Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przedstawiono sytuację spoleczno-gospodarczą dotyczącą rolnictwa w województwie podlaskim. Podjęto próbę określenia barier jego rozwoju, a także ukazania procesów, które w sposób bezpośredni bądź pośredni przyczyniają się do podnoszenia poziomu jego rozwoju. Jest to szczególnie ważne ze względu na przyszłe członkowstwo Polski w Unii Europejskiej oraz na proces globalizacji.
Przedstawiono wyniki badań dotyczących przestrzennego zróżnicowania wpływów z tytułu podatku leśnego. Analizie poddano wysokość kwot zasilających lokalne budżety wszystkich gmin wiejskich w Polsce oraz ich udział w dochodach ogółem. Szczegółowe dane zaprezentowano dla gmin, w których wpływy z podatku leśnego stanowiły co najmniej 4% udziału w strukturze dochodowej. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że dynamika zmian dotyczących tego zjawiska nie jest duża. Dotyczy to podatku leśnego jako dochodu oraz jego wymiaru zdeterminowanego występowaniem na terenach wiejskich gruntów zakwalifikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako lasy – Ls. Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej odnotowano wzrostową tendencję pod względem wielkości areału przeznaczanego pod zalesienie. Nie oznaczało to jednak, że zwiększała się baza do opodatkowania, gdyż właściciele gruntów leśnych z drzewostanem do 40 lat, mimo że podlegają opodatkowaniu, korzystali ze zwolnienia, co oznacza brak wpływów fiskalnych do budżetu.
Celem artykułu było ukazanie możliwości finansowania inwestycji infrastrukturalnych z wykorzystaniem środków finansowych pochodzących z funduszy strukturalnych na przykładzie gminy Chęciny. Autorka dokonała krótkiej charakterystyki gminy, możliwości wykorzystania środków unijnych do realizacji inwestycji infrastrukturalnych, jak również przeanalizowała przeprowadzone inwestycje w badanej jednostce gminnej oraz ich wpływ na poprawę infrastruktury społeczno-technicznej. W artykule zawarto informacje o charakterze historycznym, dane bieżące odnośnie zrealizowanych inwestycji w gminie Chęciny oraz perspektywy i założenia działań przewidzianych na okres 2007-2013.
Finansowanie zadań oświatowych od początku ustanowienia tego zadania stanowiło najbardziej znaczącą pozycję w budżecie każdej jednostki samorządu terytorialnego. Problemy finansowe od lat pozostają stałym tematem dyskusji toczących się wśród samorządowców oraz w rozmowach ze stroną rządową. Dzieje się to głównie za sprawą ciągłych niedoborów w corocznych subwencjach oświatowych. Mimo to nawet najskromniejszy budżet gminy musi zabezpieczać środki finansowe na realizację zadań oświatowych. Przedstawiono dwa główne instrumenty służące realizacji samorządowej polityki wydatkowania środków na cele oświatowe: subwencję ogólną (w części oświatowej) i dotację celową.
W opracowaniu poruszono problematykę rozliczeń finansowych z Unią Europejską po pierwszym roku członkowstwa Polski w unijnych strukturach. Szczególną uwagę skupiono na części 84 polskiej ustawy budżetowej, tj. na „Środkach własnych Unii Europejskiej", a także na instrumencie finansowym Schengen, środkach finansowych pochodzących z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności oraz na prefinansowanie Wspólnej Polityki Rolnej krajowego budżetu. Analiza wybranych części budżetu państwa realizowanego w roku 2004 pozwoliła stwierdzić, iż najwyższy udział w składce jaką Polska odprowadza do budżetu UE osiąga wpłata proporcjonalna do wielkości osiąganego produktu narodowego brutto.
W artykule tym autorka przedstawiała wybrane elementy koncepcji nowego publicznego zarządzania wraz z możliwościami zastosowania postulatów z niej wynikających w zarządzaniu podstawową jednostką samorządu terytorialnego. Gmina jako podstawowa jednostka samorządu terytorialnego jest specyficzną organizacją wyodrębnioną z otoczenia i jednocześnie powiązana z nim poprzez sferę gospodarczą, społeczną, przestrzenną, ekologiczną oraz kulturową. Wyposażona została w konstytucyjnie chronioną samodzielność działania będąc jednocześnie elementarną częścią powiatu, województwa i państwa, w związku z tym w swoich przedsięwzięciach zobowiązana jest uwzględniać obok interesu społeczności lokalnej także interes całego kraju i ogółu społeczeństwa. Celem istnienia lokalnej wspólnoty samorządowej jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców i przez to tworzenie odpowiedniego środowiska życia dla lokalnej ludności. Poprawa warunków życia mieszkańców gminy następuje w wyniku stwarzania najlepszych możliwości dla rozwoju przedsiębiorczości oraz dostarczaniu o odpowiedniej jakości puli usług publicznych. Problem ten jest szczególnie istotny przy ograniczonych możliwościach nakładania nowych danin publicznych i jednoczesnym wzroście wydatków budżetowych.
According to the Constitution of the Republic of Poland, the basic unit of local government in the country is a commune (Constitution of the Republic of Poland 1997). Since 27 May 1990 the term “commune” is used to refer to every basic unit of local government. In the relevant literature one can find the idea that “...the primary task of local government is to provide adequate living conditions to local communities with regard to population growth, progressive urbanization, dangers to the natural environment of humans and the willingness to provide equal living conditions to the populations of cities and rural areas” [Kosek-Wojnar, Surówka 2007]. For this reason, it seems essential for the local government finance system, in particular with regard to the possibility of funding the growing needs and expectations of the local communities, to continuously improve and become more fl exible when it comes to the adjustment to the changing surroundings. The principal aim of this paper was to demonstrate new possibilities in the organization and performance of the tasks of local authorities offered by the implementation of participatory budgeting in Poland.
Dokonano prezentacji poziomu oraz struktury zobowiązań publicznoprawnych firmy Alfa z tytułu zatrudnienia pracowników. Ukazano możliwości kształtowania tych zobowiązań celem ich optymalizacji.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.