi i cynku w formach rozpuszczalnych. Wykazano istotną ujemną zależność pomiędzy pH gleb mierzonym w roztworze KCl o stężeniu 1 mol∙dm-3, a zawartością miedzi w formie rozpuszczalnej, gdzie r = - 0,426 (p = 0,05). O zawartość miedzi, cynku w bulwach ziemniaków oraz w korzeniach i częściach nadziemnych buraków decydowały głównie: pH gleby, gatunek oraz analizowana część rośliny. Średnia geometryczna zawartość miedzi w bulwach ziemniaków wynosiła 5,75 mg Cu∙kg-1, natomiast dla cynku 27,42 mg Zn∙kg-1. W korzeniach buraków średnia geometryczna zawartość miedzi wynosiła 5,53 mg Cu∙kg-1, natomiast dla cynku 47,54 mg Zn∙kg-1. Wzrost wartości pHKCl > 5,5 gleb wpływał na obniżenie zawartości miedzi i cynku w bulwach ziemniaków oraz cynku w korzeniach buraków, natomiast podwyższał zawartość miedzi w korzeniach buraków. Analiza statystyczna wykazała, że właściwości fizykochemiczne gleb w niejednakowym stopniu wpływały na zawartość miedzi i cynku w badanych roślinach. Wykazano istotną ujemną zależność pomiędzy pH gleby mierzonym w 1 mol KCl∙dm-3, a zawartością miedzi i cynku w bulwach ziemniaków, gdzie wartość współczynnika korelacji prostej wynosiła: dla miedzi r = -0,449 (p ≤ 0,05), natomiast dla cynku r = -0,4005 (≤ 0,05). Podobna zależność wystąpiła w przypadku cynku w korzeniach buraków, gdzie r = -0,4511 (p ≤ 0,05). Natomiast stwierdzono istotną dodatnią zależność pomiędzy pH gleby a zawartością miedzi w korzeniach buraków, gdzie współczynnik korelacji prostej r = 0,3978 (p ≤ 0,05). Wzrost pHKCl > 5,6 wpływał na zmiany wartości stosunku Zn : Cu tak w korzeniach, jak i częściach nadziemnych buraków.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.