Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zawartosc litu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Zastosowane dawki CaC03 lub MgC03 równoważne 0,75 i 2 Hh oraz dawka CaO lub MgO odpowiadająca podwójnej kwasowości hydrolitycznej prowadziły do istotnych zmian stopnia zakwaszenia gleby. Zmiany odczynu gleby w wyniku wapnowania lub magnezowania oraz zastosowana dawka litu w ilości 2,5 mg Li xkg-1 gleby w różnym stopniu wpływały na wielkość plonu tytoniu oraz na zawartość litu. Dostarczony do gleby lit w formie dostępnej dla roślin spowodował wyraźny wzrost jego koncentracji w roślinach tytoniu oraz zwiększenie ilości pobranego kationu w stosunku do roślin wyrosłych na glebie o naturalnej zawartości litu. Zastosowana dawka litu spowodowała wzrost pobrania litu w korzeniach tytoniu 8-krotnie, 26-krotnie w łodygach, a w liściach 100-krotnie w odniesieniu do części roślin tytoniu wyrosłych na glebie o naturalnej zawartości tego pierwiastka. Wzrost zawartości litu w glebie, np. w obiekcie kontrolnym spowodował, że 87% pobranego kationu znajdowało się w liściach, 8% w korzeniach i 5% w łodygach. Natomiast w obiekcie kontrolnym o naturalnej zawartości tego pierwiastka 42% pobranego kationu znajdowało się w korzeniach, 13% w łodygach i 42% w liściach. Zmiany odczynu gleby w wyniku zastosowania różnych form i dawek nawozów wapniowych lub magnezowych wpłynęły na obniżenie koncentracji litu w tytoniu oraz wpływały na ilość pobranego kationu z plonem uprawianej rośliny. Najwyższe obniżenie ilości pobranego litu obserwowano w przypadku uprawianych roślin w obiektach, w których zastosowano dawki nawozów obliczonych według dwóch kwasowości hydrolitycznych.
The influence of a big dose of lithium (25 mg x kg-1) on the development, appearance and crop yield of some plant species was investigated in a pot experiment. The plants reaction was higly diversified. Spinach and maize showed resistance to the applied lithium dose, whereas other species revealed disease symptoms and their yield decreased to lesser or greater degree.
W publikacji przedstawiono niektóre wyniki badań dotyczących zawartości magnezu, potasu, litu i rubidu w wybranych elementach ekosystemów woj. podkarpackiego. Zaprezentowano zawartość Mg, K i Li w wodach cieków oraz rubidu w roślinach uprawnych. Wody badanych cieków charakteryzują się zróżnicowaną, często optymalną zawartością potasu i magnezu oraz zbyt małą zawartością litu w dolnym biegu dużych rzek. Badane gatunki roślin obszaru Podkarpacia nie gromadzą nadmiaru rubidu, ich konsumpcja pod tym względem nie stanowi więc zagrożenia zdrowotnego.
The effect of a big dose of lithium on 5 oats cultivars, 4 maize cvs. and 3 spinach cvs. was investigated in pot experiments. Lithium (dosed 25 mg kgˉ¹ soil) decreased oats top yield, depending on a cultivar, between 54 and 23% as compared to the control. Maize yield declined under the influence of lithium (dosed 40 mg kgˉ¹ soil) by 44-14%, and yield of spinach was lower by 22-15%.
Doświadczenie wazonowe trzyletnie przeprowadzono metodą całkowicie losową. Celem niniejszych badań było prześledzenie zmian w zawartości kobaltu, litu i glinu w materiałach organicznych, w glebie i życicy wielokwiatowej (Lolium multiflorum Lam.) pod wpływem stosowania węgli brunatnych, osadów ściekowych oraz ich mieszanin. Całkowitą zawartość Co, Li i Al w materiałach organicznych, glebie i suchej masie trawy oznaczono metodą ICPAES na spektrometrze emisyjnym z indukcyjnie wzbudzaną plazmą, po uprzedniej mineralizacji „na sucho”. Średnia zawartość kobaltu w suchej masie życicy wielokwiatowej (Lolium multiflorum Lam.) wynosiła 1,39 mg.kg-1s.m., litu 53,97 mg.kg-1 s.m. i glinu 402,6 mg.kg-1. Największą zawartość kobaltu oznaczono w suchej masie rośliny testowej zebranej z obiektu kontrolnego, natomiast litu i glinu z obiektów, na których stosowano odpadowy węgiel brunatny z Konina z osadem z Łukowa.
Określono zależności między okresem przechowywania i rodzajem opakowania a zmianami zawartości jonów Li+, Na+, K+, Mg2+ i Ca2+ w wodzie ze źródła „Wiesława” z Buska Zdroju. Badana woda zawiera stosunkowo duże ilości sodu i potasu oraz magnezu i wapnia, które w pewnym stopniu wzrastały (głównie sodu i wapnia) w czasie przechowywania wody w szklanych butelkach, a nie zmieniały się w butelkach plastikowych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.