Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  aktywnosc inwestycyjna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców nie jest zjawiskiem specyficznym tylko dla Polski. Zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej obywatele państw członkowskich powinni mieć zagwarantowaną swobodę: przepływu pracowników najemnych, prowadzenia działalności gospodarczej (przedsiębiorczości), świadczenia usług oraz przepływu kapitału. W praktyce jednak wiele krajów - podobnie jak Polska - stosuje ograniczenia w tym przepływie, w tym także w nabywaniu przez cudzoziemców nieruchomości. Aktywność inwestycyjna cudzoziemców jest niezwykle ważna dla gospodarki kraju przyjmującego, gdyż wiąże się z zainwestowaniem określonych, często znacznych, kapitałów, co sprzyja dynamizacji wzrostu gospodarczego, tworzeniu nowych miejsc pracy czy też wprowadzaniu nowych rozwiązań technologicznych. Jednak - na co wskazują autorzy niniejszego opracowania - inwestorzy zagraniczni są skłonni zainwestować swój kapitał w danym kraju pod warunkiem, że ich oczekiwania związane z tą decyzją zostaną przynajmniej częściowo spełnione. Wśród tych oczekiwań można wyróżnić m.in. stosunkowo niską cenę nieruchomości w Polsce, co skłania do ich nabywania.
W ostatnich miesiącach nastąpiło kolejne spowolnienie rozwoju polskiego przemysłu spożywczego, spowodowane głównie słabnącym popytem krajowym. Wpływ tego czynnika osłabia wciąż rosnący eksport żywności i napojów, co skutkuje utrzymaniem niewielkiego wzrostu produkcji tego sektora. Następuje także niewielkie osłabienie wciąż dużej aktywności inwestycyjnej firm spożywczych. Mimo wysokich cen surowców, wyniki finansowe przemysłu są zbliżone do osiąganych w ostatnich latach, a stan finansowy firm jest bezpieczny. Dotyczy to większości branż, choć ich aktywność produkcyjna i inwestycyjna oraz wyniki i stan finansowy są bardziej zróżnicowane.
W artykule przedstawiono zróżnicowanie w zadłużeniu i aktywności inwestycyjnej gospodarstw rolniczych na przykładzie Wielkopolski i Śląska. Wykazano, że najlepsze pod względem analizowanych parametrów były gospodarstwa ogrodnicze i zajmujące się hodowlą zwierząt ziarnożernych. W grupach tych gospodarowały osoby wykazujące skuteczność we współpracy z instytucjami finansowymi. Nie powinno się jednak przy tym zaniedbywać bieżącej analizy rachunku ekonomicznego. Odnotowano bowiem znaczną dysproporcję między wartością produkcji a dochodowością prowadzonej działalności, co może mieć niekorzystny wpływ na poziom zadłużenia poszczególnych gospodarstw.
W artykule przedstawiono badania dotyczące portów rybackich w Polsce. Wyniki badań wskazują na duże dysproporcje w aktywności inwestycyjnej podmiotów portowych. Główne czynniki wpływające na różnice w inwestycjach to: możliwości finansowe, warunki pozyskiwania środków z programów unijnych, przyjęte priorytety. Badania wskazały, że w Polsce tylko porty komunalne dobrze wykorzystują fundusze UE.
Zbadano aktywność inwestycyjną i stan środków trwałych polskiego przemysłu spożywczego w latach 1990-1994. Wykazano różnice skali inwestowania w branżach oraz przyczyny, związane z typem przetwórstwa, sytuacją finansową branż i zakresem ich sprywatyzowania. Najniższą stopę inwestowania stwierdzono w przetwórstwie surowców roślinnych (z wyjątkiem olejarstwa), natomiast wysoką - w branżach produkujących napoje bezalkoholowe, używki, słodycze itp.
W artykule przedstawiono aktywność inwestycyjną gospodarstw rolniczych i ich umiejętność w pozyskiwaniu obcych źródeł finansowania jako cech świadczących o możliwościach rozwoju i podnoszenia konkurencyjności. Analiza wykazała, że najlepsze wyniki osiągnęły gospodarstwa z grup: C – produkcja ogrodnicza, H – hodowla zwierząt ziarnożernych. Te gospodarstwa mają duże szanse wyznaczać tempo i kierunki rozwoju produkcji roślinnej i zwierzęcej w Polsce.
W badaniach wykorzystano dane gromadzone w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie o wydanych opiniach do wniosków o kredyty inwestycyjne z dopłatą do oprocentowania ze .środków publicznych. Wykorzystując analizę czynnikową, korelacji i regresji wyodrębniono istotne czynniki wpływające na aktywność inwestycyjną rolników, mierzoną liczbą wydanych opinii na 100 gospodarstw w gminie. Z przyjętego w badaniach zbioru pięciu zmiennych niezależnych, jakość rolniczej przestrzeni produkcyjnej i wskaźnik udziału gospodarstw rozwojowych wyjaśniają zmienność aktywności inwestycyjnej w 68,85%.
Inwestycje determinują rozwój gospodarstw uprawiających warzywa. Brak aktywności inwestycyjnej w gospodarstwach uprawiających warzywa połowę i szklarniowe powodowany był przede wszystkich zdaniem producentów zbyt dużą biurokracją. Część producentów nie ma zamiaru inwestować w przyszłości głównie ze względu na brak kapitału i trudny dostęp do kredytów rolniczych.
16
72%
Przedstawiono nakłady inwestycyjne w rolnictwie polskim za okres od 1990 do 2007 roku. W analizowanym okresie można wyróżnić cztery fazy inwestycyjne w rolnictwie polskim różniące się tempem nakładów inwestycyjnych. Daje się zauważyć związek poziomu aktywności inwestycyjnej rolników z postrzeganiem koniunktury rolniczej czy możliwością uzyskania wsparcia finansowego w działalności inwestycyjnej.
W opracowaniu przedstawiono analizę porównawczą aktywności inwestycyjnej tożsamych grup gospodarstw zbożowych w Polsce i w Niemczech. Analizie poddano m.in. dochód z działalności rolniczej, kapitał własny, reprodukcję, poziom zadłużenia. Okoliczność, która umożliwiła ocenić te dwa zbiory gospodarstw związana była z danymi empirycznymi zgromadzonymi w ramach FADN.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.