Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  communal sewage
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Oznaczono formy żelaza i cynku w glebach nawadnianych ściekami komunalnymi na polach irygowanych Wrocław — Osobowice metodą ekstrakcji sekwencyjnej według Zeiena i Bruemmera. Stwierdzono, że żelazo występuje głównie w krystalicznych formach tlenków i wodorotlenków oraz w połączeniach organicznych. Cynk związany jest w tlenkach żelaza i połączeniach organicznych, ale nawet do 47% całkowitej zawartości stanowią formy mobilne w środowisku glebowym.
Wzrastające dawki osadów ściekowych (10, 50, 100 i 200 Mg∙ha-1 s.m.) spowodowały utrzymujący się w czasie wzrost przewodności elektrycznej. Największe wartości EC odnotowano w glebach nawożonych najwyższą dawką osadu ściekowego, jednak nawet pod wpływem tej dawki nie przekraczały one 2 mS∙cm-1. Stosowane osady ściekowe zwiększyły zawartość w glebach: Cd, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb i Zn. Pod wpływem najwyższej dawki osadu (200 Mg∙ha-1) zawartość cynku i miedzi była niższa od dopuszczalnej prawem polskim w gruntach zaliczanych do grupy B. Zawartość kadmu, niklu i ołowiu mieściła się w zakresach dopuszczalnych nawet dla obszarów szczególnie chronionych - grupa A. Analiza zawartości wyszczególnionych metali ciężkich w 0,1 mol HCl-dm-3 wykazała, że forma ta stanowi istotną część zawartości quasi - ogólnej Cd (śr. 57,7%), Cu (śr. 36,4%) i Zn (śr. 44,1%). W odniesieniu do pozostałych wskaźnik ten przedstawiał się: Fe (śr. 0,5%), Mn (śr. 28,5%), Ni (śr. 12,2%) i Pb (śr. 20,2%). W przypadku Cu, Fe i Zn wniesienie osadów ściekowych spowodowało istotne podniesienie potencjalnej rozpuszczalności (odpowiednio o 92%, o 110% i 176%). Cd i Pb zareagowały odpowiednio podniesieniem potencjalnej rozpuszczalności o 42 i 48%, w przypadku Ni i Mn było to natomiast działanie w tym zakresie nieistotne.
Przeprowadzono bakteriologiczne badania ścieków komunalnych z Gdańska i Gdyni przed i po ich biologicznym oczyszczeniu. Określono poziom zanieczyszczenia bakteryjnego (w odniesieniu do bakterii coli i coli typu kałowego, paciorkowców kałowych, gronkowców i pałeczek Salmonella) ścieków surowych i oczyszczonych oraz stopień redukcji zanieczyszczeń uzyskany w procesie oczyszczania ścieków.
W pracy zamieszczono wyniki dotyczące plonowania i składu chemicznego słonecznika uprawianego w trzecim roku badań, których celem było określenie wpływu dwóch osadów ściekowych i obornika, zastosowanych jednorazowo (w pierwszym roku doświadczenia) i trzykrotnie (w I, II i III roku doświadczenia), na podłoże glebowe i uprawiane rośliny. Na podstawie otrzymanych wyników można stwierdzić, że na wielkość i jakość plonu rośliny testowej miały wpływ nie tylko wprowadzone przed siewem nawozy, ale także nawożenie zastosowane we wcześniejszych latach. Uzyskane plony suchej masy zarówno części nadziemnych, jak i korzeni słonecznika z większości obiektów nie różniły się między sobą istotnie, jedynie rośliny z obiektu trzykrotnie nawożonego osadem ściekowym z Krzeszowic oraz obiektu kontrolnego, bez nawożenia, wydały istotnie mniejsze plony, stanowiące odpowiednio około 75 i poniżej 50% średniej masy plonów z pozostałych wariantów nawozowych. Stwierdzono również, że zawartość makroelementów w częściach nadziemnych słonecznika była najczęściej od dwu do czterech razy większa w porównaniu z ilością w korzeniach. Zawartość metali ciężkich oznaczona w korzeniach i częściach nadziemnych rośliny testowej była na zbliżonym poziomie, co świadczy o braku istnienia, w przeciwieństwie do wielu innych gatunków roślin, bariery biologicznej na drodze transportu metali ciężkich z korzeni do części nadziemnych. Coroczne stosowanie materiałów organicznych korzystnie wpłynęło na ograniczenie zawartości metali ciężkich w plonie słonecznika. W częściach nadziemnych roślin z obiektów nawożonych systematycznie nawozami organicznymi znajdowało się od dwóch do trzech razy mniej kadmu i niklu, w stosunku do zawartości w roślinach z pozostałych obiektów. Mniejsze różnice odnotowano w przypadku zawartości chromu i ołowiu w roślinach.
