Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  gytiowiska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Na podstawie 134 dokumentacji geologicznych torfowisk oraz prac własnych przedstawiono charakterystykę mokradeł (torfowisk i gytiowisk) mezoregionu Poj. Olsztyńskiego. Na badanym obszarze o pow. 3817 km2 występują 2772 torfowiska oraz 95 gytiowisk zajmujących łącznie 26 975 ha. Wyraźnie przeważają obiekty małe do 10 ha. Blisko 80% obiektów torfowych stanowią torfowiska niskie. Gleby torfowe wytworzone są najczęściej z głębokich, średnio rozłożonych torfów z przewagą torfów olesowych. Około 25% torfowisk znajduje się w fazie akumulacji. Wykorzystanie rolnicze mokradeł w mezoregionie polegające na użytkowaniu darniowym jest prawidłowe. Przedstawione w pracy syntetyczne informacje mogą służyć do ustalania zasad gospodarowania i ochrony mokradeł oraz stanowić podstawę do specjalistycznych badań.
W pracy przedstawiono charakterystykę mokradeł mezoregionu Równiny Sępopolskiej, opracowaną na podstawie 46 dokumentacji złóż torfowych i gytiowisk oraz prac własnych. Na badanym obszarze stwierdzono 465 torfowisk i 10 gytiowisk o łącznej powierzchni 6008 ha. Torfowiska tworzyły się w obniżeniach wytopiskowych przy spływowym typie zasilania hydrologicznego. Wskaźnik zatorfienia mezoregionu wynosi 5.1% i jest zbliżony do przeciętnego w kraju, a niższy w stosunku do Poj. Mazurskiego. Dominują głębokie torfowiska niskie, o małej powierzchni z przewagą silnie rozłożonych torfów olesowych. Podano zasady użytkowania i ochrony mokradeł z uwzględnieniem uwarunkowań siedliskowych Równiny Sępopolskiej.
W pracy przedstawiono charakterystykę obszarów mokradłowych Pojezierza Ełckiego na podstawie 122 dokumentacji geologicznych oraz prac własnych. Opracowano mapę ich rozmieszczenia. Stwierdzono 1999 torfowisk i 20 gytiowisk o łącznej powierzchni 21 324.9 ha. Przeważają obiekty małe do 5 ha. Dominują torfowiska niskie, głębokie o przewadze torfów olesowych. Ponad 87% ich areału znajduje się w fazie decesji. Przedstawione w pracy syntetyczne informacje mogą służyć do ustalania zasad gospodarowania i ochrony mokradeł.
W pracy przedstawiono charakterystykę obszarów mokradłowych Krainy Wielkich Jezior Mazurskich na podstawie 96 dokumentacji geologicznych oraz prac własnych. Stwierdzono występowanie 1478 torfowisk i 43 gytiowisk o łącznej powierzchni 30.049 ha. Opracowano mapę ich rozmieszczenia. Wykazano że stopień zatorfienia mezoregionu jest bardzo wysoki (16%). Dominują torfowiska niskie, rozdrobnione, głębokie o przewadze torfów turzycowiskowych i olesowych średnio i silnie rozłożonych. Ponad 92% ich areału znajduje się w fazie decesji i jest użytkowanych głównie łąki i pastwiska. Sformułowano zasady ochrony mokradeł i opracowano mapę mokradeł kwalifikujących się do ścisłej ochrony.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.