Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Arboretum Pawlowice
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule przedstawiono wyniki badań kształtowania się stosunków wodnych gleby w rejonie Arboretum Uniwersytetu Przyrodniczego w Pawłowicach, dokonując analizy wpływu pokrywy roślinnej na zapasy wilgoci glebowej. Stwierdzono, że profile glebowe zlokalizowane pod okapem drzew w okresie wegetacyjnym charakteryzowały się zapasami wilgoci mniejszymi średnio o 40 mm w porównaniu do profili pokrytych roślinnością niską.
W pracy przedstawiono wyniki badań stosunków wodnych wykonanych w okresie VIII 2003-X 2006 r. na terenie Arboretum w Pawłowicach Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Pomiary głębokości zalegania zwierciadła wody gruntowej wykazały, że występują tu głównie siedliska świeże i wilgotne z wodą gruntową na głębokości 0,5-2,0 m. Lokalnie występują również obszary silnie uwilgotnione, okresowo podtapiane. Wiąże się to ze złym stanem technicznym systemu wodno-melioracyjnego obiektu. Konieczny jest jego kompleksowy remont wraz z budową zastawek pozwalających na regulację stosunków wodnych.
W pracy omówiono wyniki badań modelowych dynamiki kształtowania się zwierciadła wody gruntowej w rejonie Arboretum w Pawłowicach Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Stwierdzono, że wody dopływające do rozważanego obszaru przez brzeg północny i wschodni oraz wody infiltrujące z górnego i środkowego odcinka rzeki Dobra przemieszczają się do centralnej, najniżej położonej części doliny. Następnie spływają w kierunku południowym zasilając ciek Dobra poprzez dopływ gruntowy oraz istniejącą na obiekcie sieć rowów melioracyjnych. Tereny leżące przy rzece charakteryzują się rocznymi wahaniami zwierciadła wody gruntowej wynoszącymi około 0,4 m, a w miarę oddalania się od cieku amplituda wzrasta przy zachodnich granicach obiektu do około 1,4 m.
W pracy oceniono założenia koncepcji rewaloryzacji systemu wodno-melioracyjnego Arboretum w Pawłowicach Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Obecnie system wodno-melioracyjny arboretum jest w złym stanie technicznym i nie spełnia prawidłowo funkcji regulacji stosunków wodnych. Należy poddać go kompleksowemu remontowi budując nowe zastawki do regulacji odpływu wody z arboretum. Istotnym założeniem koncepcji jest uruchomienie przepływu wody przez arboretum bazującego na zasobach rzeki Dobrej. Pozwoli to na ustabilizowanie zasobów retencji gruntowej, właściwe napełnienie istniejących oczek wodnych oraz budowę nowych zbiorników.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.