Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W latach 1997 - 2001 prowadzono badania składu chemicznego wywaru gorzelnianego ziemniaczanego, wycierki ziemniaczanej i komunalnych osadów ściekowych. Wyniki badań wskazują, że wywar gorzelniany ziemniaczany i wycierka ziemniaczana mają niskie pH (3,9 i 4,7) oraz zbyt dużą koncentrację potasu w stosunku do azotu i fosforu. Decydując się na stosowanie wywaru gorzelnianego ziemniaczanego i wycierki ziemniaczanej należy uprzednio gleby zwapnować a dawki ich ustalić na podstawie koncentracji potasu. Komunalne osady ściekowe charakteryzują się odczynem w granicach obojętnego (pH 6,8 - 7,2) oraz niską zawartością potasu w stosunku do azotu i fosforu. Odpady te można użyć do produkcji kompostów. W ten sposób zostanie podniesione pH odpadów ziemniaczanych oraz wyrównany stosunek N : P : K. Przyjmuje się stosowanie następujących proporcji w przeliczeniu na suchą masę 30 - 35% komunalnego osadu ściekowego, 30 - 35% wywaru gorzelnianego ziemniaczanego lub wycierki ziemniaczanej oraz 30-40% materiałów strukturotwórczych (słoma, trociny, liście, odpady zieleni miejskiej i inne).
W latach 1997-2000 przeprowadzono doświadczenie połowę na glebie płowej o składzie granulometrycznym poziomu próchnicznego piasku gliniastego mocnego. Roślinami testowymi w kolejnych latach były ziemniaki, jęczmień jary, łubin żółty i pszenżyto ozime. W plonach roślin oznaczono zawartości makro- składników. Obliczono stosunki jonowe K : Mg, K : (Mg + Ca), Ca : P oraz N : S charakteryzujące jakość plonów. Uzyskane rezultaty wykazywały, że stosunki jonowe K : Mg i K : (Mg + Ca) w bulwach ziemniaków były szersze aniżeli w ziarnie zbóż i nasionach łubinu, a nawożenie mineralne miało wpływ na zawężenie stosunku Ca : P w badanych roślinach. Jednocześnie nawozy mineralne przyczyniły się do rozszerzenia stosunku N : S w ziarnie pszenżyta ozimego oraz nasionach łubinu żółtego.
W latach 2003-2004 przeprowadzono badania mające na celu ustalenie wpływu kompostów z wycierki ziemniaczanej i komunalnego osadu ściekowego oraz nawozów mineralnych na aktywność dehydrogenazy, fosfatazy kwaśnej i zasadowej oraz ureazy w glebie. Doświadczenie wegetacyjno-wazonowe przeprowadzono na glebie brunatnej niecałkowitej zaliczanej do piasków lekkich gliniastych. Gleba charakteryzowała się pHKC1 6,1, średnią zawartością form przyswajalnych fosforu i potasu oraz wysoką magnezu. Próbki gleby do badań pobrano wiosną 18 dni przed wprowadzeniem do gleby nawozów, a przed wysiewem rzepaku jarego, oraz jesienią po zbiorze rośliny testowej. Rezultaty badań wskazują, że gleby nawożone kompostami charakteryzowały się wyższą aktywnością dehydrogenazy, fosfatazy kwaśnej i zasadowej oraz ureazy aniżeli w wariancie kontrolnym. Większa aktywność badanych enzymów w glebie wystąpiła jesienią, w porównaniu z wiosennym terminem pobrania prób. Komposty z wycierki ziemniaczanej (30%) i komunalnego osadu ściekowego (30%) w dawkach pojedynczych bez i z dodatkiem nawozów mineralnych oraz podwojonych, spowodowały zwiększenie aktywności dehydrogenazy i ureazy w glebie, w porównaniu z kompostami z 60% udziałem wycierki ziemniaczanej.
Uzyskane rezultaty wskazują, że komposty z komunalnego osadu ściekowego z udziałem różnych komponentów (słoma, odpady z zieleni miejskiej, popiół z węgla kamiennego) wpłynęły na zwiększenie zawartości azotu i potasu w roślinach testowych w pierwszym roku po zastosowaniu w porównaniu z wariantem kontrolnym. Efekt ich działania w latach następnych zmniejszył się. Komposty z komunalnego osadu ściekowego w mniejszym stopniu wpłynęły na zwiększenie zawartości fosforu w testowanych roślinach. Największy efekt osiągnięto w trzecim roku badań. Jest to wynikiem rozkładu związków organicznych z kompostów, które zawierały fosfor. Zwiększenie dawek kompostów z komunalnego osadu ściekowego w niewielkim stopniu wpłynęło na wzrost zawartości azotu w badanych roślinach. Zawartość potasu zwiększała się tylko w nasionach rzepaku jarego (pierwszy rok badań). Zawartość fosforu w testowanych roślinach pod wpływem wzrastających dawek kompostów z komunalnego osadu ściekowego nie uległa większym zmianom.
W latach 1997 - 1999 przeprowadzono doświadczenie wazonowe na glebie zaliczanej do kategorii piasku gliniastego mocnego. Celem doświadczenia było określenie działania mineralnych nawozów wieloskładnikowych (Polifoska 8 i Polimag 306) bez i z dodatkiem odpadu 7 hydratu siarczanu(VI) żelaza(II) jako źródła siarki i żelaza na stosunki jonowe K : Mg, K : Ca, K : (Mg + Ca), Ca : Mg i Ca : P w korzeniach rzodkiewki odmiany Sopel Lodu. Rezultaty badań wskazują, że mineralne nawozy wieloskładnikowe a także stosowany na ich tle odpad 7 hydratu siarczanu(VI) żelaza(II) pozytywnie oddziałują na kształtowanie stosunków jonowych K : Mg i K : (Mg + Ca), nie mają wpływu na wartości stosunków jonowych Ca : P i Ca : Mg oraz rozszerzyły stosunek jonowy K : Ca ponad wartość optymalną.
