Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Wytwarzanie i sposób przechowywania wodoru to wyzwania, które podejmują laboratoria na całym świecie. Uznaje się, że przyszłościowa technologia otrzymywania wodoru wiązać się będzie z elektrolizą wody za pomocą fotoogniw. Magazynowanie energii elektrycznej wytworzonej m.in. z OZE z wykorzystaniem baterii litowo-jonowych oraz wodoru wypełni lukę w dostawach energii w okresach największego zapotrzebowania. Jest to jeden ze sposobów na sukcesywne zmniejszanie w naszym kraju emisji CO2, pyłów PM 2,5, PM 10, przez stopniowe (rozłożone na lata) wyłączanie węglowych bloków energetycznych
W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia, dotyczące sposobów wykorzystania słomy, jako nośnika energii cieplnej. Słoma odpowiednio wysuszona może zostać spalona w kotłach o mocach od kilkunastu kW do kilku MW. Załadunek słomy do kotła dużej mocy jest w pełni zautomatyzowany, a proces spalania w pełni kontrolowany. Należy zaznaczyć, że spalając słomę we wszystkich typach atestowanych kotłów zachowano zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Magazynowanie energii ma kluczowe znaczenie dla zmieniającego się rynku energii elektrycznej. Największym problemem instalacji fotowoltaicznych (wiatrowych) jest brak całkowitego pokrycia energii elektrycznej w okresach zapotrzebowania na energię elektryczną. Należy ją więc magazynować głównie w akumulatorach. Najlepiej do tego celu nadają się akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion).
Polskę można zaliczyć do pięciu największych producentów biopaliw w UE (ok. 890 tys. ton estrów w roku 2017), razem z Niemcami, Francją, Włochami i Hiszpanią. Jest to ok. 6,7% zapotrzebowania na paliwo w skali kraju. Głównymi producentami estrów (biokomponent dodawany do oleju napędowego w ok. 7%) są: Elstar Oils, Wratislawia Oils, Bioagra Oils, Rafineria Trzebinia. Potencjał produkcji rzepaku w Polsce wynosi ok. 2,2 min ton z areału ok. 800 000 ha. Wymóg w zakresie stosowania biopaliw przez firmy dystrybuujące paliwa płynne wynosił 6,9%, w stosunku do paliw stosowanych w transporcie w roku 2017.
W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia, dotyczące sposobów przenoszenia napędu z turbiny wodnej na prądnice w małych elektrow- niach wodnych. Istotnym zagadnieniem w pracy elektrowni wodnej jest również jej pomocnicze wyposażenie mechaniczne. Chodzi m.in. o kraty na ujęciach wody, ich czyszczenie, zamknięcie dopływu wody do turbin.
W artykule przedstawiono kilka zagadnień związanych z otrzymywaniem i przetwarzaniem biogazu, powstającego z biomasy zgromadzonej na wysypiskach odpadów komunalnych. Biogaz z odpadów komunalnych ma średnią wartość opałową ok. 22 MJ/m³. Zakłada się, że z 1 tony odpadów komunalnych można otrzymać ok. 250 m³ biogazu. Oznacza to, że przy pełnym wykorzystaniu tego źródła energii w naszym kraju można otrzymać ok. 0,5 mld m³ metanu. W artykule analizowano tylko legalne wysypiska odpadów komunalnych, powstałe zgodnie z przepisami krajowymi i unijnymi, a nie wysypiska (ostatnio płonące), powstające z importowanych odpadów niewiadomego składu i pochodzenia.
W artykule omówiono budowę, zasadę działania prądnic asynchronicznych. Maszyny tego typu, napędzane turbinami wodnymi, są często wykorzystywane w małych elektrowniach wodnych. Cechuje je prosta budowa, niska cena i niezawodne działanie przez wiele lat.
W artykule przedstawiono podstawowe procesy ruchowe, które realizo- wane są w czasie rozruchu, pracy, zatrzymania w małych elektrowniach wodnych. Zakres i stopień automatyzacji procesów rozruchowych zależy od wielkości mocy zainstalowanej w elektrowni wodnej.
