Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  soil-plant deposit
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Skuteczność oczyszczalni hydrofitowych w usuwaniu ze ścieków fosforu jest zależna od zdolności sorpcyjnych materiału filtracyjnego. Celem pracy jest ocena skuteczności oczyszczania ścieków oraz charakterystyka akumulacji fosforu w złożu oczyszczalni z podpowierzchniowym poziomym przepływem ścieków po 8 latach jej eksploatacji. Porównanie stężeń fosforanów w ściekach dopływających i odpływających ze złóż pozwoliło na stwierdzenie, że skuteczność systemu hydrofitowego jest zmienna w czasie i w dłuższym okresie eksploatacji (lata 2001-2008) można zauważyć wyraźny trend malejący. Średnia zawartość fosforu w złożu oczyszczalni hydrofitowej po ośmiu latach eksploatacji obiektu wyniosła 373 mg·kg-1 s.m. i wahała się w szerokich granicach od 170 mg kg-1 s.m. do 668 mg kg-1 s.m., przy wyższych wartościach we wlotowej części złoża. Średnia zawartość fosforu w wierzchniej warstwie 0-15 cm kształtowała się na poziomie 338 mg·kg-1 s.m. (170÷668 mg·kg-1 s.m.) i była zbliżona do jego zawartości w warstwie głębszej 15-30 cm 373 mg·kg-1 s.m. (233÷626 mg·kg-1 s.m.). Rozkład zawartości fosforu w poszczególnych częściach złoża może wskazywać na niejednorodność warunków filtracyjnych. Trwałość złóż, czyli przewidywany czas aktywności materiału wykorzystanego jako medium, jest ważnym parametrem z punktu widzenia eksploatacji oczyszczalni. Badane złoże, pomimo znacznej zdolności sorpcyjnej materiału filtracyjnego, utraciło skuteczność usuwania fosforu. Wskazuje to na potrzebę poszukiwania nowych materiałów i technik ich stosowania dla zwiększenia efektywności usuwania fosforu w hydrofitowych systemach oczyszczania ścieków.
Badano skuteczność oczyszczania ścieków z małej przetwórni owocowo-warzywnej w 4 złożach gruntowo-roślinnych z przepływem pionowym, porośniętych trzciną. W ściekach tych, ubogich w azot i fosfor, głównym zanieczyszczeniem była substancja organiczna. Jej stężenie, wyrażone w BZT₅ i ChZT, wynosiło odpowiednio od 3000 do 8000 i od 4000 do 13000 g O₂·m⁻³. Najwyższą skuteczność wykazało wpracowane złoże piaskowe, znoszące zadowalająco obciążenia do około 90 g BZT₅ i 110 g ChZT·m⁻²·d⁻¹ Dla wpracowującego się złoża piaskowo- żwirowego, wskaźniki te wyniosły tylko około 50 g BZT₅ i 70 g ChZT·m⁻²·d⁻¹. Zastosowanie na takim samym złożu kalibracji ścieków azotem, zmniejszające stosunek BZT₅ do N z około 200 do 45 powodowało, że wskaźniki te wzrosły do około 70 g BZT₅ i 90 g ChZT·m⁻²·d⁻¹. Wyniki te osiągnięto przy temperaturze w złożach do 5°C. W niższej temperaturze następował znaczny spadek skuteczności złóż, szczególnie duży na złożach piaszczysto-żwirowych.
Wśród funkcjonujących w Polsce hydrofitowych systemów oczyszczania ścieków dominują złoża gruntowo-trzcinowe z podpowierzchniowym poziomym przepływem ścieków. Przeważająwśród nich oczyszczalnie wykorzystujące technologię Kickutha, gdzie do wypełnienia złoża stosuje się odpowiednio przygotowany grunt gliniasty. Przedstawiono wyniki wieloletnich obserwacji skuteczności oczyszczania ścieków w dwóch złożach gruntowo-trzcinowych. Zaobserwowano spadek skuteczności usuwania w nich substancji organicznej ze ścieków w miarę czasu eksploatacji obiektu. Wskazano na istotną rolę rodzaju i właściwości filtracyjnych materiału wypełniającego złoże w przebiegu skuteczności oczyszczania ścieków w czasie.
W pracy przedstawiono wyniki badań właściwości fizyczno-chemicznych materiału wypełniającego złoże gruntowo-roślinnej oczyszczalni ścieków (z wierzbą Salix viminalis L.) po 5 i 10 latach eksploatacji. Zaobserwowano wzrost stężenia azotu ogólnego w materiale ze złoża w 10 roku funkcjonowania obiektu, w porównaniu do tego, jaki uzyskano po 5 roku pracy oczyszczalni, podczas gdy stężenie fosforu, potasu i żelaza obniżyło się. pH było stale na zbliżonym poziomie. Wyniki badań wskazują, że chemiczny monitoring złóż gruntowych jest bardzo ważny w celu określenia zmian, jakie zachodzą w nich podczas wieloletniego oczyszczania ścieków.
W pracy przedstawiono wyniki analizy efektów usuwania zanieczyszczeń w czterech przydomowych oczyszczalniach ścieków na terenach wiejskich województwa lubelskiego. Obiekt nr 1 to przydomowa oczyszczalnia typu BATEX-B5 z filtrem żwirowo-piaskowym, obiekt nr 2 - oczyszczalnia ze złożem gruntowo-roślinnym z wierzbą wiciową Salix viminalis L., obiekt nr 3 - oczyszczalnia ze złożem gruntowo-roślinnym z trzciną pospolitą Phragmites australis Cav. Trin. Ex Steud., obiekt nr 4 - oczyszczalnia z osadem czynnym. Badania, prowadzone w latach 2003 - 2009 wykazały, że obiekty te nie zawsze spełniają związane z nimi oczekiwania, gdyż odprowadzają ścieki niedoczyszczone o ponadnormatywnym stężeniu zanieczyszczeń, głównie związków biogennych. Najlepsze efekty usuwania zanieczyszczeń stwierdzono w oczyszczalni z osadem czynnym i systemach gruntowo-roślinnych, najgorsze w oczyszczalni z drenażem rozsączającym.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.