Ograniczanie wyników

Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  przedsiebiorczosc lokalna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Spółdzielczość wiejska w Polsce w okresie ostatnich 25 lat przeżywa poważny kry­zys. Istnieje jednak potrzeba odbudowy tej formy prowadzenia działalności gospodar­czej. Przez wiele lat różne rodzaje spółdzielni wiejskich aktywizowały środowiska lokalne. Obecnie do rozwoju spółdzielczości w Polsce konieczne są zewnętrzne i wewnątrz spół­dzielcze impulsy, w tym jednoznaczne określenie stosunku władz RP do istoty i miejsca spółdzielczości w gospodarce narodowej, a w samych spółdzielniach poprawa efektyw­ności gospodarowania. Ważną rolę na tym polu powinna odgrywać publiczna służba rolna poprzez organizowanie szkoleń w celu przedstawienia idei i mechanizmów funkcjonowania tego typu firm i ukazywania przykładów racjonalnie funkcjonujących spółdzielni oraz zachęcanie rolników do aktywnego uczestnictwa w życiu spółdzielni, której są członkami.
Podjęto próbę przedstawienia działań wspierających przedsiębiorczość lokalną w kontekście poszukiwania nowych i stabilnych dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Zwiększające się potrzeby w zakresie realizacji usług publicznych przy występującym zagrożeniu deficytem powoduje bowiem, że organy wykonawcze i uchwałodawcze tych jednostek muszą prowadzić działania dywersyfikujące wpływy i przychody stanowiące podstawę samodzielności finansowej. Działania te muszą być jednak prowadzone z zachowaniem odpowiednich relacji w zakresie korzyści i kosztów, a także przy zachowaniu podstawowej zgodności z potrzebami zgłaszanymi przez społeczność lokalną.
W artykule przedstawiono problematykę rozwoju lokalnego, ze szczególnym uwzględnieniem kształtowania i kreowania przedsiębiorczości na podstawie strategii rozwoju. W związku z tym analizowano uwarunkowania i zakres przygotowania strategii w oparciu o systemowe podejście, uwzględniające cele działania, zasoby, współdziałanie oraz instrumenty realizacji.
Podjęto próbę identyfikacji zadań władz lokalnych i instytucji otoczenia biznesu w kreowaniu rozwoju agrobiznesu. Wykorzystano badania ankietowe dotyczące oceny stosowanych form pomocy służących rozwojowi przedsiębiorczości. Wyniki badań wskazują, że władze gminne w głównej mierze podejmują działania znajdujące się w ich zakresie, pomijając rolę innych podmiotów. Natomiast przedsiębiorcy oczekują wsparcia finansowego i rozbudowy infrastruktury.
Coraz częściej atrakcyjność obszarów wiejskich jest postrzegana przez pryzmat atrakcyjności wiejskiej przestrzeni turystycznej i rekreacyjnej oraz czynników mających bezpośredni i pośredni wpływ na rozwój ruchu turystycznego. Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej z uwagi na swoje położenie oraz szereg uwarunkowań gospodarczo-społecznych posiada doskonałe warunki do rozwoju turystyki, która w znaczący sposób wpływałaby na zagospodarowanie obszarów wiejskich. Obszary wiejskie w Obwodzie Kaliningradzkim charakteryzują się zróżnicowaną i urokliwą rzeźbę terenu, obecnością naturalnych zbiorników wodnych oraz małym zagospodarowaniem infrastrukturalnym. Na odmienny poziom zagospodarowania wpływa zróżnicowanie sposobu użytkowania obszarów wiejskich w poszczególnych jego częściach. Odmienność ta bezpośrednio wpływa na jakość warunków życia mieszkańców oraz możliwości prowadzenia zarówno działalności rolniczej jak i pozarolniczej. Przyczyn zróżnicowanego poziomu zagospodarowania infrastrukturalnego jest wiele, jednakże głównymi z nich są położenie względem Morza Bałtyckiego, granicy z Polską i Litwą oraz promocja produktów turystycznych. Celem opracowania jest analiza uwarunkowań rozwoju obszarów wiejskich w Obwodzie Kaliningradzkim, dokonana na podstawie oceny zasobów turystycznych oraz kapitału ludzkiego będącego podmiotem działalności na tych terenach. Analizowane zagadnienia dotyczą potencjału przyrodniczego, infrastrukturalnego oraz przedsiębiorczości społeczności lokalnej.
Przedstawiono kierunki zmian w strukturze podmiotów gospodarczych w powiecie garwoińskim (woj. mazowieckie). Wskaźnik przedsiębiorczości w 2005 r. kształtował się na poziomie 103,5 wobec wartości 126,1 w podregionie radomskim. Przedstawiono również mierniki natężenia cech i mierniki dynamiki zjawisk i zależności.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.