Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  pod setting
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Redukcja liczby pąków kwiatowych na roślinach bobiku powodowała przedłużanie strefy generatywnej, zwiększanie wysokości roślin, powierzchni liści i wartości wskaźnika trwałości ulistnienia (LAD) oraz suchej masy łodyg. Efekty te były tym silniejsze im niżej na pędzie pozostawiano zawiązki kwiatów. Uniemożliwienie rozwoju organów generatywnych na dolnych węzłach strefy kwitnienia wywoływało kompensacyjne reakcje w górnych częściach pędu, polegające na zwiększaniu procentu kwiatów zawiązujących strąki, procentu strąków osiągających dojrzałość oraz wielkości nasion.
Badania prowadzono w fitotronach oraz w hali wegetacyjnej Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w wazonach Mitscherlicha zawierających mieszaninę 5 kg ziemi ogrodowej i 2 kg piasku. Celem podjętych badań było określenie wpływu wysokiej temperatury w okresie kwitnienia i zawiązywania strąków na wzrost, rozwój i plonowanie zróżnicowanych genotypów grochu siewnego. Wysiewano groch siewny odmiany Rola. Czynnikiem doświadczenia była temperatura powietrza w okresie kwitnienia: optymalna (noc: 14oC, dzień: 24oC) oraz podwyższona (noc: 18oC, dzień: 30oC). Następnie wazony z roślinami przeniesiono do hali wegetacyjnej i utrzymywano je do dojrzałości pełnej. Przez cały okres wegetacji utrzymywano wilgotność gleby na poziomie 60% ppw. Zbyt wysoka temperatura w okresie kwitnienia powodowała zwiększenie wysokości oraz zmianę przebiegu niektórych faz fenologicznych grochu. Rośliny, które przetrzymywane były w warunkach podwyższonej temperatury znacznie wcześniej kończyły kwitnienie i rozpoczynały zawiązywanie strąków oraz dojrzewały o kilka dni wcześniej niż rośliny rosnące w optymalnej dla grochu temperaturze powietrza. Wysoka temperatura zmniejszała plon co było konsekwencją mniejszej liczby strąków na roślinie i liczby nasion w strąku oraz znacznego zmniejszenia masy 1000 nasion.
Badania prowadzono w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, w wazonach Mitscherlicha. Czynnikiem I rzędu były dwa genotypy bobiku: ‘Nadwiślański’ - typ tradycyjny i Tim’ - typ samokończący, a czynnikiem II rzędu była wilgotność gleby: 30, 50 i 70% p.p.w, którą zróżnicowano w okresie kwitnienie-dojrzewanie. Zmniejszenie zawartości wody w glebie silnie ograniczało rozwój i plonowanie obydwu odmian bobiku. Bobik odmiany Tim’ był bardziej wrażliwy na niedobór wody w glebie niż odmiana 'Nadwiślański’. Obniżka plonu nasion uzyskanego z roślin rosnących w warunkach niższej wilgotności gleby wynikała z mniejszej obsady strąków na roślinie i mniejszej liczby nasion na roślinie.
Badania prowadzono w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, w wazonach Mitscherlicha. Czynnikiem I rzędu były dwa genotypy bobiku: Nadwiślański - typ tradycyjny i Tim - typ samokończący, a czynnikiem II rzędu była wilgotność gleby: 30, 50 i 70% ppw, którą zróżnicowano w okresie kwitnienie-dojrzewanie. Zmniejszenie zawartości wody w glebie silnie ograniczało plon nasion i białka obydwu odmian bobiku. Bobik odmiany Tim był bardziej wrażliwy na niedobór wody w glebie niż odmiana Nadwiślański.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.