Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  cultivation term
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badania miały na celu porównanie zawartości azotanów(III) i (V) w szpinaku odmiany Sporter pakowany i przechowywanym w atmosferze modyfikowanej o różnym składzie. Surowiec do badań pochodził z uprawy jesiennej 2007 roku i późnowiosennej 2008 roku. Zawartość azotanów(V) w surowcu ze zbioru jesiennego była 2-krotnie wyższa niż w szpinaku wiosennym i wynosiła odpowiednio: około 1100 i 520 mg·kg-1. W próbach ze szpinaku jesiennego pakowanych w atmosferze modyfikowanej, niezależnie od jej składu, odnotowano niższą zawartość azotanów(V), w porównaniu z surowcem. Wynosiła ona od 875 do 1027 mg·kg-1 po 1 dniu przechowywania, dalsze przechowywanie spowodowało istotny spadek zawartości tych związków w większości badanych prób. Obecności azotanów(III) nie stwierdzono zarówno w surowcu ze zbioru jesiennego, jak i wiosennego. Natomiast w próbach zapakowanych w atmosferze modyfikowanej, niezależnie od jej składu, stwierdzono wzrost zawartości tych związków w czasie 12 dni przechowywania szpinaku.
Two cultivation terms were used: an early and a late one. The early cultivation began in the 19th week, the late one in the 31st week of both 2001 and 2002 years. Four cultivars were tested in the experiment: ‘Apollo F₁’, which was evaluated in each year, ‘Leila F₁’ evaluated in 2001, ‘Lucia F₁’ and ‘Papageno F₁’ evaluated in 2002. The plants planted into pots in the early term (19th week of the year) were insignificantly higher, they created more leaves and had bigger bulbs than the plants cultivated in the late term (31st week). Cyclamens in early term of cultivation flowered 1–2 weeks earlier, but flower development was longer about 2–5 days than in later term.
Badania prowadzono w latach 2007-2008, w terminie letnio-jesiennym, w nieogrzewanym tunelu foliowym. Materiał roślinny stanowiły bulwy następcze frezji należących do grupy Beach: ‘Silver Beach’ i ʻSummer Beach’. W badaniach stosowano chitozan o masie cząsteczkowej 20 000 g∙dm-3, w stężeniu 0,2%. Związek ten aplikowano w postaci moczenia bulw przed sadzeniem, opryskiwania i podlewania roślin podczas wzrostu i rozwoju. W wariancie kontrolnym, na żadnym etapie uprawy nie stosowano chitozanu. Zastosowany roztwór chitozanu wpłynął na zwiększenie wielkości i poprawę jakości bulw potomnych frezji z grupy Beach. Jego oddziaływanie uzależnione było jednak od cech odmianowych i metody aplikacji. Spośród porównywanych odmian, ‘Silver Beach’ charakteryzowała się większym plonem bulw potomnych. Moczenie bulw przed sadzeniem w chitozanie powodowało zwiększenie współczynników przyrostu masy. Opryskiwanie roślin natomiast decydowało o zwiększeniu współczynnika przyrostu ogólnej liczby bulw i bulw następczych, wpływało jednak na zmniejszenie współczynnika przyrostu masy bulw następczych.
Doświadczenie zostało przeprowadzone w latach 2005-2006 na polu Ogrodu Doświadczalnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Badaniami objęto cykorię liściową odmiany A Grumolo Bionda. Cykorię uprawiano w dwóch terminach - wiosennym i letnio-jesiennym oraz dwoma sposobami - z rozsady przygotowanej uprzednio w szklarni oraz z siewu bezpośrednio na pole. Lepszym dla uprawy cykorii był termin wiosenny, kiedy to w stosunku do okresu wiosenno-jesiennego, uzyskano większy o prawie 19% plon handlowy. Zdecydowanie korzystniejszą metodą okazała się uprawa z rozsady. Uzyskano w ten sposób w stosunku do uprawy z siewu ponad 3,5-krotnie większy plon handlowy cykorii. Zawartość suchej masy, witaminy C, cukrów prostych i ogółem w liściach była większa w wiosennym terminie uprawy. Rośliny uprawiane z rozsady zgromadziły więcej suchej masy i witaminy C, natomiast uprawiane z siewu bezpośredniego więcej cukrów prostych i ogółem.
Zawartość analizowanych składników w koprze zależała od odmiany i terminu uprawy. Azotanów(V) w części liściowej stwierdzono 669-1732 mg, a w liściach łącznie z ogonkiem liściowym 1265 - 4205 mg NO3- /1000 g, azotanów(III) odpowiednio 0,31-0,94 mg i 0,21-0,53 mg NO3-/1000 g, zaś szczawianów 39-187 mg i 32-164 mg/100 g. Najmniej azotanów kumulowała odmiana Amat, a szczawianów Lukullus. Wyraźnie wyższy poziom azotanów i szczawianów notowano w ostatnim, wrześniowym zbiorze.
Badano wpływ nawożenia: Hydrocote + Kristalon i Osmocote + Peters przy uprawie cyklamenów w terminie wczesnym i późnym. Uprawę w terminie wczesnym rozpoczęto w 19 tygodniu a w terminie późnym w 31 tygodniu 2001 i 2002 roku. Do badań wybrano odmianę ‘Apollo F₁’ , którą oceniano w każdym roku badań oraz odmianę ‘Leila F₁’ w 2001 r., odmiany ‘Lucia F₁’ i ‘Papageno F₁’ w 2002 r. Oceniano wzrost i kwitnienie cyklamenów w stadium rozwoju 5 kwiatów na roślinie. Zastosowanie nawozów Hydrocote + Kristalon czy Osmocote + Peters miało mniejszy wpływ na wzrost roślin niż termin i rok uprawy oraz odmiany. Nieznacznie wyższe rośliny, o większej średnicy i większej liczbie liści, ale z mniejszymi bulwami uzyskano przy nawożeniu Osmocote + Peters w porównaniu z nawożeniem Hydrocote + Kristalon. Kwitnienie cyklamenów nie było uzależnione od nawożenia, jedynie korzystny wpływ nawozów Osmocote + Peters na większą liczbę kwiatów stwierdzono u odmian ‘Leila F₁’ , ‘Lucia F₁’ i ‘Papageno F₁’ we wczesnym terminie uprawy.
W latach 2007-2008, w terminie letnio-jesiennym, przeprowadzono doświadczenia, w których określono wpływ metody dostarczenia chitozanu (moczenie bulw przed sadzeniem, podlewanie i opryskiwanie roślin w trakcie wegetacji) na cechy morfologiczne dwóch odmian frezji: ʻSilver Beach’ i ʻSummer Beach’, uprawianych z bulw następczych. Pod koniec okresu wegetacji wykonano pomiary części nadziemnych roślin. Oceniano wysokość roślin, liczbę pędów, liczbę liści osadzonych na pędach głównych i dodatkowych. Wykazano, że cechy odmianowe w dużym stopniu decydują o parametrach wegetatywnych roślin. Frezje odmiany ‘Summer Beach’ odznaczały się większą liczbą pędów i liści zarówno na pędzie głównym, jak i ogółem od roślin odmiany ‘Silver Beach’. Zastosowany chitozan decydował o zwiększeniu wysokości roślin oraz wykształconej przez nie liczbie pędów i liści. Spośród ocenianych w doświadczeniu metod aplikacji chitozanu najkorzystniejsza była metoda opryskiwania roślin.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.