Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  freesia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badania prowadzono w latach 2000-2001, w okresie wiosenno-letnim, w nieogrzewanym tunelu foliowym. Materiał roślinny stanowiły preparowane bulwy następcze trzech odmian frezji z grupy Easy Pot: ‘Gompey’, ‘Popey’ i ‘Suzy’. Bezpośrednio przed posadzeniem bulwy traktowano przez 24 godziny, bez dostępu światła w pomieszczeniu o temperaturze 28-30°C, kwasem giberelinowym o stężeniach: 10, 20, 40, 80 i 160 mg‧dm⁻³. Kontrolę stanowiły bulwy moczone w wodzie wodociągowej. Po zakończeniu wegetacji rośliny dosuszono, a następnie po oczyszczeniu i posortowaniu bulw oceniono uzyskany plon. Obliczono współczynniki przyrostu masy i liczby bulw następczych. W doświadczeniach własnych, obok cech odmianowych, na wielkość i jakość plonu bulw potomnych frezji z grupy Easy Pot wpływał także zastosowany kwas giberelinowy. Regulator ten istotnie zwiększał współczynnik przyrostu masy bulw w porównaniu do roślin kontrolnych. Spośród zastosowanych stężeń kwasu giberelinowego, najsilniej oddziaływało największe, tj. 160 mg‧dm⁻³. Mocząc bulwy w roztworze regulatora o tym stężeniu, uzyskano zwiększenie współczynnika przyrostu masy bulw do 22%. O współczynniku przyrostu liczby bulw następczych decydowały głównie cechy odmianowe. Największym współczynnikiem odznaczała się odmiana ‘Gompey’. Reprodukowany w ten sposób materiał nasadzeniowy może być z powodzeniem wykorzystany do produkcji roślin pojemnikowych w kolejnym sezonie wegetacyjnym.
Badania prowadzono w latach 2007-2008, w terminie letnio-jesiennym, w nieogrzewanym tunelu foliowym. Materiał roślinny stanowiły bulwy następcze frezji należących do grupy Beach: ‘Silver Beach’ i ʻSummer Beach’. W badaniach stosowano chitozan o masie cząsteczkowej 20 000 g∙dm-3, w stężeniu 0,2%. Związek ten aplikowano w postaci moczenia bulw przed sadzeniem, opryskiwania i podlewania roślin podczas wzrostu i rozwoju. W wariancie kontrolnym, na żadnym etapie uprawy nie stosowano chitozanu. Zastosowany roztwór chitozanu wpłynął na zwiększenie wielkości i poprawę jakości bulw potomnych frezji z grupy Beach. Jego oddziaływanie uzależnione było jednak od cech odmianowych i metody aplikacji. Spośród porównywanych odmian, ‘Silver Beach’ charakteryzowała się większym plonem bulw potomnych. Moczenie bulw przed sadzeniem w chitozanie powodowało zwiększenie współczynników przyrostu masy. Opryskiwanie roślin natomiast decydowało o zwiększeniu współczynnika przyrostu ogólnej liczby bulw i bulw następczych, wpływało jednak na zmniejszenie współczynnika przyrostu masy bulw następczych.
Badano wpływ miejsca uprawy i chitozanu na wzrost i kwitnienie frezji ‘Lisa’ . Przed sadzeniem bulwy moczono przez 20 minut w 0,2% roztworach chitozanu o ciężarach cząsteczkowych: 2500, 3500, 6500, 50 000, 124 000 i 970 000 g‧mol⁻¹. Kontrolę stanowiły bulwy moczone w wodzie. Rośliny uprawiano równolegle w ogrzewanym tunelu foliowym i w komorze klimatyzowanej. Frezje uprawiane w komorze klimatyzowanej były niższe i wytworzyły więcej kwiatostanów niż w ogrzewanym tunelu foliowym. Nie stwierdzono wpływu miejsca uprawy na liczbę liści, indeks zazielenienia liści, długość pędu kwiatostanowego i kwiatostanu I rzędu. Działanie chitozanu na cechy morfologiczne i kwitnienie frezji zależało od ciężaru cząsteczkowego związku. Niezależnie od miejsca uprawy najkorzystniej na liczbę pędów kwiatostanowych wpłynął chitozan o ciężarze cząsteczkowym 3500 g‧mol⁻¹, na długość kwiatostanów I rzędu - chitozan o ciężarze cząsteczkowym 6500 g‧mol⁻¹, a na długość kwiatostanu I rzędu - chitozan o ciężarze cząsteczkowym 50 000 i 970 000 g‧mol⁻¹.
Oceniano wpływ miejsca uprawy i chitozanu na plon i zdrowotność bulw potomnych frezji ‘Lisa’. Przed sadzeniem bulwy moczono przez 20 minut w 0,2% roztworach chitozanu o ciężarach cząsteczkowych: 2500, 3500, 6500, 50 000, 124 000 i 970 000 g‧mol⁻¹. Kontrolę stanowiły bulwy moczone w wodzie. Rośliny uprawiano w ogrzewanym tunelu foliowym i w komorze klimatyzowanej. Plon bulw roślin uprawianych w komorze klimatyzowanej był większy, niż w ogrzewanym tunelu foliowym. Niezależnie od miejsca uprawy, największy przyrost liczby bulw uzyskano, gdy stosowano chitozan o ciężarach cząsteczkowym 3 500, 50 000 i 970 000 g‧mol⁻¹. Na przyrost masy bulw najkorzystniej wpłynął chitozan o ciężarze cząsteczkowym 50 000 g‧mol⁻¹. Analiza mikologiczna wykazała występowanie na bulwach Fusarium oxysporum i Penicillium cyclopium w zależności od miejsca uprawy i ciężaru cząsteczkowego chitozanu. Test serologiczny DAS-ELISA wykazał silniejsze zawirusowanie bulw frezji wirusem FMV, gdy rośliny uprawiano w ogrzewanym tunelu foliowym.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.