Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  raw vegetable
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
1
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Lotne zwiazki szescioweglowe w napojach alkoholowych

100%
Alkohol heksylowy i jego pochodne (związki C6) przyczyniają się do ostrego, trawiastego smaku oraz zapachu napojów alkoholowych. Prekursorem komponentów C6 jest kwas linolowy i linolenowy, które występują w zielonych częściach roślin, niedojrzałych owocach, warzywach i zbożach. Biokonwersja tych kwasów do odpowiednich aldehydów i alkoholi odbywa się przy udziale enzymów (lipooksygenaza, oksydoreduktaza alkoholowa i liaza aldehydowa), które zawarte są w surowcach roślinnych i mikroorganizmach. W celu zmniejszenia zawartości związków C6 w napojach alkoholowych należy eliminować z przerobu surowce niedojrzałe, zielone części roślin oraz ograniczyć napowietrzenie w czasie ich rozdrabniania. Dodatek SO2 oraz kwasu askorbinowego wpływa hamująco na tworzenie heksanolu podczas obróbki owoców, ich maceracji oraz fermentacji.
Badano wpływ kapusty surowej i kiszonej na ochroną tłuszczu (smalec lub olej rzepakowy) przed utlenianiem podczas długotrwałej obróbki cieplnej. Stwierdzono, że głębokość przemian jest związana z rodzajem tłuszczu (zwierzęcy lub roślinny) i czasem procesu. Obecność kapusty chroni obydwa tłuszcze, a zwłaszcza smalec, przed utlenianiem. Wykazano, że wpływają na to zarówno przeciwutleniacze obecne w kapuście, jak i warunki obróbki termicznej, które ograniczają dostęp tlenu do tłuszczu. Lepsze właściwości przeciwutleniające podczas ogrzewania tłuszczu wykazywała kapusta surowa.
Oznaczono zawartość błonnika pokarmowego w kapuście surowej, gotowanej, po ukiszeniu i kiszonej gotowanej dwiema metodami grawimetrycznymi: enzymatyczną AOAC i nieenzymatyczną.
Określono właściwości przeciwutleniające polifenoli obecnych w sokach z kapusty surowej oraz kiszonej w czasie obróbki termicznej w 100°C. Zawartość polifenoli (oznaczana met. Folina - Ciocalteu) w soku z kapusty surowej rośnie z ~ 0,3 mg/ml do ~ 1,2 mg/ml po 6 godz. ogrzewania, a w przypadku soku z kapusty kiszonej maleje odpowiednio z - 0,6 mg/ml do ~ 0,14 mg/ml. Uzyskano dobrą korelacją pomiędzy zawartością polifenoli a aktywnością przeciwutleniającą soków nie ogrzewanych i ogrzewanych oznaczaną testem ABTS. Na podstawie testu ß - karoten - kwas linolowy stwierdzono, że sok z kapusty surowej w całym badanym okresie obróbki termicznej efektywniej chroni tłuszcz (kwas linolowy) przed utlenianiem niż sok z kapusty kiszonej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.