Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  przeplyw nienaruszalny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
The critical flow is a concept used in water management: it means the amount of water to be left in the water reservoir without disturbing the environmental equilibrium. It is the minimum amount of water to be maintained in a given cross-section of the river due to biological and social considerations. The critical flow is determined on the basis of hydrological and fishing modalities and criteria related to nature conservation and water tourism. There is no alternative for critical flow. Polish legislation has sanctioned the critical flow for many years, in various legal acts, including the Water Act of July 18, 2001 and the ordinance of the Minister of Environment issued in April 2004.
W artykule zwrócono uwagę na możliwy konflikt przy realizacji dwóch podstawowych wg Dyrektyw UE celów ochrony wód podziemnych: zaopatrzenia ludności w dobrej jakości wodę pitną i spełnienia funkcji środowiskowej w stosunku do ekosystemów zależnych od wód podziemnych. Przedstawiono polskie propozycje dotyczące definicji i metodyk wyznaczania przepływu nienaruszalnego, którego funkcją jest między innymi zagwarantowanie dobrej jakości ekologicznej wód powierzchniowych. Propozycje hydrologów zmierzają generalnie do zwiększenia jego wielkości nawet do poziomu, który odpowiada średniemu odpływowi podziemnemu. Oznacza to w praktyce wielkość przepływu nienaruszalnego na poziomie zasobów odnawialnych wód podziemnych i redukuje do zera wielkość zasobów dyspozycyjnych wód podziemnych. W artykule przedstawiona jest propozycja oceny wielkości przepływu nienaruszalnego, która zabezpieczałaby przed nadmiernym sczerpaniem zasobów wód podziemnych i obniżeniem zwierciadła wód gruntowych do poziomu zagrażającego ekosystemom lądowym związanym z wodami podziemnymi.
Obowiązek uwzględniania w pozwoleniu wodnoprawnym ograniczeń, wynikających z konieczności zachowania przepływu nienaruszalnego (Qn) funkcjonuje w polskim prawie od wielu lat. Dużym problemem praktycznym pozostawał jednak fakt, że żadnej z wielu metod nie wskazano konkretnym aktem prawnym do powszechnego użytku. Autorzy postulują opracowanie metod, które powinny być skonstruowane na powiązaniu przepływu Qn ze wskaźnikami biologicznymi, wykorzystywanymi do oceny stanu wód.
Rejestracja przepływów niskich, w tym przepływu nienaruszalnego, jest szczególnie istotna w przypadku intensywnych poborów wody z cieku. Stanowi ona podstawę właściwej gospodarki wodnej ujęcia i gwarantuje zachowanie przepływów zapewniających warunki niezbędne dla przeżycia organizmów wodnych. W pracy przedstawiono wyniki pomiarów geodezyjnych i hydrometrycznych w rzece Uszwicy wykonanych w okresie trzech lat od wybudowania posterunku wodowskazowego. Wodowskaz ten został uruchomiony w celu rejestracji przepływu nienaruszalnego, zgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym na piętrzenie i pobór wody wydanym dla Browaru Okocim. Przy stanach niższych od przepływu nienaruszalnego browar ma zakaz poboru wody z Uszwicy. Przeprowadzone pomiary i opracowane krzywe konsumcyjne wykazały, że zmiany geometryczne przekroju poprzecznego rzeki powstałe po przejściu fal wezbraniowych mają istotny wpływ na określenie poziomu zwierciadła wody przy przepływie nienaruszalnym. Określono zmianę napełnień i rzędnych przepływów średniego niskiego i nienaruszalnego w przekroju wodowskazowym.
W ramach wykonywania czynności kontrolnych pracownicy regionalnych zarządów gospodarki wodnej napotykają często problemy związane z prawidłową oceną gospodarowania wodą zgodnie z wydanymi decyzjami administracyjnymi. Problemy te dotyczą m.in. zachowania przepływu nienaruszalnego w sytuacji, gdy sposób jego realizacji nie jest określony. W artykule przedstawiono prawne oraz praktyczne aspekty realizacji przepływu nienaruszalnego oraz problemy wynikające z nieprecyzyjnych zapisów w pozwoleniach wodnoprawnych dotyczących tego przepływu.
Ustalane w drodze aktu prawa miejscowego warunki korzystania z wód regionów wodnych to dokumenty, które służą uszczegółowieniu zapisów zatwierdzonych przez Radę Ministrów w dniu 22 lutego 2011 r. planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy Wisły, Dunaju oraz Dniestru. Głównym celem opracowania warunków korzystania z wód regionów wodnych jest stworzenie narzędzi wspomagających osiągnięcie wyznaczonych w planie gospodarowania wodami (zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną) celów środowiskowych związanych z ochroną wód oraz uszczegółowienie wytycznych służących do wydawania decyzji administracyjnych, ustalających zakres i formę korzystania z wód. Warunki korzystania z wód regionu wodnego, zgodnie z zakresem wskazanym w art. 115 ust. 1 ustawy Prawo wodne, określają m.in. ograniczenia w korzystaniu z wód w zakresie poboru wód powierzchniowych, wprowadzania ścieków do wód oraz wykonywania nowych urządzeń wodnych. Istotnym zagadnieniem związanym z wyżej wymienionymi ograniczeniami są obliczenia hydrologiczne wykonywane na potrzeby korzystania z wód, służące określeniu wielkości przepływu nienaruszalnego, przepływów głównych oraz przepływów prawdopodobnych. W artykule zostały omówione ustalone wytyczne w zakresie obliczeń hydrologicznych, które należy stosować w przypadku ubiegania się o pozwolenie wodnoprawne na szczególne korzystanie z wód.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.