Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  renta gruntowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Dochód z gospodarstwa rolnego stanowi dla rodziny rolniczej łączne wynagrodzenie za zaangażowane w działalność rolniczą zasoby gospodarstwa domowego: ziemię, pracę i kapitał. Wykorzystanie posiadanych zasobów pracy i kapitału w działalności rolniczej powoduje powstawanie kosztów alternatywnych. Punktem wyjścia dla oceny zasadności ekonomicznej kontynuacji działalności rolniczej przez gospodarstwo rolne powinno być wypracowywanie renty gruntowej. Dochód rezydualny uzyskiwany po odjęciu (expost) od dochodu z gospodarstwa rolnego kosztów alternatywnych pracy i kapitału własnego można uznać za wynagrodzenie ziemi, czyli rentę gruntową. Głównym celem opracowania była próba wyceny tak rozumianego dochodu rezydualnego gospodarstw towarowych oraz ocena zróżnicowania tej kategorii ekonomicznej pomiędzy gospodarstwami o różnym typie produkcyjnym i wielkości ekonomicznej. Podstawowym źródłem informacji do prezentowanych rozważań były dane publikowane corocznie przez FADN.
Renta gruntowa jest podstawowym źródłem przewag komparatywnych. Warunkuje reprodukcję rozszerzoną w rolnictwie oraz dalszą restrukturyzację tego sektora. Proces tworzenia renty gruntowej nie pokrywa się jednak z jej realizacją. Głównym celem opracowania jest porównanie tych procesów w rolnictwie w Polsce i sformułowanie na tej podstawie rekomendacji dla polityki rolnej. Stawia się tezę, że mechanizm rynkowy transferuje część wytworzonych rent gruntowych z rolnictwa do jego otoczenia, co stanowi barierę rozwojową dla indywidualnych gospodarstw rolnych.
Renta gruntowa to dochód z tytułu posiadania lub użytkowania gruntów rolnych. Wielkość renty gruntowej obrazuje w szczególności wpływ czynników przyrodniczych i poziomu inwestycji na efekty gospodarowania. W artykule przedstawiono propozycję obliczenia poszczególnych rodzajów renty gruntowej i jej sumarycznej wielkości, która po skapitalizowaniu może być wykorzystana do wyceny użytków rolnych.
Opracowanie rozwija tezę Thomasa Picketty’ego, wydzielając z ogólnych zasobów kapitału zasoby ziemi, a następnie dokonując porównania tempa wzrostu rent z ziemi z tempem wzrostu dochodów z pozostałych czynników produkcji. Na podstawie badania długookresowych trendów we Włoszech, w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, we Francji, w Danii i Polsce zidentyfikowano powszechne dla większości tych państw zjawisko regresu renty gruntowej, które niesie szereg negatywnych konsekwencji, takich jak land-grabbing, niezrównoważenie procesów wytwórczych w rolnictwie czy relatywne pogorszenie sytuacji rolników. Występowanie tych zjawisk, związane z uwarunkowanym działaniami mechanizmu rynkowego, regresem renty gruntowej, wskazuje na potrzebę korekty działania tegoż mechanizmu narzędziami polityki rolnej.
Głównym celem rozważań było zbadanie, czy instytucjonalne przesłanki są najważniejsze dla rozwoju gospodarstw mleczarskich w makroregionach w Polsce. Przedstawiwszy uprzednio definicję renty instytucjonalnej i różniczkowej, założenia i procedurę metody analizy logitowej, określono warunki, zgodnie z którymi stworzono podział na gospodarstwa rozwojowe, tj. realizujące rentę gruntową w pełnej wysokości, i nierozwojowe. Następnie wyodrębniono czynniki ilościowe i jakościowe mające wpływ na wyniki ekonomiczne gospodarstw zajmujących się chowem i hodowlą bydła mlecznego, na podstawie których określono zależności pozwalające na wysnucie wniosków. Przy pomocy analizy logitowej określono, które z powyższych czynników miały decydujący wpływ na procesy rozwojowe gospodarstw mleczarskich, przez co udało się określić typ rozwoju badanych podmiotów. Wyniki tej analizy odniesiono do sytuacji na unijnym rynku mleka w perspektywie likwidacji systemu kwot mlecznych.
Renta ekonomiczna w leśnictwie to dochód uzyskany z tytułu posiadania lub użytkowania gruntów charakteryzujących się określoną klasą bonitacyjną siedlisk leśnych oraz dochód powstały ze sprzedaży danego typu drzewostanu w określonym wieku. W artykule omówiono sposób obliczania poszczególnych form renty występującej w leśnictwie. Ich sumaryczne ujęcie jako wartości dochodowej po skapitalizowaniu może być wykorzystane do wyceny gruntów leśnych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.