Wykorzystanie osadu ściekowego do użyźniania gleby na plantacjach roślin energetycznych wydaje się być najbardziej racjonalną metodą jego użycia. Obok cennych składników biogennych, takich jak N, P, Mg czy K, osad ściekowy w swoim składzie zawiera także substancje toksyczne i szkodliwe. Obecność metali ciężkich w niektórych osadach stanowi czynnik ograniczający ich wykorzystanie w rolnictwie. Wierzba wiciowa (Salix viminalis L.) jest przykładem wieloletniej rośliny energetycznej, która ma duże zdolności pobierania i akumulowania metali ciężkich. W pracy przedstawiono wyniki dotyczące wpływu komunalnych osadów ściekowych na zawartość metali ciężkich w pędach wierzby. Doświadczenie z użyźnianiem klonów wierzby krzewiastej osadem ściekowym prowadzono w latach 2009–2010 w Stacji Badawczo-Dydaktycznej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Eksperyment został założony metodą split-plot z dwoma czynnikami zmiennymi: pierwszym czynnikiem były dwie dawki osadu ściekowego na tle kontroli: 14,3 Mg·ha⁻¹ i 28,5 Mg·ha⁻¹ s.m., a drugim czynnikiem były cztery klony wierzby krzewiastej. Analiza statystyczna wykazała, że zawartości metali ciężkich Fe i Ni (r = 0,6793) oraz Ni i Pb (r = 0,7046) były istotnie statystycznie skorelowane. Analiza składowych głównych okazała się skutecznym narzędziem do czytelnej oceny zróżnicowania kombinacji klonów i dawek osadu ściekowego. Celem pracy było wyselekcjonowanie klonów o największej zawartości metali ciężkich w pędach.
Wzrost liczby funkcjonujących oczyszczalni hydrofitowych wiąże się z potrzebą rozpoznania potrzeb rozwojowych nie wykorzystywanych dotąd w oczyszczaniu ścieków innych gatunków roślin wodnych, co pomoże w efektywniejszym ich doborze. Celem pracy było określenie skuteczności Hippuris vulgaris w usuwaniu N-NO3-, N-NO2-, N-NH4+ i PO43- z roztworów zanieczyszczonych surowym ściekiem komunalnym (3 kombinacje) bądź osadem ściekowym (2 kombinacje) pochodzących z komunalnej oczyszczalni ścieków. Oznaczenia stężeń badanych związków prowadzono wg Polskich Norm na początku, po 6 i 12 tygodniach. W kombinacjach ze ściekiem surowym redukcja stężenia PO43- wyniosła od 63,1 do 91,2%, a przy zastosowaniu osadu ściekowego od 17,3 do 70,4%. Dla N-NH4+ redukcja stężenia w ścieku 1 i 2 w obu terminach była równa lub bliska 100%. W przypadku użycia osadu ściekowego zmniejszenie stężenia N-NH4+ było prawie 2-krotne. Redukcję stężenia N-NO2- była w granicach 75,4-99,7% w kombinacjach z osadem ściekowym. Stu procentową redukcję stężenia N-NO3- stwierdzono w kombinacjach ze ściekiem surowym w I, a niższą w II terminie. Przy zastosowaniu osadu ściekowego redukcja ta wynosiła w I terminie 89,0% a w II terminie 68,8%. Z kolei przy zastosowaniu podwojonej dawki osadu redukcja stężenia N-NO3- była równa 94,3% i 92,6%. Przęstka pospolita pobierając jony związków N i P efektywnie uczestniczy w oczyszczaniu roztworów powstałych z zastosowanych w doświadczeniu ścieku i osadu ściekowego.
Na podstawie danych z piśmiennictwa omówiono wpływ NTA na organizmy wodne oraz uprawy rolne, a także prześledzono zachowanie tego związku od momentu przedostania się do ścieków bytowo-komunalnych aż do chwili wykrycia jego obecności w wodzie do picia.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.