Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 120

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
„Indeks Ziemi”, sporządzony przez BBC Earth ukazuje, jaki wkład finanso- wy do światowej gospodarki wnosi każdego roku środowisko naturalne. W ten sposób przyroda została po raz pierwszy w historii wprowadzona na parkiet giełdowy. Zyski, jakie przynoszą naszej gospodarce zasoby naturalne, wielokrotnie przewyższają roczne przychody największych światowych korporacji. Straty, jakie ponosimy każdego roku jako efekt degradacji ekosystemów lądowych, sięgają 20 bln $.
Niedźwiedź brunatny okazał się dobrym wskaźnikiem do obserwacji i analizy zachodzących zmian klimatycznych. Z obserwowanym wzrostem temperatury w okresie zimowym, niedźwiedzie modyfikują swoje zachowania, coraz częściej nie hibernują, co prowadzi do troficznego niedopasowania. Zmiana klimatu powoduje zmianę diety u niedźwiedzi grizzly, co może mieć wpływ na cały ekosystem. Zauważono inne ciekawe zjawisko, będące efektem ocieplania się klimatu, a mianowicie krzyżowanie się niedźwiedzi brunatnych i polarnych.
Ponad 15 tysięcy naukowców ze 184 krajów wystosowało ostrzeżenie do ludzkości, w którym zwracają uwagę, że nasz wpływ na biosferę jest destrukcyjny i zagraża przyrodzie i ludziom. Według ekspertów, sytuacja środowiskowa jest znacznie gorsza, niż 25 lat temu i prawie wszystkie zidentyfikowane wtedy problemy powiększyły się. Naukowcy apelują do wszystkich ludzi, a także przywódców, o podjęcie działań zmierzających do odwrócenia tych negatywnych trendów i proponują konkretne kroki. Przestrzegają, że „wkrótce będzie za późno na zmianę kursu”.
Rośliny, tak jak wszystkie inne organizmy, są elementem złożonego ekosystemu i ich istnienie jest uwarunkowane współpracą z innymi formami życia. Nie zdobyłyby one lądu i dzisiaj większość z nich nie mogłaby na nim funkcjonować, gdyby nie symbioza z grzybami i bakteriami.
Oceaniczne wypływy to miejsca, gdzie spod dna morskiego wydobywa się metan, amoniak i związki siarki. Dzięki obfitości pożywienia (zapewniają je mikroorganizmy chemoautotroficzne) tworzą się tu bogate ekosystemy źródeł węglowodorowych. Spotkać tutaj można m.in. liczne rurkoczuł-kowce, małże czy ślimaki. Bezkręgowce zapewniają chemosyntetycznym bakteriom bezpieczne warunki życia, a w zamian otrzymują związki organiczne wytwarzane przez nie.
W wielu miejscach na świecie dramatycznie zmniejsza się liczebność i różnorodność stawonogów, w tym owadów. Liczba owadów w ciągu ostatnich 25 lat spadła o 76% w obszarach chronionych w Niemczech. W ciągu ostatnich 35 lat liczba owadów naziemnych w lesie tropikalnym w Porto Rico zmniejszyła się o 98%. Biomasa owadów na Ziemi ubywa w tempie 2,5% rocznie. Zmiany klimatu, obok rolnictwa wielkoobszarowego, deforestacji i urbanizacji, to kolejny poważny wróg owadów
Nosorożce to piękne, majestatyczne zwierzęta, o bogatym życiu emocjo- nalnym. Pięć występujących dzisiaj na świecie gatunków nosorożców jest zagrożonych wyginięciem. Przyczyną jest róg, który w postaci sproszkowa- nej wykorzystywany jest w tradycyjnej medycynie chińskiej jako afrodyzjak i lek na wiele chorób. Działania w obronie nosorożców są niewystarczające i mogą one zniknąć z powierzchni Ziemi w najbliższych latach.
Wydra morska to gatunek kluczowy w lasach wodorostów w morskich ekosystemach Oceanu Spokojnego. Na początku XX wieku gatunek ten został niemal wytępiony wskutek polowań z uwagi na jej niezwykłe futro. Restytucja tego gatunku jest uważana za największy sukces w ochronie ekosystemów morskich. Dzisiaj jednak wydra morska jest ponownie gatunkiem zagrożonym z powodu zanieczyszczenia mórz ropą, polowań orek na wydry i kłusownictwa.
Tygrysy należą do jednych z najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków. W XX w. zginęło 97% światowej populacji tygrysów. Kłusownictwo, utrata naturalnych siedlisk to kluczowe czynniki, które doprowadziły do gwałtownego spadku liczebności tygrysów. Dzisiaj doszło kolejne zagrożenie - globalne zmiany klimatu. Jeżeli nie ograniczymy radykalnie emisji gazów cieplarnianych, tygrysy będą jedną z wczesnych ofiar zmian klimatycznych
Bóbr europejski, gatunek chroniony w naszym kraju, nie cieszy się sympa- tią, z uwagi na szkody przez niego powodowane w uprawach rolniczych, gospodarstwach czy sadach. Odszkodowania za straty spowodowane przez bobry w 2015 roku wynosiły 18 milionów złotych. Z drugiej jednak strony bobry spełniają ważną rolę ekologiczną. Usługi środowiskowe oferowane przez te zwierzęta są nieporównanie większe niż poczynione szkody.
W przyrodzie istnieje cała gama organizmów, podobnych do porostów, składających się z dwóch lub większej liczby komponentów, które tworzą odrębną jednostkę. Należą do nich m.in. plazińce Symsagittifera roscoffensis, których ciało wypełniają glony Tetraselmis convolutae, czy największy z małży - przydacznia olbrzymia, która żywi się głównie dzięki symbiotycznym glonom Zooxanthella. Tego typu jednostki to swego rodzaju „niedokończone" gatunki, powstające w wyniku współpracy odrębnych form życia.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.