Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 836

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 42 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  materialy opakowaniowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 42 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Opakowanie
|
2000
|
tom 45
|
nr 09
18-20
Szacuje się, że w światowej produkcji polipropylenu przekraczającej 20 min ton zużycie tego tworzywa w postaci giętkich folii orientowanych i nie orientowanych oraz folii sztywnych, a także laminatów z udziałem polipropylenu kształtuje się na poziomie ok. 30% łącznego zużycia polipropylenu.
W artykule przedstawiono podstawowe systemy pakowania w przemyśle koncentratów spożywczych. Omówiono kryteria doboru, rodzaje, charakterystykę i zastosowanie wybranych materiałów opakowaniowych stosowanych w tym przemyśle.
Opakowanie
|
2003
|
tom 48
|
nr 02
22-23
Badania wykazały wpływ zarówno wysokich, jak też i niskich temperatur na szerokość kresek kodów. Wpływ ten zależy od rodzaju materiału opakowaniowego, natomiast technika nadruku nie wpływa na zmiany szerokości kresek.
Opakowanie
|
2000
|
tom 45
|
nr 03
16-18
Znajomość zależności parametrów bigowania od budowy materiału przeznaczonego do produkcji opakowania pozwala na jego trafniejszy dobór, co gwarantuje uzyskanie dobrej jakości opakowań. Wiedza o procesie produkcyjnym opakowania i związane z tym ryzyko pozwoli na trafniejszy dobór materiału nie zawsze ograniczony do ceny jego zakupu.
Największe różnice między uzyskanymi parametrami po 6 miesiącach przechowywania dotyczą współczynnika odbicia światła od spacji R1. Wartości tego parametru dla opakowań pustych i opakowań z produktem różniły się pomiędzy sobą w granicach od 2 do 34%. Produkty przechowywane w opakowaniach wpływają na zmiany jakości nadruków kodów.
W ostatnich latach obok tradycyjnego recyklingu coraz częściej pojawia się nowe zjawisko. Model, który nazwać można rynkowym czy też marketingowym: wtórne użycie przedmiotów na masową skalę bez zmiany ich struktury i pierwotnej formy. Podobne rozwiązania nie są w swoim założeniu nowatorskie, rozmaite sprzęty znajdują bowiem w gospodarstwach domowych alternatywne, często zaskakujące zastosowanie. Wart analizy jest natomiast stosunek producenta do podobnych inicjatyw konsumentów. Dotąd pozostawały one daleko poza sferą jego zainteresowań, zaś obecnie wtórne zastosowanie staje się jednym z istotnych elementów produktu. Na wartość dodaną tego ostatniego składają się więc już nie tylko użyteczność, ale także swoisty wpływ emocjonalny wywierany na klienta.
Pojęciem tym objęto materiały giętkie uzyskane przez powlekanie, laminowanie i współwytłaczanie z uwzględnieniem zadrukowania i metalizacji. Po 1989 r. nastąpił masowy import produktów spożywczych w opakowaniach z różnych laminatów, których jakość i szata graficzna zdystansowały produkty krajowe. Zdopingowało to krajowych producentów żywności do stosowania materiałów opakowniowych o standardach światowych, co z kolei zdopingowało krajowych inwestorów do rozszerzenia programu produkcji i do uruchomienia nowych asortymentów uszlachetnionych materiałów opakowniowych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 42 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.