Oceniono możliwości wykorzystania melasy z buraków cukrowych do produkcji biomasy drożdży Saccharomyces cerevisiae. W kolejnym etapie badań otrzymana biomasa zostanie wykorzystana do procesu biosorpcji metali ciężkich z roztworów wodnych. Zakres prowadzonych badań obejmował określenie plonu biomasy, produktywności i wydajności biomasy w zależności od stężenia substratu i pH. Hodowle okresowe prowadzono w bioreaktorze BIOSTAT A Plus, w czasie 12 godz. i temperaturze 30°C. Najlepsze rezultaty uzyskano gdy stężenie sacharozy w pożywce wynosiło 5%, a pH 4,0. Maksymalne wyniki plonu biomasy, produktywności i wydajności biomasy wynosiły odpowiednio: 32,9 g·dm³ s.m., 2,74 g·dm³·h⁻¹ i 0,66 g·g⁻¹ s.m.
W pracy podjęto próbę biodegradacji substancji organicznej osadów dennych Jeziora Turawskiego przy wykorzystaniu biopreparatów KBiBM, Trigger i Biogen-Remediant. Biodegradację prowadzono w warunkach laboratoryjnych przez okres 6 tygodni. Badania wykazały, że wprowadzenie biopreparatów do osadu dennego spowodowało znaczny przyrost liczebności bakterii, co w efekcie doprowadziło do redukcji związków organicznych zawartych w osadzie. We wszystkich wariantach liczebność bakterii zwiększyła się do 107-108 jtk∙g-1 po 14 dniach biodegradacji. Spośród przetestowanych biopreparatów najskuteczniejsze okazały się KBiBM i Biogen-Remediant. W stosunku do wariantu kontrolnego efektywność procesu biodegradacji była o 53,52-57,25% większa po 6 tygodniach trwania doświadczenia.
Применили прототипное устройство для облучения лучами UV (с лампами типа DRT мощностью 400 W), разработанное ВК-Т „Telmed” в Варшаве для дезинфекции потребительных яиц (вместе с ячейками). Отметили, что оптимальное время облучения, когда гибнет 83,5% бактерий и 88,7% грибков (на поврехности скорлупы), составляет ок. 2 мин. Наибольшую чувствительность к действию лучей UV показывали кислородные палочки, а такше кишечные палочки и аслергиллы.
Przeprowadzono badania nad występowaniem grzybów strzępkowych w obiektach budowlanych na terenie miasta Opole. Określono skład ilościowy i jakościowy zarodników grzybów w powietrzu wewnętrznym oraz na powierzchni przegród budowlanych. Stwierdzono, że dominującą mikoflorą były grzyby z rodzajów: Cladosporium, Penicillium, Aspergillus i Acremonium.
Zastosowanie materiałów biologicznych do skutecznego usuwania metali ciężkich z zanieczyszczonych ścieków jest metodą potencjalnie alternatywną w stosunku do tradycyjnych technik oczyszczania. Celem niniejszej pracy było zbadanie w warunkach laboratoryjnych procesu biosorpcji Pb(II), Cu(II), Ni(II) i Cr(VI) z roztworów wodnych, przez aktywne i nieaktywne komórki Saccharomyces cerevisiae. Optymalne warunki biosorpcji określano w funkcji czasu reakcji, początkowego pH roztworu i stężenia metali. Stwierdzono, że optymalne pH dla procesu biosorpcji metali ciężkich wynosiło 5,0 i 6,0. Większość jonów metali została zaadsorbowana w ciągu pierwszych 10 minut trwania doświadczenia. W warunkach doświadczenia zdolność wiązania jonów metali przez aktywne komórki były znacznie wyższe niż przez komórki nieaktywne. Maksymalna wydajność biosorpcji Pb(II), Cu(II), Ni(II) i Cr(VI) uzyskana z wykorzystaniem aktywnych komórek wynosiła odpowiednio 145,6 mg·g⁻¹ s.m., 73,5 mg·g⁻¹ s.m., 57,0 mg·g⁻¹ s.m. i 41,8 mg·g⁻¹ s.m. Uzyskane wyniki biosorpcji i desorpcji sugerują, że pobieranie metali ciężkich przez aktywne komórki drożdży może być zwiększone poprzez ich wewnątrzkomórkową akumulację.