Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  water barrage
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Wybudowanie stopnia wodnego w Brzegu Dolnym w 1958 roku zmieniło rolę Odry w stosunku do terenów przyległych. Po spiętrzeniu stała się rzeką infiltrującą i zasila przyległą dolinę wodami przesiąkowymi. Wykonane urządzenia odwadniające nie sprawdziły się i część terenu została podtopiona. W latach 1958–1960 wykonano regulację cieku Jeziorka, a w 1967 roku uzupełniono układ o głęboki kanał biegnący wzdłuż zapory bocznej zbiornika, w odległości od niej około 80 m. W pracy dokonano analizy ilości wody dopływającej do kanału na tle stanów wody w Odrze w przekroju Brzeg Dolny – Wały (górna woda na stopniu). Podstawę oceny stanowiły bezpośrednie pomiary natężenia przepływu w kanale w przekroju Warzyna w latach 1971–2004. Analiza tych wyników wykazuje, iż z upływem czasu, przy tej samej rzędnej piętrzenia na jazie, obserwuje się coraz mniejsze wartości natężenia przepływu w kanale odwadniającym. Jest to spowodowane procesami uszczelniania się koryta Odry i terenów międzywala.
W pracy przedstawiono opis przebudowy fragmentu systemu hydrotechnicznego Łączany, mającego istotny wpływ na zagrożenie powodziowe miejscowości Zarzecze. Wykonane pomiary geodezyjne i obliczenia hydrauliczne wyznaczonych przekrojów poprzecznych odcinka głównego rowu R tego systemu hydrotechnicznego umożliwiły określenie przyczyny zagrożenia powodziowego terenów miejscowości Zarzecze, znajdujących się w strefie oddziaływania stopnia wodnego Łączany. Stwierdzono zmniejszenie przepustowości badanego odcinka rowu R, tj. od km 4+050 do km 4+113, z wartości 3,19 m3 ∙ s–1, podanej w Projekcie melioracji… [1957], do wartości 1,06 m3 ∙ s–1. Niższa przepustowość spowodowana została zmniejszeniem powierzchni przekroju i zmniejszeniem spadku dna, w wyniku przebudowy tej części rowu w trakcie wykonawstwa przejazdu z przepustem. Przepływy o natężeniu większym od 1,06 m3 ∙ s–1, występując z koryta rowu R, wpływają do kanału ulgi, obciążając pompownię Zarzecze. W przypadku przepływów o większym natężeniu woda gromadzi się w kanale ulgi, a po przekroczeniu jego pojemności następuje zatopienie terenów miejscowości Zarzecze.
Praca zawiera zagadnienia związane z rekonstrukcją odcinka lewostronnego wału rzeki Odry powyżej stopnia wodnego Malczyce, a w tym problemy jego stateczności w okresach występowania wysokich przepływów. Przedstawiono zrealizowane rozwiązania projektowe modernizacji cztero kilometrowego odcinka obwałowania, zabezpieczającego przyległy teren wsi Rzeczyca przed potencjalnymi skutkami piętrzenia i w okresach przepływów wód powodziowych. Na podstawie analizy dokumentacji projektowej związanej z rekonstrukcją obwałowania oraz wykonanych badań geotechnicznych gruntów wbudowanych w korpus wału sprawdzono jego filtracyjną stateczność, a w konkluzji podważono zastosowane, zbyt kosztowne rozwiązania projektowe.
Trwałe piętrzenie wód Odry stopniem wodnym w Brzegu Dolnym, spowodowało zmianę charakteru rzeki w stosunku do terenu przyległego. Obniżanie się stanów wód w rzece i w rezultacie wód gruntowych jest konsekwencją wzmożonego procesu erozji liniowej i lokalnej, która występuje poniżej budowli piętrzącej. Na tym obszarze rzeka ma charakter drenujący w stosunku do sąsiednich obszarów. W pracy zaprezentowano ocenę kształtowania się i tendencji zmian głębokości wód gruntowych w dolinie Odry poniżej stopnia wodnego w Brzegu Dolnym. Dla potrzeb niniejszej pracy teren doliny Odry został podzielony na dwie strefy w zależności od dominacji czynników wpływających na kształtowanie się poziomu zwierciadła wody gruntowej. W pracy przedstawiono wartości minimalnych, maksymalnych i średnich głębokości zalegania wód gruntowych dla wybranych punktów pomiarowych w kolejnych latach z uwzględnieniem podziału na dwie strefy. Dokonano także ich analizy na tle warunków klimatycznych, hydrograficznych i hydrogeologicznych oraz stanów wody w Odrze w przekroju Brzeg Dolny i Malczyce. Przeprowadzone analizy wykazują znaczne zmiany w głębokościach zalegania wód gruntowych w dolinie Odry na przestrzeni 42 lat. Wykazano związek głębokości zalegania wód gruntowych w zależności od odległości od koryta Odry.
W latach 1971-1980 i 1995-2002 w dolinie Odry w rejonie stopnia wodnego w Brzegu Dolnym prowadzono badania jakości wód podziemnych. Dla potrzeb pracy wybrano 7 punktów, położonych zarówno w strefie infiltrującego oddziaływania Odry (powyżej stopnia wodnego), jak i drenującego działania rzeki (poniżej stopnia). Oznaczono następujące składniki: sód, potas, wapń, żelazo ogólne, azotany, siarczany, chlorki i odczyn wody. Badania wykazały znaczne zanieczyszczenie wód związkami żelaza i siarczanami. Jest to spowodowane specyficznymi warunkami hydrogeochemicznymi tego obszaru, jak również nadmiernym wymywaniem żelaza z gruntu, zainicjowanym obniżeniem się zwierciadła wód gruntowych w wyniku obniżenia się dna koryta Odry poniżej stopnia. Stężenia związków żelaza wykazywały dużą zmienność podobnie jak chlorki, sód, potas i azotany. Ze względu na ponadnormatywne zawartości żelaza i siarczanów, jak również na odczyn, wody te zaklasyfikowano jako wody o złej jakości (V klasa czystości). Natomiast ze względu na chlorki wody te zaliczono do klasy II, a do I klasy czystości ze względu na sód, potas, wapń i azotany.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.