Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  yielding stability
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Oceniono interakcję genotypowo-środowiskową i stabilność plonowania wybranych odmian pszenicy ozimej w zmiennych warunkach towarowej produkcji rolniczej. Wykorzystano wyniki, prowadzonych w latach 1992–2003, badań ankietowych gospodarstw rolnych Czynnikami różnicującymi był rejon uprawy, warunki glebowe oraz poziom agrotechniki. Spośród badanych odmian wydzielono odmiany stabilnie plonujące w zmieniających się warunkach środowiska oraz odmiany niestabilne — intensywne i nieprzewidywalne.
Oceniono efekty genotypowe oraz analizowano stabilność plonowania i parametry technologiczne nasion krajowych odmian fasoli karłowej uprawianej przez sześć sezonów wegetacyjnych w Radzikowie. Stwierdzono istotność różnic genotypowych dla sezonów wegetacyjnych oraz istotność interakcji genotypowo-sezonowych dla wszystkich badanych cech. Analiza komponentów wariancji wykazała, że dla masy 100 nasion oraz zawartości łuski, zawartości popiołu i czasu gotowania - komponent genotypowy znacząco przewyższał komponent genotypowo-sezonowy. Absorpcja wody, elektroprzewodnictwo roztworów to parametry o wysokim udziale obydwu komponentów wariancji. Najwyższy udział komponentów wariancji, innych niż genotypowy, stwierdzono dla plonu nasion z poletka oraz zawartości białka. Analiza stabilności według procedury Francis & Kannenberg pozwoliła na pogrupowanie i wyodrębnienie genotypów łączących pożądany potencjał plonowania z korzystnymi, przynajmniej dwiema, cechami kulinarnej jakości oraz niską zmiennością w latach. Wytypowane odmiany mogą być wykorzystane w pracach hodowlanych w celu poprawy określonych parametrów w procesie hodowlanym.
W pracy przeanalizowano wyniki 5-letnich statycznych badań polowych nad wpływem płodozmianu i chemicznej ochrony roślin na wielkość, stabilność i strukturę plonu dwóch odmian owsa, Dragon i Rumak. Owies uprawiano w trzeciej rotacji 5-polowego płodozmianu: ziemniak (obornik) - owies - len włóknisty - żyto ozime — kukurydza oraz równolegle w 16-20-1etniej monokulturze. Stosowano trzy poziomy ochrony roślin: bez ochrony (obiekt kontrolny), z ochroną tylko herbicydami oraz z ochroną herbicydami i fungicydami nalistnymi, W płodozmianie, w porównaniu z monokulturą, średnie plony ziarna owsa odmiany Dragon zwiększyły sie o 21.1%, a odmiany Rumak o 28.9%. Efektywność poziomów ochrony roślin była mała i zależna od systemu ich następstwa. Herbicydy zastosowane w płodozmianie obniżyły plony ziarna obu odmian, odpowiednio o 4.1% i 3,0%. W monokulturze odmiany Dragon nie odegrały one żadnej roli, a u odmiany Rumak wpłynęły na zwiększenie plonu ziarna ledwo o 2.5%. Zastosowanie herbicydów wraz z fungicydami w płodozmianie obniżyło plon odmiany Dragon o 3.5%, a odmiany Rumak zwiększyło o 0.9%, natomiast w monokulturze zwiększyło odpowiednio o 4.9% i 6.5%. Wzrastający plon obu odmian owsa pod wpływem płodozmianu korespondował z wysokością źdźbeł, liczbą i masa ziarniaków z jednej wiechy oraz masą 1000 ziarn. Uprawa w płodozmianie zwiększyła stabilność jego plonowania. Największą uzyskano w obiektach nie chronionych chemicznie.
W pracy przeanalizowano wyniki 5-letnich badań statycznych nad wpływem płodozmianu i chemicznej ochrony roślin na wielkość, stabilność i strukturę plonu dwóch odmian jęczmienia jarego - Diva i Menuet. Uprawiano go w trzeciej rotacji 5-polowego płodozmianu: burak cukrowy (obornik) - jęczmień jary - rzepak ozimy - pszenica ozima - bobik oraz równolegle w 16-20-letniej monokulturze. Stosowano trzy poziomy ochrony roślin: bez ochrony (obiekt kontrolny), z ochroną herbicydami oraz z ochroną herbicydami i fungicydami nalistnymi. W płodozmianie, w porównaniu z monokulturą, średnie plony ziarna odmiany Diva wzrosły o 23.1%, a odmiany Menuet o 37.8%. Znaczenie plonochronne pestycydów było zależne od stosowanego następstwa roślin. W płodozmianie herbicydy spowodowały zwiększenie plonu tylko odmiany Diva o 4.3%, natomiast w monokulturze obu odmian średnio o 4.1%. Większy efekt plonochronny uzyskano pod wpływem ochrony jęczmienia jarego herbicydami i fungicydami. Wyraził się on w płodozmianie zwiększeniem plonu odmiany Diva o 8.7%, a Menuet o 3.9%, podczas gdy w monokulturze odpowiednio o 14.5 i 18.7% w porównaniu z obiektami bez ochrony. Dodatnie różnice w plonach ziarna obu odmian jęczmienia w płodozmianie korespondowały z obsadą kłosów na 1 m2, wysokością roślin, masą ziarniaków z 1 kłosa oraz masą 1000 ziaren.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.