Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  epidemiologia zywieniowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Polska należy do krajów o wysokiej umieralności na choroby układu krążenia (ChUK). Jest to zależne w przeważającej mierze od niezdrowego stylu życia, na który składa się palenie tytoniu, wadliwe żywienie i mała aktywność fizyczna. Skutkiem tego są zaburzenia metaboliczne, takie jak otyłość brzuszna, dyslipidemia, cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, będące najsilniejszymi czynnikami ryzyka miażdżycy. W Polsce największą umieralność na ChUK stwierdzono w 1991 roku. Od tego czasu nastąpiła poprawa sposobu żywienia i zmniejszyło się palenie tytoniu. W konsekwencji nastąpił spadek umieralności na ChUK, który między 1991 i 2008 roku wynosił 42%. Niepokojące jest jednak, że w młodszych grupach wiekowych obserwuje się od kilku lat zanik trendu spadkowego umieralności. Może to być zapowiedzią stopniowego zaniku tego trendu także u ludzi starszych. Pozostaje to prawdopodobnie w związku z brakiem dalszej poprawy zwyczajów żywieniowych w Polsce, co obserwujemy od kilku lat. Potrzebny jest wieloletni program oddziaływania na społeczeństwo na rzecz poprawy stylu życia.
Escherichia coli to bakteria, która żyje w organizmie każdego człowieka i pełni ważne funkcje, ale może być również bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia. Rozróżnia się kilka szczepów, które cechują się odmiennym sposobem oddziaływania na organizm człowieka oraz przebiegiem infekcji. W wielu stanach USA oficjalnie potwierdzono incydenty skażenia mąki bakterią Escherichia coli - enterokrwotocznym szczepem pałeczki okrężnicy EHEC (0157:H7). Także w Niemczech badania kontrolne wykazały obecność tego drobnoustroju w ziarnie pszenicy i żyta oraz w mąkach. Skażenie surowca jakim jest zboże, a w konsekwencji skażenie wyprodukowanych z niego produktów zbożowo-młynarskich, ma prawdopodobnie swój początek bezpośrednio na polu, na przykład poprzez stosowanie naturalnych nawozów organicznych takich jak obornik, gnojowica lub odchody ptasie. Przyczyną wzrostu liczby bakterii Escherichia coli w produktach młynarskich może być występujący podczas procesu przemiału ziarna zabieg kondycjonowania. Warunki panujące podczas tego zabiegu, aplikowanie wody do ziarna, a następnie przechowywanie tego nawilżonego ziarna są korzystne dla rozwoju drobnoustrojów. W Polsce zboże i mąka, w ramach specyfikacji klienckich, są badane na obecność określonych mikroorganizmów, w tym również na obecność Escherichia coli. Należy jednak podkreślić, że nie są to badania przeprowadzane standardowo, lecz wykonywane na wyraźne zalecenie wymagających odbiorców mąki.
Celem pracy było porównanie danych epidemiologicznych dotyczących zarejestrowanych zatruć pokarmowych z dwudziestu pięciu państw członkowskich Unii Europejskiej. W celu dokonania analizy przyczyn występowania zatruć pokarmowych prześledzono informacje takie, jak: liczba osób chorych w wyniku zatruć pokarmowych, czynniki etiologiczne, rodzaj żywności związanej z konkretnym przypadkiem zatrucia pokarmowego, miejsce, gdzie żywność została spożyta lub nabyta, miejsce, gdzie żywność uległa skażeniu oraz czynniki sprawcze. Stwierdzono, że zatrucia pokarmowe były najczęściej pochodzenia bakteryjnego, a ich przyczyną są pałeczki z rodzaju Salmonella. Wśród produktów żywnościowych wywołujących najliczniejsze masowe zatrucia pokarmowe w Polsce znajdowały się ciasta, ciastka, desery i lody (zawierające jaja), w drugiej kolejności mięso i produkty mięsne. W pozostałych krajach Unii takimi produktami były jaja, żywność zawierająca jaja, mięso i produkty mięsne (w tym drób), a na ostatnim miejscu słodycze, ciasta, ciastka, desery i lody. Przeanalizowane dane epidemiologiczne wskazują gospodarstwa rolne jako miejsca, w których w Polsce najczęściej dochodziło do skażenia żywności i tym samym wprowadzenia do łańcucha żywnościowego drobnoustrojów patogennych związanych z zatruciami pokarmowymi. W pozostałych krajach UE najczęstszym miejscem skażenia żywności były restauracje. Najwięcej zatruć pokarmowych, zarówno w Polsce, jak i w UE, było wynikiem spożycia w gospodarstwach domowych żywności o nieodpowiedniej jakości mikrobiologicznej. Zastosowanie zanieczyszczonych surowców pochodzenia zwierzęcego było przyczyną większości masowych zatruć pokarmowych w Polsce. W UE, w tej kategorii zatruć, dominowało przerwanie łańcucha chłodniczego w produkcji i dystrybucji żywności, a na drugim miejscu znajdowało się użycie zanieczyszczonych surowców. Ze względu na brak możliwości prowadzenia kontroli sanitarnej w „domowej kuchni" niezbędne jest upowszechnianie wiedzy dotyczącej higieny postępowania z żywnością.
Wskaźniki biologiczne (ang. biomarkers) określa się jako biochemiczne lub funkcjonalne zmiany jakościowe lub ilościowe w systemach biologicznych człowieka. Można je oznaczać w komórkach, tkankach lub w płynach ustrojowych. W odniesieniu człowieka mogą one ukazywać reakcję organizmu na sposób żywienia przy uwzględnieniu czynników genetycznych, chorobowych i środowiskowych.
W epidemiologii zdrowie populacji określa się za pomocą mierników pozytywnych i negatywnych. Mierniki pozytywne mówią o rozwoju fizycznym, o prawidłowości funkcjonowania poszczególnych narządów i całego organizmu, o stanie psychicznym, o długości życia. Ze względu na brak odpowiednich wartości referencyjnych w praktyce częściej korzysta się z mierników negatywnych, określających częstość występowania chorób i zgonów. Do podstawowych mierników rozpowszechnienia chorób należą współczynniki zapadalności, chorobowości i umieralności. Mierniki te w znacznym stopniu opierają się na danych zbieranych w ramach tzw. Statystyki Publicznej. W pracy omówiono główne źródła danych o chorobach dietozależnych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.