Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  faba bean-fat concentrate
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Po hydrotermicznej obróbce nasion bobiku odmiany Dino mączkę bobikową natłuszczano smalcem wieprzowym (18 i 28%) i lecytyną rzepakową (2%). Koncentratem kontrolnym był Celat o zawartości 28% smalcu i 2% lecytyny rzepakowej. Z udziałem tychże koncentratów wyprodukowano 5 mieszanek pełnoporcjowych typu grower o zawartości od 5.51 do 7.89% tłuszczu surowego. Przeprowadzone badania produkcyjne wykazały, że mieszanki te mogą być stosowane w żywieniu prosiąt ssących i odsądzonych w wieku 6 tygodni. Najwyższe masy ciała i najlepsze wykorzystanie paszy uzyskały prosięta żywione mieszanką z udziałem 25% koncentratu bobikowo-tłuszczowego o zawartości 20% tłuszczu (20% mączki bobikowej i 7.89% tłuszczu surowego w mieszance).
Wyprodukowano 3 koncentraty tłuszczowe: Celat o zawartości 28% smalcu wieprzowego i 2% lecytyny rzepakowej oraz bobikowo-tłuszczowe o zawartości 18 i 28% smalcu i po 2% lecytyny rzepakowej. Z udziałem tychże koncentratów wyprodukowano 5 mieszanek pełnoporcjowych typu grower o zawartości od 5.51 do 7.89% tłuszczu surowego. Mieszanki pełnoporcjowe z udziałem natłuszczonej mączki z nasion bobiku, po uprzedniej obróbce hydrotermicznej, charakteryzowały się najwyższymi wartościami współczynników trawności białka ogólnego, bezazotowych wyciągowych i tłuszczu surowego. Retencja azotu u prosiąt była korzystna, lecz bez zależności z wartościami współczynników strawności białka ogólnego. Uzyskane wyniki wskazują na przydatność wyprodukowanych mieszanek w żywieniu prosiąt ssących i odsądzonych w wieku 6 tygodni.
Celem pracy było określenie wpływu żywienia młodych świń mieszankami paszowymi i udziałem koncentratów bobikowo-tłuszczowych na stan zdrowia i patomorfologię narządów wewnętrznych. Badania przeprowadzono na prosiętach ssących i odsadzonych w wieku 6 tyg. U prosiąt wykonano badania kliniczne, hematologiczne i biochemiczne, uwzględniając: Ht, Hb, Erys, Lkcs, A1AT, AP, amylazy, izoenzymy LDH oraz poziom cholesterolu. Nie stwierdzono różnic między grupami w zakresie wskaźników hematologicznych. Aktywność ALAT, AP i frakcji LDH-5 były podwyższone co świadczy o zwiększonej przepuszczalności błon komórkowych i nasileniu procesów metabolicznych w komórkach wątrobowych. Poubojowo wykonano badania makroskopowe, histopatologiczne - (przewodu pokarmowego, wątroby, trzustki, nerek i mięśnia najdłuższego lędźwi), histochemiczne (oznaczanie aktywności SDH,LDH, fosfatazy kwaśnej i zasadowej) oraz ultrastrukturalne. W komórkach wątrobowych i włóknach mięśniowych stwierdzono zaburzenia aktywności dehydrogenazy bursztynianowej, mleczanowej, fosfatazy kwaśnej oraz uszkodzenie mitochondriów i namnażanie się siateczki endoplazmatycznej szorstkiej. Uzyskane wyniki pozwaląją stwierdzić, że stosowane żywienie powoduje nieznaczny wzrost aktywności enzymatycznej oraz niewielkie uszkodzenie narządów wewnętrznych, nie wywierając jednakże istotnego wpływu na stan zdrowia prosiąt.
Badaniami objęto 5 grup eksperymentalnych prosiąt żywionych mieszankami typu grower (16% białka ogólnego), które zawierały odpowiednio: (1) kontrolny koncentrat tłuszczowy, w którym nośnikiem tłuszczu była suszona wycierka ziemniaczana, (2) nasiona rzepaku „00" odmiany Jantar, (3) koncentrat tłuszczowy z udziałem preparowanych nasion bobiku, (4) koncentrat z udziałem surowych nasion bobiku i (5) koncentrat bobikowo-rzepakowy. Do produkcji koncentratów użyto olej rzepakowy z odmian „00". Przeprowadzono badania strawnościowo-bilansowe i produkcyjne. Doświadczenie produkcyjne obejmowało okres odchowu od 1. do 70. dnia życia prosiąt; prosięta odsadzano w wieku 42 dni. Do badań użyto ogółem 70 miotów liczących na początku badań 753 prosięta. Uzyskane wyniki wskazują na przydatność wyprodukowanych mieszanek w żywieniu prosiąt ssących i odsądzonych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.