Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  soil cohesion
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule opisano wyniki badań przeprowadzonych w aparacie trójosiowego ściskania na próbkach gruntów spoistych o nienaruszonej strukturze. Dla gruntów o szerokim zakresie zmienności wskaźnika plastyczności wykonano kilkadziesiąt oznaczeń parametrów wytrzymałościowych – kąta tarcia wewnętrznego ((φ) i spójności (c'), oraz wytrzymałości na ścinanie w warunkach bez odpływu (cu). Na podstawie analizy wyników badań w odniesieniu do dotychczas stosowanych norm i literatury przedstawiono zależność między wskaźnikiem plastyczności gruntów a kątem tarcia wewnętrznego. Zwrócono również uwagę na przyczyny zawyżania wartości spójności gruntów, przyjmowanej do obliczeń geotechnicznych. Przywołano kilka zaleceń normy Eurokod 7, dotyczących interpretacji wyników badań wytrzymałościowych.
W pracy przedstawiono wyniki badań wytrzymałości na ścinanie pyłu grubego ilastego i popiołu lotnego fluidalnego po spalaniu węgla kamiennego w Elektrowni „Połaniec” oraz kompozytów powstałych z wymieszania gruntu pylastego z dodatkiem 10 i 40% (wagowo) popiołu fluidalnego. Stwierdzono, że wraz ze wzrostem zagęszczenia zwiększyły się wartości kąta tarcia wewnętrznego i spójności badanych materiałów, a zawodnienie próbek spowodowało ich zmniejszenie. Zwiększenie dodatku popiołu spowodowało zaś zwiększenie badanych parametrów w stosunku do gruntu pylastego.
W artykule przedstawiono metodykę pomiaru oraz wyniki obliczeń wybranych paramentów fizyko-mechanicznych i trakcyjnych gleby leśnej w warunkach laboratoryjnych. Do badań posłużyła gleba przywieziona z lasu z boru mieszanego świeżego (BMśw), którą w laboratorium wstępnie nawilżano oraz zagęszczano. Dla tak przygotowanego podłoża na podstawie pomiarów dokonanych symulatorem obciążeń oraz skanerem powierzchni, określano wartości spójności c, kąta tarcia wewnętrznego φ, oraz współczynników K1 i K2 z modelu Bekkera. W prezentowanych badaniach wynosiły one c=1,68 kPa; φ=34,6°, K,=6,2 m-1, K2=2,4. Wyznaczone parametry zweryfikowano wyliczając na ich podstawie siłę napędową i porównując z wartościami uzyskanymi z pomiarów.
W artykule przedstawiono wyniki badań parametrów charakteryzujących wytrzymałość na ścinanie gruntów pochodzących z osuwisk w Chalakówce, Owczarach i Szymbarku k. Gorlic. Celem pracy było określenie wpływu wilgotności na wartości kąta tarcia wewnętrznego i spójności badanych gruntów oraz weryfikacji metody Matsushi-Matsukury do opisu wytrzymałości na ścinanie gruntów nienasyconych. Badania przeprowadzono w standardowym aparacie bezpośredniego ścinania o wymiarach próbki 60 × 60 × 19 mm. Wyniki badań wykazały, że wzrost wilgotności gruntu powoduje osłabienie jego wytrzymałości na ścinanie, przy czym spowodowane jest to w głównej mierze zmniejszeniem wartości spójności gruntów. Określone metodą Matsushi-Matsukury wartości wytrzymałości na ścinanie wykazują w przypadku większości analizowanych gruntów dobrą zgodność z wynikami badań.
W artykule przedstawiono parametry geotechniczne odpadów powęglowych pochodzących z kopalni Węgla Kamiennego „Bogdanka” w Lubelskim Zagłębiu Węglowym wbudowanych w nasypy o różnym wieku eksploatacji. Szczegółowo omówiono uziarnienie, wilgotność naturalną, wilgotność optymalną, maksymalną gęstość objętościową szkieletu gruntowego, współczynnik filtracji, kąt tarcia wewnętrznego oraz spójność.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.