Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  midforest pond
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w różniących się pod względem sumy opadów latach hydrologicznych: 2000/2001, 2002/2003 i 2006/2007 w zlewniach czterech śródleśnych oczek wodnych nr 1, 3, 5 i 6 usytuowanych na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego Siemianice Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Stwierdzono, że maksymalne stany wody w omawianych śródleśnych oczkach wodnych występowały na końcu półroczy zimowych analizowanych lat, a minimalne stany wody w badanych oczkach występowały pod koniec półroczy letnich. Zasadniczy wpływ na kształtowanie się stanów wody w oczkach, w omawianych półroczach, miał przebieg warunków meteorologicznych, a zwłaszcza wielkość sum opadów i parowanie z wolnej powierzchni wody. Istotny wpływ na zmiany stanów wody miał także charakter oczek (odpływowe, bezodpływowe) oraz ich powierzchnie. W oczkach bezodpływowych nr 1 i 3, o najmniejszych powierzchniach, zmiany stanów wody w badanych latach były największe.
W pracy przedstawiono wyniki badań prowadzonych w dwóch małych zlewniach (Hutka i Potaszka) zlokalizowanych na obszarze Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonka oraz w zlewni śródleśnego oczka wodnego nr 1 zlokalizowanej na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Rychtalskie, w Leśnictwie Wielisławice. Przeprowadzone w zróżnicowanych warunkach siedliskowych tych zlewni, w zimowych i letnich półroczach hydrologicznych badania wykazały, że największe amplitudy wahań stanów wód gruntowych, wystąpiły w siedlisku lasu mieszanego wilgotnego a najmniejsze w siedlisku boru mieszanego świeżego.
Oceniono kumulację metali ciężkich i dioksyn w wierzchniej warstwie gleby leśnej strefy ekotonowej drzewostanu przyległego do składowiska odpadów. W pracy przedstawiono wybrane wyniki analiz wody pobranej ze śródleśnych zbiorników zlokalizowanych w odległości ok. 200 m od składowiska. W wyniku przeprowadzonych analiz sumaryczną zawartość kongenerów PCDDs i PCDFs w badanej glebie leśnej strefy ekotonowej określono na poziomie 0,4832 ng PCDD/F-TEQ·kg⁻¹. Zawartość kongenerów PCDDs i PCDFs w glebie terenów użytkowanych rolniczo nie powinna przekroczyć 10,0 ng·kg⁻¹, a w glebie terenów nieużytkowanych rolniczo - 50,0 ng·kg⁻¹. Stwierdzono także brak kumulacji metali ciężkich, zarówno w glebie, jak i w wodach zbiorników śródleśnych zlokalizowanych w odległości ok. 200 m od lokalnego składowiska odpadów. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono brak migracji zanieczyszczeń ze składowiska odpadów do gleby otuliny drzewostanowej oraz do wód śródleśnych zbiorników wodnych. Migracja zanieczyszczeń chemicznych z dna składowiska została ograniczona w wyniku filtrującego i buforującego oddziaływania gruntów głębszego podłoża.
W pracy przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w średnio suchym, średnim i mokrym roku hydrologicznym w zlewni śródleśnego oczka wodnego nr 1 usytuowanej na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego Siemianice. Uzyskane wyniki badań wykazały istotne powiązanie zmian retencji w oczku ze zmianami retencji w przyległych siedliskach leśnych. Stwierdzono, że w przypadku przyrostów retencji wywołanych wyższymi sumami opadów, jak i ubytków wywołanych w głównej mierze wysokim parowaniem zmiany retencji w oczku były większe niż zmiany retencji w glebach przyległych siedlisk leśnych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.