Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  jony azotanowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
8
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Azotany(V) w bulwach ziemniaka

51%
Koncentracja azotanów(V) w bulwach na ogół nie przekracza poziomu bezpiecznego, tj. 200 mg NO3/kg s.m., jednak badania wskazują, że niekiedy notuje się wysokie ich stężenie. W większości prób zakupionych do badan w różnych punktach handlowych Olsztyna i Szczecina zawartość azotanów ( V) nie stwarzała zagrożenia zdrowotnego, jednak w niektórych latach przeważał udział prób z zawartością powyżej dozwolonego poziomu. Zwiększonej koncentracji można się spodziewać w bulwach odmian bardzo wczesnych i wczesnych, uprawianych na glebach mocniejszych, w latach z wysoka temperatura i suchych – szczególnie w okresie tuberyzacji, w latach chłodnych i mokrych, a także z plantacji traktowanych środkami ochrony roślin. Istotne znaczenie ma też właściwy płodozmian i odpowiednio dobrane nawożenie nie tylko azotem, ale również fosforem, potasem i mikroelementami.
Przestawiono wyniki badań nad możliwością wykorzystania ekstraktu z nasion łubinu gorzkiego jako czynnika wpływającego na obniżenie poziomu azotanów w marchwi i ogórku. Doświadczenia prowadzone na polach produkcyjnych zlokalizowanych na glebach zaliczanych do klas bonitacyjnych od IIa do IVb, wykazały w sposób jednoznaczny, że ekstrakt oddziałuje na pobieranie i kumulację azotanów w warzywach. W efekcie następuje obniżenie zawartości tego składnika o 24-76%. Zróżnicowanie działania ekstraktu w poszczególnych miejscowościach, w których prowadzono doświadczenie, było stosunkowo niewielkie.
Zawartość poszczególnych form azotu mineralnego w obiegu hydrologicznym zlewni Wieprza była zróżnicowana w zależności od fazy obiegu wody. Dominującą formę występowania w cyklu hydrologicznym stanowił jon azotanowy(V). W opadach atmosferycznych, spływie powierzchniowym i wodach aluwialnych wysoki udział wykazywał także jon amonowy. Azotany(III) miały niewielki udział w migracji azotu na poszczególnych etapach obiegu hydrologicznego wody.
W pracy przedstawiono wyniki badań zawartości jonu amonowego, azotanowego i azotynowego w roztworze glebowym w próbach pobranych z polowych doświadczeń, w których stosowano zróżnicowane nawożenie mineralne i organiczne. Roztwór glebowy uzyskano metodą podciśnieniową. W badanych roztworach stwierdzono wysoką i zróżnicowaną nawożeniem zawartość azotanów, a niską jonu amonowego i azotynowego. Wyniki badań wskazują, że nawożenie obornikiem oraz obornikiem z nawozami fosforowymi i potasowymi zwiększyło stężenie azotanów w roztworze glebowym.
W latach 2005-2006 przeprowadzono badania jakości wód gruntowych na zmeliorowanym torfowisku niskim w dolinie Supraśli Górnej. Zainstalowano 5 piezometrów na łąkach intensywnie użytkowanych i 5 na łąkach ekstensywnych. W okresie od maja do października pobierano próbki wód gruntowych, w których oznaczano wielkości stężeń jonów azotanowych i jonów fosforanowych. Stężenia azotanów były niewielkie i mieściły się w zakresie od 0,12 do 26,47 mg N-NO₃·dm⁻³. Dobre uwilgotnienie gleb pobagiennych zmniejszało stężenie jonów azotanowych i fosforanowych w wodach gruntowych. Wyższe stężenia azotanów stwierdzono w wodach pochodzących z łąk intensywnych. Stężenia fosforanów były niskie i mieściły się w zakresie od 0,01 do 0,99 mg P-PO₄·dm⁻³. Zbadane wody gruntowe kwalifikowały się do I klasy czystości wód podziemnych.
Ścieki organiczne przemysłu krochmalniczego oczyszcza się w filtrach gruntowych, w postaci pól filtracyjnych założonych na glebach przepuszczalnych. W latach siedemdziesiątych XX wieku podejmowano próby zaadaptowania koncepcji rolniczego wykorzystania ścieków organicznych do warunków leśnych. W 1984 r. została uruchomiona Leśna Oczyszczalnia Ścieków (LOŚ) Zakładów Przemysłu Ziemniaczanego w Iławie. Do rozprowadzania ścieków założono deszczownię stałą ze zraszaczami obrotowymi, która zasięgiem objęła 216 ha drzewostanów sosnowych nadleśnictwa Iława (od 2001 roku oczyszczalnię ograniczono do 175 ha). W 1984 r. założono sieć 30 piezometrów, z czego 16 zlokalizowano na terenie oczyszczalni, a 14 poza jej granicami. Piezometry te służyły głównie do obserwacji poziomu wód gruntowych. Kilka razy do roku z niektórych piezometrów pobierano próbki wody do badań jakościowych. Celem pracy jest ocena zmian jakości wód gruntowych w okolicy Leśnej Oczyszczalni Ścieków w Iławie, zachodzących pod wpływem deszczowania ściekami z przemysłu ziemniaczanego w latach 2006–2007. Ocenie poddano skład fizykochemiczny próbek wody z 7 piezometrów. Analizy próbek wody wykonano w dwóch akredytowanych laboratoriach i obejmowały one m.in.: pH, przewodność elektrolityczną oraz stężenia Ca, Mg, Na, K, NO3-, NH4+. Wybrane wskaźniki jakości, spośród wszystkich badanych, najlepiej obrazują charakter zmian jakości wód gruntowych, zachodzących pod wpływem „deszczowania” lasu ściekami. Najmniejsze wartości przewodności elektrolitycznej oraz stężeń NO3-, Ca, Mg, Na i K stwierdzono w wodach gruntowych na skraju oczyszczalni oraz poza oczyszczalnią na drodze dopływu wód w kierunku oczyszczalni. Największe natomiast wartości przewodności elektrolitycznej oraz stężeń wymienionych składników stwierdzono w wodach gruntowych w centralnej części oczyszczalni, a także poza oczyszczalnią – w wodach odpływających z obszaru oczyszczalni w kierunku rzeki Drwęcy. Na terenie całej LOŚ szczególnie duże było stężenie azotanów(V), ponad 100 mg•dm-3, co kwalifikuje te wody do V klasy – wód złej jakości.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.