Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  weaned piglet number
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Analizą objęto 872 hodowlane lochy: 472 rasy polskiej białej zwisłouchej (pbz) - (użytkowane w latach 1981-1990) i 931 ich miotów oraz 400 rasy duroc - (użytkowanych w latach 1984 - 1991) i 958 pochodzących od nich miotów. Stwierdzono wpływ sezonu i kolejnego miotu na długość okresu jałowienia badanej populacji loch. Okres odpoczynku u loch rasy pbz był w sezonie letnim istotnie dłuższy w porównaniu z pozostałymi sezonami. Lochy rasy duroc jałowiły najkrócej w miesiącach od marca do maja, a najdłużej od września do listopada. Długość okresu jałowienia u loch obu badanych ras ulegała skróceniu do 3 miotu. Nie zaobserwowano wpływu liczby prosiąt odsadzonych w miocie na długość okresu zasuszenia.
Przeanalizowano dane dotyczące użytkowości rozpłodowej 346 loch rasy złotnickiej pstrej w zależności od liczby uzyskanych miotów w całym okresie ich użytkowania (1-9). Najliczniejszą grupę stanowiły lochy, które dały tylko 2 mioty, ale tych, które dały 9 miotów było jeszcze nieco więcej niż wybrakowanych po pierwszym miocie. Najwięcej prosiąt w przeliczeniu na 1 miot urodziły i odchowały lochy, które dały ogółem 3 mioty, ale od loch z grupy 7 i 8 uzyskano podobną liczbę prosiąt urodzonych jak od loch z grupy 2 i 4, natomiast liczba prosiąt odchowanych przez lochę w jednym miocie malała od 4 miotu.
Wyprodukowano 2 mieszanki pełnoporcjowe typu PR, w których jedynym komponentem zbożowym byla śruta jęczmienna lub pszenżytnia oraz mieszankę jęczmienno-mineralną i pszenżytnio-mineralna. Mieszanki te stosowano w żywieniu loch przez 3 cykle rozpłodowe. Przeprowadzone badania wykazały, że wyniki użytkowości rozpłodowej były korzystniejsze u loch żywionych mieszankami z udziałem śruty pszenżytniej. W praktyce produkcyjnej mogą być stosowane mieszanki typu PR, w których jedynym komponentem zbożowym (do 84.5%) jest śruta pszenżytnia lub jęczmienna. W okresach niedoboru pasz białkowych w żywieniu loch mogą być stosowane mieszanki zbożowo-mineralne, a więc pszenżytnio-mineralna i jęczmienno mineralna.
Porównano wyniki odchowu prosiąt ssących (do 35. dnia życia) i odsadzonych (w wieku 35-49 dni) oraz warunki mikroklimatyczne w bezściołowych chlewniach porodowych z kojcami typu Meprozet podłogowymi lub podwyższonymi. Badania przeprowadzono w fermie typu Bisprol w Białym Dworze, woj. elbląskie. Objęto nimi 6 porodówek (3 z kojcami podłogowymi i 3 z podwyższonymi), po 48 kojców w każdej. Badano ogółem 288 miotów prosiąt. Wyniki odchowu prosiąt (liczba prosiąt odchowanych z 1 miotu, masa miotu i średnia masa ciała prosięcia) były korzystniejsze przy utrzymaniu zwierząt w kojcach podwyższonych. Zaobserwowano jednakże zwiększenie urazów stawów nadgarstkowych i otarć kończyn przednich, spowodowanych często wadliwym wykonaniem połączeń metalowych prętów, z których zbudowane są podłogi rusztowe. Warunki mikroklimatyczne w badanych chlewniach porodowych były zbliżone do norm zoohigienicznych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.