Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Zapewnienie bezpieczeństwa posiłków oferowanych w szpitalnych blokach żywienia jest bardzo ważne ze względu na specyfikę osób żywionych - hospitalizowanych pacjentów. Bezpieczeństwo wytwarzanych posiłków zapewnia się głównie poprzez działalność prewencyjną polegającą przede wszystkim na wdrożeniu i przestrzeganiu dobrych praktyk higienicznych oraz procedur systemu HACCP opartych na analizie zagrożeń. Spożycie przez pacjenta posiłku o niewłaściwej jakości zdrowotnej ma bezpośredni wpływ na stan jego zdrowia i dalszy przebieg leczenia.
Zapewnienie bezpieczeństwa i wysokiej jakości posiłków w szpitalach jest sprawą bardzo istotną. Osoby hospitalizowane z obniżoną odpornością są zdecydowanie bardziej podane na zakażenia i zatrucia pokarmowe. Ponadto racjonalne żywienie szpitalne jest elementem terapii. Przygotowywanie posiłków szpitalnych, w tym ich bezpieczeństwo i racjonalizacja, jest często niedoceniane i nierozumiane przez dyrekcję szpitali, a tym samym odsuwane na dalszy plan. Wdrożenie w kuchniach szpitalnych normy PN-EN ISO 22 000 ma na celu ułatwienie i uporządkowanie tych kwestii. Efektem tego jest poprawa organizacji i zarządzania blokami żywienia, możliwość wykazania prawidłowości działań, a także odrzucanie nieuzasadnionych reklamacji i roszczeń.
Celem pracy była ocena wielkości pobrania związków fosforu z dietami dzieci w wieku 7-15 lat, młodzieży - 16-18 lat oraz osób dorosłych w wieku 50-65 lat z terenu całej Polski oraz ocena ryzyka zagrożenia zdrowia wynikająca z pobrania tych substancji z dietą, wyrażona jako odsetek fosforu dodanego w stosunku do fosforu pochodzącego z żywności. Analiza danych wykazała, iż racje pokarmowe badanych osób zawierały średnio od 62,9 mg fosforu w grupie dziewcząt w wieku 7-9 lat do 146,1 mg - w grupie chłopców w wieku 13-15 lat. Zawartość fosforu dodanego w postaci substancji dodatkowych podwyższała jego pobranie od 5,7% (mężczyźni w wieku 50-65 lat) do 11,1% (chłopcy 13-15 lat). Głównym źródłem fosforu dodanego były przetwory mięsne i drobiowe oraz wyroby ciastkarskie (odpowiednio 29% i 26,5% ogółu fosforu pochodzącego z substancji dodatkowych).
Obecnie wiele preparatów enzymatycznych stosowanych w produkcji żywności otrzymuje się metodami biotechnologicznymi. Dzięki zastosowaniu inżynierii genetycznej, istnieje możliwość uzyskania drobnoustrojów wykazujących znaczną nadprodukcję danego enzymu. W pracy przedstawiono analizę danych dotyczących preparatów enzymatycznych otrzymywanych z wykorzystaniem inżynierii genetycznej wprowadzonych do obrotu na rynek polski w latach 2001-2003.
Jesienią 2007 r. przeprowadzono badania ankietowe dotyczące oceny stopnia realizacji zasad GHP/GMP (dobrych praktyk higienicznych/dobrych praktyk produkcyjnych) oraz wdrażania systemu HACCP (system analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli) w placówkach oświatowo-wychowawczych na terenie 9 województw. Wyniki uzyskane na podstawie 225 ankiet wykazały, że w 90% placówek zostały opracowane i wdrożone instrukcje z zakresu Programów Warunków Wstępnych (GHP/GMP), a w 70% obiektów kontroluje się parametry procesu technologicznego. Spośród ankietowanych placówek oświatowo-wychowawczych 84% deklarowało rozpoczęcie wdrażania systemu HACCP. Wyniki ankiet porównano z danymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej, dotyczącymi liczby obiektów z wdrożonymi zasadami GHP/GMP oraz systemem HACCP.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.