Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 60

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W opracowaniu przedstawiono zależności między zmianą formy organizacyjno-prawnej a wielkościami zasobów i efektów nowo powstałych przedsiębiorstw wykazane na podstawie badań gospodarstw wielkoobszarowych prowadzonych w latach 1995-2002. Zarówno w nowo powstających przedsiębiorstwach sprywatyzowanych, jak i dzierżawionych przez różne podmioty obserwowano podobne tendencje, chociaż ze zróżnicowanym nasileniem.
Przedstawiono porównanie wyników dwóch grup gospodarstw uczestniczących w systemie FADN, tj. o sile ekonomicznej od 40 do 100 i powyżej 100 ESU, w zakresie efektywności pracy oraz znaczenia dopłat dla tych grup gospodarstw w krajach Unii Europejskiej w latach 2004-2006. Polskie silne i bardzo silne ekonomicznie gospodarstwa charakteryzowały się stosunkowo niską wydajnością pracy oraz uzyskiwały najniższe kwoty dopłat w przeliczeniu na pracującego w gospodarstwie (AWU), zaś w strukturze dopłat dominowały dopłaty do produkcji roślinnej.
W opracowaniu przedstawiono zmiany rentowności działalności gospodarczej, rentowności aktywów, kapitału własnego oraz wskaźnik wartości dodanej, a ponadto wydajność pracy w przedsiębiorstwach uczestniczących w Liście 300 w latach 1995-2004 podzielonych na cztery grupy według jakości gleb.
Celem opracowania było zaprezentowanie struktury gospodarstw wielostronnych według kryterium wielkości ekonomicznej w krajach Unii Europejskiej oraz poziomu dopłat dla tych jednostek w latach 2004-2011. W badaniach wykorzystano informacje z bazy FADN. Z badań wynika, że najliczniejszą grupę gospodarstw wielostronnych stanowiły te o standardowej produkcji do 25 tys. euro – aż 83,4%, których znaczny odsetek funkcjonował w Rumunii i Polsce (ponad 80%). W latach 2004-2006 kwoty dopłat ogółem średnio w UE wzrastały, w 2007 roku obniżyły się prawie o połowę i od 2007 roku notowano ponowny, ale mniej dynamiczny, ich wzrost. W latach 2004-2011 gospodarstwa wielostronne w Polsce uzyskiwały jedne z najniższych dopłat spośród krajów UE. Najwyższy poziom dopłat w przeliczeniu na 1 ESU charakteryzował gospodarstwa w Finlandii, a najniższy w Holandii i Rumunii. W strukturze dopłat ogółem gospodarstw wielostronnych 2/3 stanowiły płatności decoupled.
9
100%
Celem opracowania było zaprezentowanie zmian poziomu cen ziemi rolnej w Polsce według województw oraz poziomu dopłat bezpośrednich gospodarstw w latach 2004-2013. W badaniach wykorzystano dane z Banku Danych Lokalnych GUS. Z przeprowadzonych badań wynika, że ceny ziemi w latach 1999-2013 wzrosły kilkukrotnie, jednak wzrost był wyraźnie zróżnicowany w ujęciu przestrzennym. Najsilniejszy wzrost cen ziemi nastąpił w województwie wielkopolskim, zaś najniższy w województwie podkarpackim. Dopłaty bezpośrednie w niewielkim stopniu przyczyniły się do wzrostu cen ziemi, co wynika z utrzymywania się na zbliżonym poziomie relacji między wielkością dopłat a cenami ziemi w analizowanym okresie. Znaczenie łącznej dziesięcioletniej kwoty dopłat bezpośrednich w ujęciu ilościowym należy ocenić jako korzystniejsze w porównaniu do jej oddziaływania wartościowego w odniesieniu do możliwości zakupu ziemi rolniczej.
Przedstawiono zmiany rentowności działalności gospodarczej, rentowności aktywów oraz rentowności kapitału własnego przedsiębiorstw uczestniczących w Liście 300 w latach 1995-2002 według form organizacyjno-prawnych oraz według profilu działalności (EKD).
Przedstawiono zmiany liczby zatrudnionych oraz poziomu wydajności pracy w wielkoobszarowych przedsiębiorstwach zakwalifikowanych jako najlepsze na podstawie Listy 300 publikowanej w „Nowym Życiu Gospodarczym” w latach 2007-2011 według położenia geograficznego (województwo). Najniższą wydajność pracy mierzoną przychodami ogółem w przeliczeniu na zatrudnionego badane przedsiębiorstwa uzyskały w 2008 r. Od 2009 r. średnio wzrastała ona corocznie o kilkanaście procent. Wystąpiło wyraźne zróżnicowanie wydajności pracy oraz dynamiki jej wzrostu między przedsiębiorstwami położonymi w północnej i zachodniej Polsce (z województw wielkopolskiego, lubuskiego, pomorskiego dolnośląskiego i zachodniopomorskiego) a przedsiębiorstwami w południowo-wschodniej Polsce (z województw podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego) i w województwie łódzkim.
Przedstawiono poziom plonów zbóż ozimych i jarych w latach 1970-2003 uzyskiwanych w doświadczeniach polowych oraz statystycznie w Polsce.\
19
100%
Celem opracowania jest przedstawienie znaczenia gospodarstw o powierzchni 100 i więcej ha w polskim rolnictwie. Na podstawie danych statystycznych wskazano, że udział tych gospodarstw w liczbie gospodarstw ogółem zmienił się nieznacznie (nie przekracza 1%), zagospodarowują zaś one ponad 1/5 powierzchni użytkowanej rolniczo. Rolnicy prowadzący duże gospodarstwa wykazywali znaczną aktywność w zakresie wdrażania nowoczesnych rozwiązań i korzystania z doradztwa. W 2013 roku prawie 70% rolników prowadzących duże gospodarstwa deklarowało korzystanie ze wsparcia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), a 65% gospodarstw wskazywało korzystanie z doradztwa specjalistów, w tym 55,4% dotyczącego ochrony roślin i 40,2% nawożenia, a 28,8% możliwości korzystania z PROW.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.