Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  PRP Fix preparation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W latach 2007-2008 przeprowadzono na terenie Hali Wegetacyjnej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie doświadczenie mające na celu określenie wpływu substancji czynnej PRP®Fix na zmiany zawartości ogólnej i rozpuszczalnej metali ciężkich w kompostach z komunalnego osadu ściekowego z dodatkiem słomy pszennej lub odpadów zieleni miejskiej. Skład rzeczowy, w przeliczeniu na suchą masę, poszczególnych kompostów był następujący: kompost A - 70% komunalnego osadu ściekowego i 30% słomy pszennej, kompost B - 70% komunalnego osadu ściekowego i 30% słomy pszennej + 3 kg PRP®Fix na m3 masy kompostowej, kompost C - 70% komunalnego osadu ściekowego i 30% odpadów z zieleni miejskiej, kompost D - 70% komunalnego osadu ściekowego i 30% liści z zieleni miejskiej + 3 kg PRP®Fix na m3 masy kompostowej. W trakcie prowadzenia procesu rozkładu pobrano próbki kompostów w pierwszym dniu oraz po 30, 60, 90, 120, 150 i 180 dniach. W pobranych próbkach kompostów oznaczono aktywność dehydrogenazy, fosfataz i ureazy. W miarę upływu czasu rozkładu masy kompostowej aktywność w nich ureazy, dehydrogenazy i fosfataz zwiększyła się. W kompostach z udziałem komunalnego osadu ściekowego z dodatkiem substancji czynnej PRP®Fix nastąpiło zwiększenie aktywności ureazy, dehydrogenazy i fosfataz, w porównaniu z kompostami do, których tej substancji nie wprowadzono. Substancja czynna PRP®Fix w największym stopniu uaktywniła ureazę w badanych kompostach.
W latach 2007-2008 przeprowadzono na terenie Hali Wegetacyjnej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie doświadczenie mające na celu określenie wpływu substancji czynnej PRP Fix na zmiany zawartości ogólnej i rozpuszczalnej metali ciężkich w kompostach z komunalnego osadu ściekowego z dodatkiem słomy pszennej oraz odpadów zieleni miejskiej. Skład rzeczowy, w przeliczeniu na suchą masę, poszczególnych kompostów był następujący: kompost I - 70% komunalnego osadu ściekowego i 30% słomy pszennej, kompost II - 70% komunalnego osadu ściekowego i 30% słomy pszennej + 3 kg PRP Fix na m3 masy kompostowej, kompost III - 70% komunalnego osadu ściekowego i 30% liści z zieleni miejskiej, kompost IV - 70% komunalnego osadu ściekowego i 30% liści z zieleni miejskiej + 3 kg PRP Fix na m3 masy kompostowej. W trakcie prowadzenia procesu rozkładu pobrano próbki kompostów w pierwszym dniu oraz po 30, 60, 90, 120, 150 i 180 dniach. Więcej kadmu, niklu i ołowiu zawierały komposty z komunalnego osadu ściekowego z dodatkiem odpadów z zieleni miejskiej aniżeli słomy pszennej. W miarę upływu czasu rozkładu masy kompostowej zawartość form ogólnych kadmu, niklu i ołowiu nieznacznie się zwiększyła, natomiast form rozpuszczalnych w 0,5 M HCl zmniejszyła się. Dodatek do poszczególnych kompostów substancji czynnej PRP Fix nie miała wpływu na zróżnicowanie zawartości form ogólnych i rozpuszczalnych w 0,5 M HC1 kadmu, niklu i ołowiu, w porównaniu z kompostami bez dodatku tej substancji.
Przeprowadzone badania miały na celu określenie wpływu granulatu mineralnego PRP®FIX na przemiany pH, zawartości suchej masy, węgla organicznego, azotu ogólnego w kompostach z komunalnego osadu ściekowego z dodatkiem słomy i odpadów zieleni miejskiej. Komposty sporządzono w trzech powtórzeniach w listopadzie 2007 roku i kompostowano w 70-litrowych pojemnikach plastikowych, przechowywanych w budynku hali wegetacyjnej byłej Akademii Rolniczej (aktualnie ZUT w Szczecinie). Pierwszy kompost składał się (w przeliczeniu na suchą masę) z komunalnego osadu ściekowego (70%) oraz słomy pszennej (30%), a drugi z osadu ściekowego (70%) i odpadów zieleni miejskiej (30%). W I serii doświadczenia rozkład prowadzono bez dodatku, a w serii II do masy kompostowej dodano substancję PRP®FIX w ilości 3 kg na 1 m3 masy kompostowej. Rozkład kompostów prowadzono przez 180 dni, oznaczając co 30 dni pH, zawartość suchej masy, węgla organicznego, ogólną zawartość azotu. Przeprowadzone badania wskazują, że w czasie rozkładu kompostów z komunalnego osadu ściekowego z 30-procentowym dodatkiem materiałów strukturotwórczych, nastąpiło obniżenie pH oraz zmniejszenie w ich masie zawartości suchej masy, węgla organicznego i ogólnej zawartości azotu. Komposty z osadu ściekowego z dodatkiem słomy pszennej zawierały więcej suchej masy, węgla organicznego i ogólnego azotu niż z dodatkiem odpadów zieleni miejskiej. Dodatek substancji PRP®FIX spowodował istotny wzrost zawartości węgla organicznego w kompoście ze słomą, i nie miał większego wpływu na kształtowanie zawartości suchej masy i ogólnej zawartości azotu.
