Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  podaz wapnia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem pracy była oceny zachowań żywieniowych , podaży Ca i Fe oraz aktywności fizycznej w okresie poprzedzającym ciążą w zależności od poziomu wykształcenia kobiet w pow. zambrowskim. Badaniami objęto 112 kobiet w I i II trymestrze ciąży o prawidłowym przebiegu ciąży (43 kobiety z wykształceniem wyższym; 37 kobiet z wykształceniem oraz 32 kobiety z wykształceniem zawodowym/podstawowym ). Badania przeprowadzono w 2005 - 2006 roku za pomocą anonimowego kwestionariusza ankiety konstrukcji własnej. Stwierdzono znaczne zróżnicowanie częstości spożywania podstawowych posiłków w ciągu dnia oraz produktów będących bogatym źródłem Ca i Fe w zależności od ich poziomu wykształcenia, przy czym nie potwierdzono przypuszczeń wzrostu poziomu wykształcenia na częstość spożywania tych produktów, wzrost regularności spożywania posiłków przez kobiety wraz z ich poziomem wykształcenia. W przypadku aktywności fizycznej odnotowano częstsze podejmowanie wysiłku fizycznego oraz poświęcanie większej ilości czasu na jego realizację przez kobiety z wykształceniem wyższym w porównaniu z kobietami o niższym poziomie wykształcenia.
W pracy omówiono podaż wapnia w dietach dzieci 9-і 14-letnich ze szkół podstawowych Białegostoku i okolic. Zastosowano metodę 24-godzinnego wywiadu żywieniowego. W analizie uwzględniono płeć, wiek oraz miejsce zamieszkania badanych dzieci.
Celem pracy była ocena wartości odżywczej diet popularyzowanych w prasie kobiecej. Do badań wybrano 12 diet z czasopism publikowanych w latach 2004 - 2005. W większości analizowanych diet zawartość składników odżywczych odbiegała od wartości zalecanych. Odnotowano nieprawidłową podaż energii, jak też błonnika, w połowie z ocenianych diet, a białka i tłuszczu w co trzeciej z nich. Ponadto analizowane diety dostarczały zbyt mało wapnia, żelaza i miedzi oraz witamin z grupy В tj. witaminy B1 i B2.
Celem pracy była ocena wielkości spożycia wybranych składników mineralnych przez pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek leczonych nerkozastępczo metodą ciągłej ambulatoryjnej dializy otrzewnowej (CADO) lub hemodializy klasycznej (HD). W całodziennych racjach pokarmowych osób chorych stwierdzono bardzo niską podaż wapnia, cynku, miedzi, żelaza oraz magnezu ze źródeł pokarmowych. Spożycie sodu i potasu, nie przekraczało zaleceń dla pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek. Jedynie podaż fosforu w dietach chorych mężczyzn, zarówno leczonych CADO jak i HD, byla wysoka, zgodna lub też nieznacznie przekraczająca zalecenia. Ze względu па niskie spożycie, wskazana byłaby suplementacja diety chorych dializowanych wybranymi składnikami mineralnymi, jednakże po uprzednim wykazaniu ich niedoborów.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.