Modelowanie ograniczeń w metodzie pracy potokowej. W artykule przedstawiono istotne zagadnienia modelowania pracy brygad w systemie pracy potokowej oraz koncepcję elastycznej metody planowania. Istotą zaproponowanej metody jest elastyczne definiowanie ograniczeń i kryteriów optymalizacji w interaktywnym i symulacyjnym planowaniu – symulacyjnym wyznaczaniu quasi-optymalnych harmonogramów, w których planista zmienia sekwencyjnie ograniczenia i kryteria optymalizacji planu.
W pracy przeanalizowano przydatność różnych wariantów rozwiązań organizacyjnych dla budowy sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Wojanów-Bobrów. W pierwszej kolejności przeanalizowano przydatność klasycznych metod realizacji: metody kolejnego wykonania, metody równoległej. Następnie ocenie poddano metody potokowe, które uwzględniają sprzężenia czasowe między środkami realizacji i sprzężenia między frontami robót. Dla wymienionych powyżej metod zbudowano cyklogramy, macierze charakterystyk oraz obliczono czasy realizacji. Obliczenia przeprowadzono po wcześniejszym podziale zadania na działki robocze i ustaleniu czasów trwania różnych rodzajów robót na wszystkich działkach. Przeprowadzone analizy i obliczenia pozwoliły wskazać na III metodę potokową, jako najkorzystniejszy wariant realizacji zadania, który minimalizuje czas wykonania bez wystąpienia koncentracji środków.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.