W latach 2007-2008 przeprowadzono w Hali Wegetacyjnej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie doświadczenie mające na celu określenie wpływu substancji czynnej PRP®Fix na zmiany zawartości form całkowitych i rozpuszczalnych w 0,5 M HCl miedzi, manganu i cynku w kompostach z komunalnego osadu ściekowego z dodatkiem słomy pszennej lub odpadów zieleni miejskiej. Skład rzeczowy w przeliczeniu na suchą masę poszczególnych kompostów był następujący (liczby oznaczają procentowy udział komponentów w kompostach): kompost I - 70% komunalnego osadu ściekowego i 30% słomy pszennej, kompost II - 70% komunalnego osadu ściekowego, 30% słomy pszennej i 3 kg PRP®Fix na m3 masy kompostowej, kompost III - 70% komunalnego osadu ściekowego i 30% odpady z zieleni miejskiej, kompost IV - 70% komunalnego osadu ściekowego, 30% odpady z zieleni miejskiej i 3 kg PRP®Fix na m3 masy kompostowej. W trakcie prowadzenia procesu rozkładu pobierano próbki kompostów w pierwszym dniu oraz po 30, 60, 90, 120, 150 i 180 dniach. W pobieranych próbkach kompostów oznaczono zawartość form całkowitych i rozpuszczalnych w 0,5 M HCl miedzi, manganu i cynku. Rezultaty badań wskazują, że w miarę upływu czasu rozkładu masy kompostowej zawartość ogólna miedzi, manganu i cynku zwiększyła się. Zawartość form rozpuszczalnych w 0,5 M HCl miedzi, manganu i cynku w miarę upływu czasu rozkładu masy kompostowej nieznacznie się zwiększyła. Dodatek do kompostów substancji czynnej PRP®Fix spowodował nieznaczne zwiększenie zawartości form całkowitych miedzi, manganu i cynku. Zawartość form rozpuszczalnych w 0,5 M HCl manganu w nieznacznym stopniu się zwiększyła, a miedzi i cynku nie uległa wyraźnym zmianom.
Badania miały na celu określenie wpływu substancji czynnej PRP®FIX na zmiany ogólnej zawartości fosforu, potasu, magnezu i siarki oraz ich form przyswajalnych w kompostach z komunalnego osadu ściekowego z dodatkiem słomy pszennej lub odpadów zieleni miejskiej. Doświadczenie założono w listopadzie 2007 roku. Pierwszy kompost składał się (w przeliczeniu na suchą masę) z komunalnego osadu ściekowego (70%) oraz słomy pszennej (30%), a drugi z osadu ściekowego (70%) i odpadów zieleni miejskiej (30%). W I serii doświadczenia rozkład prowadzono bez dodatku, a w serii II do masy kompostowej dodano substancję PRP®FIX w ilości 3 kg na 1 m3 masy kompostowej. Rozkład kompostów prowadzono przez 180 dni. Stwiedzono, że w czasie rozkładu kompostów z komunalnego osadu ściekowego z 30-procentowym dodatkiem materiałów strukturotwórczych, nastąpiło zwiększenie w ich masie ogólnej zawartości i form przyswajalnych fosforu, potasu, magnezu oraz siarki. Dodatek substancji PRP®FIX spowodował wzrost ogólnej zawartości fosforu i magnezu, a nie miał większego wpływu na kształtowanie zawartości siarki. W kompostach z komunalnego osadu ściekowego z dodatkiem słomy pszennej bez i z PRP®FIX ogólna zawartość potasu była o 11,8% większa niż w kompostach z osadu i odpadów zieleni miejskiej. Natomiast ogólna zawartość siarki była o 17,7% większa w kompostach osad + odpady zieleni miejskiej. Określono że, po 180 dniach rozkładu kompostów formy przyswajalne stanowiły: 51,1% fosfor, 32,6% potas i 15,5% magnez zawartości ogólnej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.