Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zdrowotnosc siewek
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W laboratorium i w komorze klimatyzacyjnej badano wpływ niskich i zmiennych temperatur oraz różnej wilgotności początkowej nasion na kiełkowanie i zdrowotność siewek grochu. Stwierdzano, że w warunkach laboratoryjnych porażenie siewek grochu zwiększyło się w miarę wzrostu temperatury kiełkowania i było największe przy najwyższej wilgotności początkowej nasion. W komorze klimatyzacyjnej stan zdrowotny grochu był najgorszy przy niskiej temperaturze. Nie wystąpiły wyraźnie zależności pomiędzy rodzajem gleby a stopniem porażenia siewek. Ustalono, że przyczyną zamierania siewek grochu w warunkach stresowych dla roślin były głównie grzyby z rodzaju Fusarium.
W laboratorium i w komorze klimatyzacyjnej badano wpływ niskich i zmiennych temperatur oraz różnej wilgotności początkowej nasion na kiełkowanie i zdrowotność siewek łubinu żółtego i wąskolistnego. Przetrzymywanie nasion łubinów w niskich temperaturach znacznie opóźniało kiełkowanie, bez względu na wilgotność początkową nasion. Niskie oraz zmienne temperatury o dużej amplitudzie wpływały również niekorzystnie na zdrowotność siewek. Stwierdzono, że w warunkach stresu chłodnego zamieranie siewek następuje na skutek uaktywnienia się grzybów, które nie są typowymi patogenami (Rhizopus nigricans, grzyby z rodzaju Penicillium). Przeprowadzone doświadczenie wykazało również, że w warunkach stresowych większy wpływ na zdrowotność siewek wywiera mikroflora gleby niż mikroflora nasion.
W laboratorium i w komorze klimatyzacyjnej badano wpływ niskich i zmiennych temperatur oraz różnej wilgotności początkowej nasion na kiełkowanie i zdrowotność siewek bobiku. Niskie i zmienne temperatury kiełkowania spowodowały zmniejszenie odporności nasion i siewek bobiku na porażenie przez grzyby, natomiast zwiększenie wilgotności początkowej nasion było przyczyną większego porażenia siewek. Stwierdzono, że w warunkach stresowych nasiona i siewki bobiku były zasiedlane przez grzyby nie będące typowymi patogenami tej rośliny.
Wobec częstego występowania zgnilizny korzeni i podstawy pędu (Phytophthora citricola) siewek buka (Fagus sylvatica), a jednocześnie braku zarejestrowanych środków ochrony, istnieje potrzeba opracowania metody biologicznej ochrony roślin przed tym patogenem i zminimalizowania możliwości zawlekania patogena na materiale sadzeniowym do lasów. Wykazano, że uprawa w płodozmianie szkółkarskim gryki i gorczycy powoduje silne ograniczenie liczebności P. citricola w glebie. Zastosowanie gryki oraz łubinu jako nawozów zielonych powodowała istotne ograniczenie rozwoju fytoftorozy na bukach.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.