Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 58

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  rozwoj uslug
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Na podstawie wyników badań zaprezentowano rozwój rynku usług dla rolnictwa i ogrodnictwa w Polsce. Badano liczbę podmiotów działających w tej branży, zakres ich działania, a także zainteresowanie korzystaniem z ofert firm usługowych przez potencjalnych nabywców. Materiałami źródłowymi były dane GUS oraz wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród właścicieli gospodarstw rolnych i ogrodniczych. Przeprowadzone badania wykazały, że liczba przedsiębiorstw oferujących usługi dla sektora rolnego systematycznie wzrasta. Ich rozwój jest odpowiedzią na wzrost zainteresowania korzystaniem z ofert tego typu firm przez producentów rolnych, a na zainteresowanie korzystaniem z usług wpływ ma wiele czynników, m.in. wykształcenie właścicieli gospodarstw, rodzaj prowadzonej produkcji.
W artykule dokonano prezentacji celów i zadań, jakie spoczywają na doradztwie rolniczym w kontekście reform wspólnej polityki rolnej. Zaprezentowane podstawowe kwestie zawarte w ustawie o jednostkach doradztwa rolniczego wskazują jednocześnie na fakt, że o ile ustawa znosi ograniczenia co do możliwości pozyskiwania przez jednostki doradztwa rolniczego środków pozabudżetowych, co jest zgodne z tendencjami europejskimi, to z drugiej strony pominięto w niej ważne dla dalszego funkcjonowania doradztwa rozwiązania z zakresu kształtowania i gospodarowania zasobami.
Sektor usług rynkowych stanowi główną siłę rozwoju lokalnej gospodarki. Jego kondycja decyduje o dynamice dokonujących się pozytywnych zmian społeczno-gospodarczych. Ważne jest poznanie uwarunkowań rozwoju omawianego sektora w woj. warmińsko-mazurskim. Badania z wykorzystaniem kwestionariusza wywiadu przeprowadzono w 2006 r. na reprezentatywnej próbie 804 prywatnych przedsiębiorstw. Próbę wyznaczono techniką probabilistyczną stosując schemat losowania warstwowego, co umożliwiło uogólnianie wyników badań na populację przedsiębiorstw sektora usług rynkowych z terenu województwa.
In the article, there are analysed changes in the structure of economic entities operating in the service sector in the period of 1995-2007 by province in Poland. Despite the observed tendency to assimilation of the patterns of activity towards the advanced countries, the changes specific for the Polish regions allow to make conclusion on the occurring processes of divergence of the provincial servicing structures of national economy entities.
Przeprowadzone badania ujawniły, że rozwój agroturystyki musi i powinien być skoordynowany z działaniami instytucjonalnymi, które wydają się być niezbędne, by oferowana usługa miała charakter kompleksowy i profesjonalny. Bez odpowiedniego wsparcia różnych organów (władz lokalnych, stowarzyszeń agroturystycznych, Federacji i innych) ta pozarolnicza działalność gospodarcza nadal ograniczała się będzie do pojedynczych kwater. Wsparcia ankietowani oczekują głównie ze strony władz lokalnych, choć przyznali, że największą rolę przy uruchamianiu usługi odegrał Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Organ ten organizuje kursy, szkolenia, wystawy, konkursy oraz prowadzi działalność informacyjną i doradczą. Niemniej gospodarze dostrzegli na tym polu wiele niedociągnięć. Życzyliby sobie w przyszłości większej inicjatywy w pozyskiwaniu gości, pomocy w przygotowaniu ofert, organizowaniu wspólnych wystaw, czy systematycznego doradztwa. Pozytywnie ocenia się merytoryczne przygotowanie usługodawców do prowadzenia tego przedsięwzięcia. Korzystanie z fachowej literatury, czy wzorowanie się na doświadczeniach innych osób, zajmujących się agroturystyką, świadczy o znacznym ukierunkowaniu działań na fachowość. One to w połączeniu z działaniami instytucji pracujących na rzecz agroturystyki pozwolą wypracować ciekawsze oferty, mobilizować do przejawu większej aktywności, by poza przeciętność wykreować i zbudować swój nowy wizerunek.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.