Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  nietolerancja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule przedstawiono niektóre ważniejsze problemy dotyczące celiakii (m.in. toksyczność białek prolaminowych, produkty bezglutenowe i problemy legislacyjne, wykorzystanie owsa, gryki i amarantusa w diecie bezglutenowej).
W artykule przedstawiono znaczenie dla zdrowia człowieka dwucukru - laktozy, występującego w mleku wszystkich ssaków i jego tolerancję jako wynik prawidłowego trawienia. Scharakteryzowano enzym fi-D-galaktozydazę odpowiedzialny za prawidłowe trawienie laktozy oraz uwarunkowania utraty lub obniżenia jego aktywności w odniesieniu do populacji ludzkiej w poszczególnych regionach świata. Omówiono symptomy nietolerancji i jej mechanizm oraz formy przeciwdziałania. Podano przykłady praktycznego rozwiązywania problemu nietolerancji laktozy w różnych krajach i w Polsce.
Częstość występowania niekorzystnych (niepożądanych) reakcji wywoływanych przez substancje dodatkowe do żywności wynosi 0,03-0,15% wśród zdrowych, dorosłych osób, podczas gdy u dzieci zawiera się pomiędzy 1% a kilkoma procentami. Pacjenci z alergią/nietolerancją wykazują większą częstotliwość reakcji niepożądanych. W niniejszej pracy przedstawiono mechanizmy patogenetyczne, które biorą udział w klinicznych, niekorzystnych reakcjach wywołanych przez substancje dodatkowe. Do objawów klinicznych można zaliczyć: zmiany skórne, choroby układu oddechowego, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego oraz objawy sercowo-naczyniowe, jak również ze strony ośrodkowego układu nerwowego; do reakcji systemowych należy anafilaksja. Potwierdzenie lub wykluczenie przyczynowej roli substancji dodatkowych w występowaniu reakcji klinicznych jest podstawą właściwego leczenia; rozstrzyga, czy należy unikać substancji dodatkowych w żywności i lekach, czy też nie jest to konieczne.
W artykule przedstawiono definicje, klasyfikację oraz charakterystykę nietolerancji laktozy i alergii na mleko krowie. Omówiono czynniki warunkujące występowanie i objawy tych zaburzeń, a także metody ich rozpoznawania. Ponadto zaprezentowano sposoby stosowane w zapobieganiu i leczeniu nietolerancji laktozy i alergii na białka mleka krowiego.
Metabolizm laktozy związany jest z jej enzymatyczną hydrolizą z udziałem β-galaktozydazy. Nieobecność enzymu lub jego słaba aktywność w przewodzie pokarmowym konsumentów jest przyczyną nietolerancji laktozy. Enzymatyczna hydroliza laktozy sprzyja w łagodzeniu jej nietolerancji i może być stosowana w technologii mleka bezlaktozowego, koncentratów cukrowych z serwatki lub filtratu (z ang. permeat) pozostającego po frakcjonowaniu składników mleka technikami membranowymi.
W cz. I artykułu przedstawiono problem alergii pokarmowej spowodowanej spożywaniem mleka. Wskazano na główne alergeny mleka krowiego: kazeinę, β-laktoglobulinę (ß-lg), α-laktoalbuminę (α-la) oraz ich homologi znajdujące się w mleku kozim. WII części opisano modyfikacje białek wpływające na zmiany właściwości alergennych tj.: procesy termiczne, hydrolizę enzymatyczną i chemiczną, a także fermentację mlekową prowadzoną przy zastosowaniu drobnoustrojów wykorzystywanych w przemyśle mleczarskim. Wymienione procesy mają na celu obniżenie właściwości immunoreaktywnych białek mleka krowiego, mogących mieć zastosowanie podczas produkcji hypoalergennych odżywek dla dzieci cierpiących na alergie.
W cz. I artykułu (7'99 P.S.) przedstawiono problem alergii pokarmowej spowodowanej spożywaniem mleka. Wskazano na główne alergeny mleka krowiego: kazeinę, β-laktoglobulinę (ß-lg), α-laktoalbuminę (α-la) oraz ich homologi znajdujące się w mleku kozim. W II części opisano modyfikacje białek wpływające na zmiany właściwości alergennych tj.: procesy termiczne, hydrolizę enzymatyczną i chemiczną, a takie fermentację mlekową prowadzoną przy zastosowaniu drobnoustrojów wykorzystywanych w przemyśle mleczarskim. Wymienione procesy mają na celu obniżenie właściwości immunoreaktywnych białek mleka krowiego, mogących mieć zastosowanie podczas produkcji hypoalergennych odżywek dla dzieci cierpiących na alergie.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.