Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  pobranie kadmu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W doświadczeniu wazonowym na glebie kwaśnej o składzie granulometrycznym piasku gliniastego mocnego przeprowadzono badania mające na celu próbę neutralizacji skażania gleby kadmem poprzez zastosowanie węgla brunatnego i kompostu z odpadów gospodarskich oraz wapna. Badania obejmowały trzy czynniki: 1) skażenie gleby kadmem w ilości 10, 20 i 30 mg Cd/kg gleby, 2) obiekty bez i z dodatkiem substancji organicznej (węgiel brunatny, kompost) do gleby oraz 3) serię bez i z dodatkiem wapnia w wysokości 1 Hh. W doświadczeniu uprawiano kukurydzę odmiany Skandia. Skażenie gleby kadmem spowodowało istotny spadek plonu zielonej masy kukurydzy uprawianej w doświadczeniu. Wprowadzona do gleby substancja organiczna w postaci kompostu i węgla brunatnego wyraźnie łagodziła ujemny wpływ kadmu na plonowanie kukurydzy, szczególnie w serii bez wapnowania. Wzrastające dawki kadmu spowodowały zwiększenie koncentracji tego pierwiastka w kukurydzy. Na ograniczenie akumulacji kadmu w roślinach korzystnie wpłynęło wprowadzenie do gleby substancji organicznej oraz zmiana jej odczynu przez wapnowanie. Wysoka zawartość kadmu w glebie i częściowo wapnowanie, przeważnie zwiększały zawartość makroskładników w zielonej masie kukurydzy.
Pobranie ołowiu z racjami pokarmowymi przez mieszkańców strefy ochronnej Huty im. T. Sendzimira wynosiło 44% PTWI niezależnie od sezonu. Poziom kadmu w racjach pokarmowych pobieranych jesienią stanowił 143% wartości dopuszczalnej, a w pobieranych wiosną był istotnie niższy i wynosił 99%. Uzyskane współczynniki zmienności wynoszące ok. 65% zarówno dla ołowiu, jak i dla kadmu świadczą o bardzo dużym rozproszeniu powtórzeń wokół średnich wartości pobrania wymienionych metali.
Oszacowano i oznaczono pobranie ołowiu i kadmu z całodziennymi racjami pokarmowymi, pochodzącymi z rejonu oddziaływania Huty Miedzi „ Głogów" Średnie tygodniowe pobranie ołowiu wahało się w zakresie 27-63% PTWI, kadmu 24-52% PTWI.
Celem pracy była ocena pobrania kadmu z żywnością, w latach 1993-1997, w sześciu typach gospodarstw domowych. Wykazano, że pobranie kadmu w przypadku średniej zawartości w produktach było stosunkowo niskie i nie przekraczało ustalonej wartości PTWI, natomiast w przypadku zawartości maksymalnej stanowiło średnio dla badanych typów gospodarstw domowych 138% wartości tymczasowego tolerowanego pobrania tygodniowego. Głównymi źródłami kadmu w diecie były produkty zbożowe, warzywa i przetwory oraz produkty mięsne.
Oznaczono i obliczono pobranie ołowiu, kadmu i rtęci z całodobowymi racjami pokarmowymi osób dorosłych mieszkających na terenie województwa lubelskiego. Omówiono również rozkład pobrania wymienionych pierwiastków na poszczególne grupy produktów spożywczych. Kadm i ołów oznaczono techniką ekstrakcyjną atomowej spektrometrii absorpcyjnej, a rtęć tą samą metodą wykorzystując technikę zimnych par.
Na podstawie danych o spożyciu wybranych grup produktów, pochodzących z wywiadów żywieniowych przeprowadzonych w jednej grupie kobiet oraz dwóch grupach młodzieży żeńskiej i męskiej z województwa legnickiego oszacowano pobranie rtęci. Stwierdzono dość znaczne zróżnicowanie średniej masy spożywanych produktów pomiędzy badanymi subpopulacjami. Pobranie rtęci było większe w badanych grupach młodzieży męskiej niż grupach młodzieży żeńskiej i kobiet, ale w żadnej z grup, nawet przy maksymalnym skażeniu produktów, nie przekraczało 17% tolerowanego tygodniowego pobrania ustalonego przez FAO/WHO.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.