W artykule przedstawiono kilka zagadnień związanych z otrzymywaniem i przetwarzaniem biogazu powstającego z biomasy pozyskanej w oczyszczalniach ścieków komunalnych. Na podstawie danych z EurObserv'ER barometer [3], kraj nasz należy do ścisłej czołówki krajów i UE w zakresie mocy kogeneratorów zainstalowanych w oczyszczalniach ścieków komunalnych.
Na konferencji w Kioto w 1997 roku państwa zobowiązały się do włączenia w rozwój technologii, mających na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Paliwem, który spalając się nie wydziela CO₂, jest wodór. Wodór ze względu na swoje naturalne właściwości fizyko-chemiczne, uznawany jest za paliwo XXI wieku Pisaliśmy już na ten temat.
Wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej w kogeneracji (CHP) jest, bez względu na rodzaj paliwa, rozwiązaniem zapewniającym wyższą sprawność niż produkcja energii elektrycznej i ciepła w układzie rozdzielonym. Technologia ta także w mniejszym stopniu zanieczyszcza środowisko i pozwala na redukcję zużycia surowców energetycznych. Jednocześnie wymaga ona wysokich nakładów, dlatego w Polsce uruchomiono mechanizmy jej wsparcia.
Prądnica synchroniczna jest maszyną prądu przemiennego, której wirnik w stanie ustalonym obraca się z taką samą prędkością, z jaką wiruje pole magnetyczne. Rozwiązania konstrukcyjne prądnic synchronicznych zależą od ich prędkości obrotowej oraz mocy i związanego z nią systemu chłodzenia. Każda elektrownia wodna jest zautomatyzowana w zakresie niezbędnym technicznie. Urządzeniem wykonawczym w procesie automatyzacji elek- trowni wodnej jest m.in. regulator turbiny wodnej.
Drewno od wieków wykorzystywano do ogrzewania pomieszczeń. Obecnie jest ono spalane w urządzeniach o wysokiej wydajności energetycznej, m.in. w kominkach. Rozwiązania techniczne wykorzystane do spalania drewna w tych urządzeniach pozwalają na ogrzanie pomieszczeń, jak również na podgrzanie wody do celów bytowych. W artykule w zarysie omówiono pracę takiego kominka.
Kolejny cykl artykułów poświęcony jest zagadnieniom związanym z biomasą. Omówione będą procesy, związane z wykorzystaniem drewna, słomy do celów grzewczych, a także zagadnienia występujące w czasie produkcji biogazu rolniczego, powstającego na wysypiskach odpadów komunalnych i w oczyszczalniach ścieków. Zajmiemy się również procesami technologicznymi produkcji bioetanolu i biodiesla.
W artykule przedstawiono zagadnienia związane z opłacalnością inwestycji w biogazownię rolniczą. Analizowano koszty i przychody biogazowni o mocy elektrycznej 0.86MW. Substratami w tej instalacji będą gnojowica i kiszonka z kukurydzy. W tabelach i na rysunkach zamieszczono między innymi strukturę kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych oraz czas zwrotu poniesionych kosztów.
Biogaz jako paliwo gazowe można pozyskać m.in. z odpadów powstających w produkcji zwierzęcej, surowców rolniczych, pozostałości przemysłu rolno-spożywczego, biomasy leśnej lub odpadów biologicznych, znajdujących się na wysypiskach, w oczyszczalniach ścieków, w procesie fermentacji metanowej. Biogaz ma średnią wartość opałową ok. 23 MJ/m³.
W artykule omówiono budowę i zasadę działania mikroinstalacji bio­gazu rolniczego. Zgodnie z zapisami ustawowymi instalacje tego typu są w naszym kraju promowane w zakresie: prawnym, organizacyjnym i finansowym. Firmy instalacyjne proponują kilka rozwiązań technicznych dotyczących kontenerowych mikroinstalacji biogazu rolniczego.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.