Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem badań było określenie miejsc zaopatrzenia w rośliny ozdobne, jak również częstotliwości oraz czasu przeznaczanego przez właścicieli kwiaciarni na kompleksowe zaopatrzenie tych obiektów, zapewniające ciągłość sprzedaży oraz wysoką jakość oferowanych produktów. Przedstawiono wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w kwiaciarniach położonych na terenie wszystkich dzielnic Warszawy. Z badań wynika, że najważniejszym miejscem zaopatrzenia kwiaciarzy w asortyment roślin ozdobnych jest rynek hurtowy, z którego pochodzi ponad 90% towaru.
Withania somnifera jest subtropikalną rośliną z rodziny Solanaceae od wieków znaną i stosowaną w medycynie ludowej narodów Afryki i Azji. Współczesne badania naukowe potwierdzają większość jej znanych z praktyki właściwości leczniczych. Szczególnie interesujące wydaje się działanie adaptogenne polegające na stymulowaniu możliwości przystosowawczych organizmu w warunkach szeroko pojętego stresu. W omawianych doświadczeniach przeprowadzonych w polskich warunkach klimatycznych porównywano uprawę wyżej wymienionej rośliny w kontenerach zarówno w szklarni (w dwóch terminach) jak i bez osłon oraz przebadano wpływ pH podłoża i poziomów nawożenia azotem na plon ziela i korzeni. Zarówno pH podłoża jak i poziom nawożenia azotowego wywarły istotny wpływ na plonowanie Withania somnifera. Roślina dobrze czuła się w podłożu o odczynie kwaśnym i wykazała stosunkowo wysokie wymagania w stosunku do azotu. Najkorzystniejsze wyniki osiągnięto przy pH=5 i poziomie zawartości azotu w podłożu wysokości 300 mg·dm⁻³. Z porównania uprawy szklarniowej i na polu wynika, iż roślina dobrze rośnie i plonuje w warunkach klimatycznych Polski i nie potrzebuje osłon.
Withania somnifera jest rośliną z rodziny Solanaceae, naturalnie występująca w strefie klimatu subtropikalnego. Od wieków wykorzystywano jej właściwości bakteriostatyczne i fungistatyczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, ogólnie wzmacniające, stosowano do leczenia wrzodów i nowotworów skóry. Dzisiejsze, wciąż rosnące zainteresowanie naukowców, roślina zawdzięcza przede wszystkim właściwościom przeciwnowotworowym i adaptogennym. Celem przeprowadzonych doświadczeń było opracowanie optymalnej metody pozyskiwania nasion w warunkach klimatycznych Polski, zbadanie zdolności kiełkowania nasion w zależności od ich dojrzałości w momencie zbioru, temperatury przechowywania i terminu wysiewu oraz przeprowadzenie obserwacji wzrostu, rozwoju i plonowania roślin uzyskanych z nasion. Stwierdzono, że rośliny mateczne w warunkach polowych dają znacznie większy plon owoców aniżeli uprawiane w szklarni. Jedynym warunkiem jest tu odpowiednio wczesne przygotowanie rozsady, by rośliny zdążyły zawiązać dużą ilość owoców przed końcem sezonu wegetacyjnego. Na zdolność kiełkowania nasion nie miała istotnego wpływu ani faza ich dojrzałości w momencie zbioru, ani przechowywanie w niższej temperaturze. Jedynie termin wysiewu okazał się istotny, co jednak najprawdopodobniej wiązało się z wyższą temperaturą w szklarni podczas kiełkowania w późniejszym terminie. Plon suchej masy ziela roślin uprawianych w szklarni wynosił 63,1 g/roślinę, a korzeni 32,3 g/roślinę. W zielu wykryto zarówno witaferynę A jak i witanolid D.
Grążel żółty (Nuphar luteum) - gatunek objęty w Polsce ochroną - jest hydrofitem klimatu umiarkowanego wytwarzającym substancje czynne o działaniu cytostatycznym, grzybobójczym i plemnikobójczym. Zarówno dalsze badania nad rośliną, jak i ewentualne pozyskiwanie surowca dla celów farmaceutycznych, wymagają opracowania efektywnej metody rozmnażania. Jako że rozmnażanie wegetatywne w przypadku Nuphar luteum jest mało wydajne, zajęto się badaniem warunków rozmnażania generatywnego. Przeprowadzone doświadczenie wykazało, iż nasiona grążela żółtego przechodzą okres głębokiego spoczynku bezwzględnego i aby osiągnąć zdolność kiełkowania muszą zostać poddane stratyfikacji w warunkach niskiej temperatury. Należy je zatem przechowywać przez okres kilku miesięcy w wodzie o temperaturze 3-4°C. Stwierdzono istotny wpływ terminu zbioru nasion i warunków świetlnych w okresie kiełkowania na zdolność kiełkowania. Najwyższą zdolność osiągnęły nasiona zebrane w lipcu z owoców w pełni wyrośniętych, jednak nie oderwanych jeszcze od szypułki. Nasiona grążela należy przykrywać warstwą podłoża, jako że dostęp światła bardzo istotnie hamuje kiełkowanie. Rozwój siewek w warunkach uprawy w pojemnikach o odpowiednim poziomie wody, jest znacznie szybszy aniżeli w środowisku naturalnym. Już dwuletnie rośliny mogłyby stanowić materiał do zakładania lub odnawiania plantacji. O ile dwuletnie kłącza odpowiadałyby normie określonej dla gatunku pod względem zawartości substancji czynnych, mogłyby również stanowić surowiec farmaceutyczny.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.