Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  obszary szczegolnego narazenia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy przedstawiono wyniki badań wykonanych w 5 gospodarstwach dysponujących gruntami narażonymi na erozje, względnie okresowe podtopienia, o profilu mieszanym roślinno-hodowlanym, znajdujących się na terenie gminy Grodziczno (województwo warmińsko-mazurskie). Każde z gospodarstw było traktowane jako biosystem, w którym rolnik osiąga cel ekonomiczny nakierowując odpowiednio naturalne właściwości i procesy w ekosystemie poprzez nakład środków i pracy. W badaniach gospodarstw wykorzystano konceptualny model bioekonomiczny systemu odwzorowujący etapy procesu transformacji nakładów w produktywność roślinną i zwierzęcą w całym gospodarstwie zaś dla wyliczenia przepływów transformowanej materii zaprojektowano kalkulator. Analizowano decyzje podejmowane przez rolników, przekładające się na wybór i przeznaczenia upraw roślinnych oraz wielkość nakładu na produkcję w kontekście środowiskowych i ekonomicznych rezultatów. Mimo różnego podejścia do planu produkcji wykorzystania zasobów, trzy spośród 5 gospodarstw osiągnęły podobne wskaźniki ekonomiczne względem zainwestowanych nakładów, jedno gospodarstwo (nr 2) wyróżniało się wysokim przychodem i jedno przychodem niskim (nr 1). Eksternalizacja produkcji poprzez obciążanie zlewni niezagospodarowanym azotem była proporcjonalna do efektów ekonomicznych, mimo różnic w nakładzie na poszczególne elementy produkcji. Energetyczna wydajność gospodarowania wykazała, że nakłady energii pochodzącej z nieodnawialnych źródeł jest względnie stała. Prawdopodobnie wszyscy rolnicy gospodarują oszczędnie energią. Wykazano natomiast wyraźną różnicę pomiędzy gospodarstwami, gdy chodzi o korzystanie z energii pochodzącej z odnawialnych zasobów. Te różnice prawdopodobnie są związane z dostępem i ceną surowca (biomasa) na lokalnym rynku. W postaci dostępnej nie mogą zastąpić paliw, natomiast mogą wpływać na standard życia rodzin rolników. W 3 gospodarstwach jest możliwość produkowania biomasy na własne potrzeby. Biomasa produkowana ekstensywnie może zagospodarowywać nadmiar uwolnionych biogenów, poprawiając wizerunek gospodarstwa, które z uwagi na potrzeby rolników prawdopodobnie utrzymywać będą mieszany charakter produkcji.
Praktyki rolnicze mogą mieć różny wpływ na zachowanie różnorodności biologicz­nej. Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu podjął w 2011 roku próbę oceny bioróżnorodności w gospodarstwach rolnych. W tym celu na rzecz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu przeprowadził ankie­tyzację 50 gospodarstw położonych w całości lub w części na obszarach szczególnie na­rażonych na azotany pochodzenia rolniczego (OSN). Opracowanie to stanowi podsumo­wanie wyników badań ankietowych. Pytania zawarte w ankiecie dotyczyły komponentów bioróżnorodności w rolnictwie, występowania elementów potencjalnie zwiększających bioróżnorodność oraz działań mających na nią wpływ. Warunki występujące na anali­zowanym terenie w większości nie są sprzyjające dla rozwoju bioróżnorodności. Jednak rolnicy podejmują z własnej inicjatywy działania mające na celu jej ochronę.
W pracy przedstawiono ocenę jakości wód na podstawie badań prowadzonych w latach 2002 - 2004 w bezpośredniej zlewni jeziora Miedwie. Obejmowały one wszystkie rodzaje wód: powierzchniowe - płynące (rzeki i cieki), gruntowe na użytkach rolnych o zróżnicowanym użytkowaniu. Ze względu na nierozwiązany na tym obszarze problem gromadzenia stałych i płynnych odchodów zwierzęcych szczególną uwagę zwrócono na zagrody wiejskie, gdzie głównie skupiona jest produkcja zwierzęca. Najbardziej zanieczyszczone wody gruntowe były na terenie zagród gospodarstw z chowem zwierząt a wody powierzchniowe w ciekach przepływających przez tereny wsi i z gruntów ornych.
Projekt badawczy „Ocena stanu środowiska na Obszarach Szczególnie Narażonych w województwie wielkopolskim" zrealizowano w ramach współpracy Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego z Wojewódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rol­niczego w Poznaniu. Projekt dofinansował Wielkopolski Fundusz Ochrony Środowiska Celem wykonywanych analiz w ramach projektu była ocena szeregu elementów śro­dowiska rolniczego stanowiących wskaźniki różnorodności przyrodniczej i stanu fitosa­nitarnego upraw. Analizy przeprowadzono na terenach obszarach szczególnie narażonych zanieczyszczeniem wód azotanami pochodzenia rolniczego (OSN) w gospodarstwach w Wielkopolsce o obszarze od 10 do ponad 30 ha. W każdym z gospodarstw obserwacją poddano jedną lub dwie uprawy. Wszystkie obserwowane aspekty bioróżnorodności wykazywały wysokie lub średnie wartości. Analizie poddano również występowanie patogenów i szkodników. Poziomy po­rażenia monitorowanych upraw przez organizmy szkodliwe nie stanowiły epidemicznego zagrożenia. Występowanie owadów pożytecznych i drapieżnych było duże, co równowa­żyło występowanie owadów szkodliwych. W przypadku bioróżnorodności roślin segetal- nych stwierdzono zróżnicowanie pod względem występowania poszczególnych gatunków i grup chwastów, zależne od rodzaju uprawy i rośliny uprawnej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.