Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy dokonano przeglądu piśmiennictwa dotyczącego wpływu reakcji stresowej na gospodarkę magnezową organizmu. W bogatej literaturze wykazano istnienie zależności pomiędzy stężeniem magnezu w organizmie a reakcją stresową (adrenergiczną). Stwierdzono, że reakcja stresowa powoduje zwiększoną utratę magnezu, a niedobór magnezu potencjalizuje reakcję stresową („ błędne koło ”).
Celem pracy była ocena częstości występowania niedoboru magnezu u zdrowych osób, narażonych w codziennej pracy na wieloczynnikowy stres. Badanie wykonano u 37 zdrowych mężczyzn spośród personelu latającego wojsk lotniczych, u których określano stan gospodarki magnezowej w oparciu o stężenie magnezu w surowicy krwi i erytrocytach, ilość magnezu wydalonego w dobowej zbiórce moczu oraz test obciążenia magnezem. U wszystkich badanych wykryto utajony niedobór tego pierwiastka. Grupa badana (n=20) otrzymywała suplementację magnezem, początkowo dożylnie do stanu wyrównania jego niedoboru w organizmie, a następnie doustnie dla utrzymania stanu jego wyrównania. Grupa kontrolna (n=17) otrzymywała placebo. Po suplementacji dożylnej stwierdzono wyrównanie niedoboru magnezu w organizmie (wzrost stężenia magnezu w surowicy krwi i erytrocytach, brak cech utajonego niedoboru w teście obciążenia magnezem). Suplementacja doustna magnezem w dawce 5,91 mmol Mg/dobę przez 3 miesiące nie zapewniła utrzymania stanu wyrównania niedoboru magnezu.
Oznaczenie stężenia magnezu w surowicy krwi i w erytrocytach nie odzwierciedla w pełni gospodarki magnezowej. Poznanie roli magnezu w patogenezie wielu i schorzeń skłania do szukania weryfikacji jego zawartości w ustroju. Szybkim , łatwym i obiektywnym testem zawartość magnezu w ustroju jest test z dożylnym obciążeniem znaną dawką magnezu.
Niedobór magnezu jest najczęściej nie zdiagnozowanym zaburzeniem gospodarki mineralnej organizmu. Celem pracy była ocena niedoboru magnezu u zdrowych osób, narażonych w codziennej pracy na wieloczynnikowy stres. Badanie wykonano u 37 osób - personelu latającego Wojsk Lotniczych, u których po wykonaniu testu obciążenia magnezem wykryto utajony niedobór magnezu. Następnie podzielono osoby badane na grupę otrzymującą suplementację magnezem i grupę otrzymującą placebo. W grupie suplementowanej stwierdzono poprawę sprawności psychofizycznej i ustąpienie dolegliwości subiektywnych, bez wpływu na stężenie magnezu w surowicy krwi i w erytrocytach.
W przewlekłej niewydolności nerek (PNN) dochodzi do zaburzeń gospodarki magnezowej, gdyż główną drogą usuwania magnezu z organizmu są nerki. Celem pracy byla ocena zaburzeń gospodarki magnezowej u chorych z przewlekłą niewydolnością nerek leczonych hemodializami z uwzględnieniem podaży magnezu w diecie. Badania wykonano u 33 chorych (12 K, 21 M) w wieku 58 ± 14 lat w schyłkowym okresie przewlekłej niewydolności nerek leczonych dializami. Ocenę gospodarki magnezowej dokonano w oparciu o oznaczenia stężenia magnezu całkowitego (Mg całk.), magnezu zjonizowanego (iMg2+) w surowicy krwi, magnezu w krwinkach czerwonych (MgRBC) oraz o retrospektywną ocenę spożycia magnezu, błonnika i wit. B6. U chorych z PNN stwierdzono hypermagnezemię: stężenie Mg całk. bylo o 26,4 % większe, i Mg2+ o 20,7 % większe, a MgRBC o 25,8 % większe niż u osób zdrowych (p<0,001). Dieta chorych z PNN zawiera 2 razy mniejszą ilość magnezu oraz błonnika i wit. B6 w porównaniu do osób zdrowych. Wnioski: u chorych z PNN występuje hypermagnezemia w surowicy krwi i krwinkach czerwonych. Nie ma potrzeby ograniczenia w diecie produktów zawierających magnez.
Badania wykonano u 53 chorych z przewlekłymi chorobami przewodu pokarmowego,u których stwierdzono utajony niedobór maginezu. U 33 chorych stosowano suplementację doustną preparatem Slow Mag, a u 20 chorych suplementację dożylną MgS04. Stwierdzono dobrą tolerancję przyjmowanych preparatów magnezowych. Krótki okres suplementowania nie wyrównał całkowicie niedoborów magnezu, ale znacznie zmniejszył jego niedobór. Uzyskaliśmy lepsze efekty przy prowadzeniu suplemenentacji doustnej.
Grupą szczególnie narażoną na stres są członkowie personelu latającego lotnictwa wojskowego. Źródła stresu występujące w tej grupie są wielokierunkowe, związane z ekstremalnymi warunkami miejsca wykonywania pracy. W pracy oceniono wpływ suplementacji magnezem na wyniki testów psychologicznych pomocnych w ocenie procesów poznawczych wśród personelu latającego wojska polskiego.
W badaniu dokonano oceny wpływu suplementacji magnezem na wyniki testów sprawności procesów percepcyjnvch o charakterze silnie zautomatyzowanym i działania mechanizmów percepcyjnych i uwagi oraz zdolności do podejmowania decyzji i sprawności efektorów. Stwierdzono że trzymiesięczna suplementacja doustna magnezem poprzedzona wlewami dożylnymi magnezu nie spowodowała poprawy wyników uzyskanych przez suplementowane osoby w porównaniu z grupą otrzymującą placebo.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.