Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ekstrakt lubinowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy określono na podstawie wyników z 3 serii doświadczeń wazonowych wpływ zastosowanych w formie oprysku ekstraktów z wodorostów i z nasion łubinu gorzkiego na rozwój żyta. Wykazano w porównaniu do obiektu kontrolnego, że w krótkim okresie wegetacji najskuteczniejszym w oddziaływaniu na plon zielonej masy uprawianego żyta okazał się ekstrakt z nasion łubinu gorzkiego. Zwiększył on plon zielonej masy o około 17% i jednocześnie powodował zaniżenie o 16 % zawartości suchej masy. Badane ekstrakty wykazały dodatnie oddziałowywanie na rozwój roślin co winno być obiektem dalszych pogłębionych badań.
W latach 1987-1989 przeprowadzono serię 36 ścisłych doświadczeń polowych, badając wpływ dawek alkoholowego ekstraktu z nasion łubinu gorzkiego stosowanych w formie oprysku na plon roślin zbożowych oraz lnu i pomidorów. Na podstawie przeprowadzonych badań oraz doniesień literatury wykazano, że stosując ekstrakt łubinowy, zawierający ok. 60% węglowodanów oraz ok. 10% alkaloidów, można zwiększyć plon badanych roślin o 10-24%. Wykazano, że stosowanie tego preparatu jest szczególnie wysoko efektywne w warunkach agrotechnicznych i meteorologicznych, zapewniających uzyskanie wysokiego poziomu plonów.
W doświadczeniu polowym badano wpływ alkoholowego ekstraktu z nasion łubinu gorzkiego na plon oraz zawartość i jakość białka nasion fasoli zwyczajnej (Phaseolus vulgaris L.) odmiany Bor. Stwierdzono, że dawki ekstraktu w zakresie od 5 do 20 kg s.m./ha powodowały wzrost plonu nasion fasoli o 4,2 - 16,2 %. Dawki te w zasadzie nie wpływały na zawartość białka, zmieniały natomiast w pewnym stopniu jego skład aminokwasowy. W efekcie wartość wskaźnika aminokwasów egzogennych dla białka nasion fasoli wzrastała o 2,85 % pod wpływem dawki 5 kg s.m. ekstraktu/ha i o 2,87 % pod wpływem dawki 20 kg s.m. ekstraktu/ha.
Przestawiono wyniki badań nad możliwością wykorzystania ekstraktu z nasion łubinu gorzkiego jako czynnika wpływającego na obniżenie poziomu azotanów w marchwi i ogórku. Doświadczenia prowadzone na polach produkcyjnych zlokalizowanych na glebach zaliczanych do klas bonitacyjnych od IIa do IVb, wykazały w sposób jednoznaczny, że ekstrakt oddziałuje na pobieranie i kumulację azotanów w warzywach. W efekcie następuje obniżenie zawartości tego składnika o 24-76%. Zróżnicowanie działania ekstraktu w poszczególnych miejscowościach, w których prowadzono doświadczenie, było stosunkowo niewielkie.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.