Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  animal excrement
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W fermie trzody chlewnej (10 tys. szt.) najczęściej stwierdzanym nicieniem u świń by i Oesophagostomum dentatum, rzadziej występowały Ascaris suum, Strongyloides ransomi i Trichocephalus suis. Ekstensywność inwazji wszystkich wymienionych pasożytów łącznie wynosiła: u macior 2,4%, u knurów — 1,8%, u tuczników — 1,1%. W gnojowicy pobranej na terenie fermy i poza fermą stwierdzano nieliczne jaja nicieni, głównie Oe. dentatum. Jaja występujące w gnojowicy pobranej na terenie fermy w przeważającej części zawierały rozwinięte larwy lub daleko zaawansowane w rozwoju zarodki, natomiast w jajach znajdowanych w zbiornikach poza fermą stwierdzano zawsze rozwinięte larwy. W próbach gleby i zbutwiałych roślin były nieliczne jaja Oe. dentatum. Największa ich liczba występowała na łące nawożonej gnojowicą.
Badano wpływ warstwy pomiotu na fermach gęsi na zawartość N-NH₄⁺, N-NO₃_ i PO₄³_ w roztworach glebowych. Do badań wytypowano 2 fermy działające przez co najmniej 20 lat. Roztwór glebowy otrzymywano metodą wirowania próbek gleby (3500 obr. min⁻¹, 30 min.) o wilgotności odpowiadającej polowej pojemności wodnej (-9,81 kPa, pF = 2,0). W roztworach z wybiegów stwierdzono wysokie stężenia badanych form pierwiastków oraz ich wymywanie w głąb profilów, co grozi skażeniem wód gruntowych. Azot azotanowy dominował w roztworach glebowych nad formą amonową, co wskazuje na intensywny proces nitryfikacji, ale także wiązanie N-NH4+ w procesach sorpcji glebowej. Relacje te układały się odmienne niż we wcześniej przeprowadzonych badaniach stałej fazy gleby, gdzie formą dominującą był azot amonowy.
Zgodnie z obowiązującym prawem odchody zwierząt futerkowych są odpadem. Ich nawozowe wykorzystanie możliwe jest po przekompostowaniu (pod warunkiem, że produkt cechuje się odpowiednimi właściwościami). Badania prowadzono w celu określenia dynamiki zawartości metali ciężkich w czasie kompostowania odchodów nutrii i szynszyli z dodatkiem liści drzew i słomy zbożowej. Kompostowaniu poddano odchody z dodatkiem 20% i 40% liści oraz 20% i 40% słomy. Jako kontrolę kompostowano odchody bez dodatków. Kompostowanie prowadzono przez 25 tygodni, w tym czasie pięciokrotnie pobrano próbki materiałów do badań. Zawartość metali ciężkich oznaczono metodą ICP-AES. Zawartość mikroskładników wzrastała w szeregu: Cd < Pb < Cu < Zn. Odchody z dodatkami cechowały się większą zawartością kadmu i ołowiu, natomiast mniejszą miedzi i zazwyczaj cynku, niż odchody bez dodatków. Pomiędzy pierwszym a ostatnim terminem analiz z reguły stwierdzono zwiększenie zawartości metali ciężkich w kompostach. Zawartość mikroskładników w kompostach umożliwiała ich rolnicze wykorzystanie, ponieważ w materiałach stwierdzono mniejsze zawartości metali ciężkich od podanych w polskim prawodawstwie wartości granicznych dla nawozów organicznych.
Hodowla zwierząt futerkowych jest działem produkcji rolniczej, która przy właściwej organizacji uwzględniającej prawa ekonomi i ochrony zwierząt oraz środowiska może przysparzać hodowcom i gospodarce znacznych korzyści. Gospodarstwa zajmujące się chowem i hodowlą zwierząt futerkowych mogą jednak stanowić zagrożenie dla środowiska, przyczyniając się do zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby. Najgroźniejszym czynnikiem degradacji środowiska w produkcji zwierzęcej są odchody. Wykorzystanie odchodów zwierząt futerkowych wymaga, w świetle obowiązujących przepisów, ich przetwarzania w celu poprawy właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych. Jednym ze sposobów ich zagospodarowania jest kompostowanie. Celem badań była ocena dynamiki zawartości węgla organicznego oraz azotu ogólnego i amonowego w czasie kompostowania odchodów nutrii i szynszyli z dodatkiem słomy i liści drzew. Skład chemiczny odchodów nutrii i szynszyli wskazuje na ich znaczną wartość nawozową. Zawartość metali ciężkich umożliwia wykorzystanie tych materiałów do kompostowania. Kompostowanie odchodów zwierząt futerkowych oraz ich mieszanin ze słomą i liśćmi spowodowało zmniejszenie zawartości węgla organicznego. W czasie kompostowania, we wszystkich materiałach, stwierdzono zmniejszenie zawartości azotu ogólnego oraz azotu amonowego.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.