Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  external friction angle
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy rozważano możliwości interpretacyjne analitycznej metody wyznaczaniu ilorazu w materiałach sypkich opartej na założeniu, że materiał zachowuje się jak ciało plastyczne. Analizowano u plastycznieniu materiału w różnych obszarach warstwy ośrodka: w osi zbiornika, przy ścianie oraz w osi i przy ścianie w czynnym (magazynowanie) i biernym (opróżnianie) sianie naprężenia. Rozpatrzono wpływ kąta tarcia wewnętrznego i kąta tarcia materiału o ścianę zbiornika na iloraz naporu oraz porównano uzyskane zależności z zaleceniami norm budowlanych. Stwierdzono, że wartości ilorazu naporu rekomendowane przez normy pokrywają się z wyznaczonymi na drodze rozważań teoretycznych w przypadku uplastycznienia przy ścianie w czynnym stanie naprężenia, gdy kąt tarcia zewnętrznego jest zbliżony do kąta tarcia wewnętrznego.
W niniejszej pracy przedstawiono wyniki badań cech geometrycznych, masy nasion, prędkości krytycznej unoszenia nasion w pionowym strumieniu powietrza oraz kąta tarcia zewnętrznego 32 odmian i rodów lędźwianu siewnego pochodzących z różnych krajów europejskich. Określono różnice w wartościach analizowanych wyróżników dla poszczególnych odmian/ rodów tych nasion, a także podjęto próbę uchwycenia zależności między nimi. Na podstawie przedstawionych wyników i ich statystycznej analizy stwierdzono, że między wartościami średnimi cech poszczególnych odmian/rodów nasion lędźwianu siewnego występują istotne różnice. Występowanie licznych grup jednorodnych świadczy o dużej zmienności losowej rejonizacji upraw, z których pochodziły próby.
W pracy omówiono wyniki badań doświadczalnych ilorazu naporu i współczynnika tarcia nasion rzepaku oraz ziania pszenicy. Analizowano zachowanie się złoża nasion podczas kolejnych cykli obciążania i odciążania symulujących warunki magazynowania w silosach zbożowych. Wartości doświadczalne pokrywają się z zakresem zmian ilorazu naporu wyliczanym z zależności analitycznych przy założeniu uplastycznienia materiału przy ścianie zbiornika w czynnym stanie naprężenia.
4
88%
W dostępnej literaturze brakuje informacji o zakresie zmian cech fizycznych nasion większości krzewów leśnych i występujących między tymi cechami współzależności. Dane te są potrzebne przy projektowaniu i modelowaniu wielu procesów związanych z obróbką materiału nasiennego. Z tego względu dokonano pomiarów prędkości krytycznej unoszenia, grubości, szerokości, długości, masy i kątów tarcia zewnętrznego nasion wybranej grupy krzewów, a mianowicie czterech gatunków jałowców (chińskiego, pospolitego, skalnego i wirginijskiego). Na podstawie tych pomiarów obliczono wskaźniki charakteryzujące relacje między wymiarami i masą nasion. Wyniki pomiarów i obliczeń opracowano statystycznie, wykorzystując analizę wariancji, analizę korelacji oraz analizę regresji liniowej. Średnie wartości wyznaczonych cech nasion zawierają się w przedziałach: prędkość krytyczna unoszenia – od 6,99 do 9,51 m·s–1, grubość – od 1,72 do 2,56 mm, szerokość – od 2,23 do 3,28 mm, długość – od 3,40 do 4,60 mm, kąt tarcia zewnętrznego – od 26,61 do 34,18° i masa – od 6,93 do 19,56 mg. Cechą najbardziej skorelowaną z pozostałymi jest masa nasion, a najmniej – kąty tarcia zewnętrznego i gęstość. Największe wartości współczynnika korelacji oraz równania z najwyższą wartością współczynnika determinacji uzyskano dla zależności masy i prędkości krytycznej unoszenia (nasiona jałowców chińskiego i wirginijskiego) oraz masy i grubości (nasiona jałowców pospolitego i skalnego). W procesie uszlachetniania materiału nasiennego jałowców jest wskazane stosowanie separatorów sitowych z sitami o otworach okrągłych, przy czym zadowalające efekty można uzyskać przy wykorzystaniu sit z otworami o średnicy: 1,5 i 1,75 mm (jałowiec wirginijski), 1,75 i 2,0 mm (jałowiec pospolity), 2,0 i 2,5 mm (jałowiec chiński) oraz 2,25 i 2,75 mm (jałowiec skalny).
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.