Biorąc pod uwagę kwaśny odczyn, dużą zawartość potasu w stosunku do azotu i fosforu oraz niewielką ilość metali ciężkich w wycierce ziemniaczanej oraz odczyn lekko zasadowy, dużą ilość azotu i fosforu w stosunku do potasu w ko­munalnym osadzie ściekowym, przeprowadzono badania mające na celu określenie oddziaływania kompostów z tych odpadów na pobranie makroskladników i mikroskładników przez nasiona rzepaku jarego odmiany Licosmos. Badania wegetacyjno-wazonowe przeprowadzono na glebie o odczynie lekko kwaśnym (pHKC1 6,1), o składzie granulometrycznym piasku gliniastego lekkiego (kompleks V), średniej zawartości form przyswajalnych fosforu i potasu i wysokiej magnezu. Gleba posiadała stosunek С : N (10,4 : 1). Uzyskane rezultaty wskazują, że nasiona rzepaku jarego pobrały wyraźnie więcej makroskładników pod wpływem nawożenia kompostami z wycierki ziem­niaczanej (30%) i komunalnego osadu ściekowego (30%) aniżeli komposty z 60% udziałem wycierki ziemniaczanej. Uzupełniające nawożenie mineralne stosowane na tle kompostów z wycierki ziemniaczanej (30%) i komunalnego osadu ściekowego (30%) w niewielkim stopniu zwiększyło pobranie makroskładników przez nasiona rzepaku. Natomiast uzupełniające nawożenie mineralne stosowane na tle kompostów z 60% udziałem wycierki ziemniaczanej wyraźnie zwiększyło pobranie makroskladników przez nasiona rzepaku. Podwojenie dawek kompo­stów oraz uzupełniającego nawożenia mineralnego wyraźnie zwiększyło pobranie makroskładników i mikroskładników przez nasiona rzepaku jarego w porównaniu z dawkami pojedynczymi kompostów stosowanych bez i z nawożeniem mineral­nym.
Celem badań było określenie zawartości i przemian w trakcie rozkładu masy kompostowej sporządzonej z komunalnego osadu ściekowego i wycierki ziemniaczanej form ogólnych i rozpuszczalnych w 0,5 mol HCl·dm³ kadmu, niklu i ołowiu. Uzyskane rezultaty badań wskazują, że komposty z udziałem komunal­nego osadu ściekowego (30%) i wycierki ziemniaczanej (30%) zawierały więcej form ogólnych i rozpuszczalnych w 0,5 mol HCl·dm³ kadmu, niklu i ołowiu w porównaniu z kompostami sporządzonymi tylko z wycierki ziemniaczanej (60%). W trakcie procesu rozkładu masy kompostowej w niewielkim stopniu wzrosła zawartość form ogólnych kadmu, niklu i ołowiu oraz form rozpuszczalnych kadmu i niklu. Zawartość form ogólnych kadmu, niklu i ołowiu w kompostach mieściła się w normach dopuszczających do ich przyrodniczego zagospodarowa­nia.
Doświadczenie wegetacyjno-wazonowe przeprowadzono w hali wegetacyjnej Akademii Rolniczej w Szczecinie w latach 2001-2003 na glebie kompleksu przydatności rolniczej IVa (żytni bardzo dobry). Glebę tę pod względem granulo- metrycznym zaliczano do kategorii piasku gliniastego. W doświadczeniu użyto kompostów z komunalnego osadu ściekowego po 8 miesięcznym okresie rozkładu. Komposty zawierały wyraźnie więcej azotu i fosforu w stosunku do potasu. Zawartość metali ciężkich (Cd, Cu, Mn, Ni, Pb i Zn) w kompostach nie przekraczało norm wg Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz.U. 04.236.2369) dotyczących nawozów organicznych. W schemacie badań użyto trzy dawki kompostów odpowiadające 100, 200 i 300 kg N·ha⁻¹, to jest 0,63, 0,99 i 1,26 g N-wazon. Komposty do gleby wprowadzono w 2001 roku pod rzepak jary odmiany Licosmos. Ze względu na małą dawkę potasu wprowadzoną z kompostami do gleby, zastosowano dodatkowo roztwór wodny soli potasowej 60% w takiej ilości, ażeby stosunek N : K wyniósł w każdym wariancie doświadczenia 1,0 : 0,86. W drugim roku nadań (2002) do każdego wariantu wprowadzono roztwory wodne mocznika, superfosfatu potrójnego i soli potasowej w dawkach 0,475 g N na wazon, 0,137 g P na wazon i 0,315 g K na wazon. Dawki te odpowiadały 150 kg N·ha⁻¹, 43,6 g P·ha⁻¹ i 100 kg K·ha⁻¹. Roślina testową było pszenżyto jare odmiany Wanad. W trzecim roku badań (2003) do każdego wazonu wprowadzono roztwory wodne mocznika, superfosfatu potrójnego i soli potasowej 60% w dawkach 0,316 g N na wazon, 0,109 g P na wazon i 0,262 g K na wazon. Dawki te odpowiadały 100 kg N·ha⁻¹, 35 kg P·ha⁻¹ i 83 kg K·ha⁻¹. Rośliną testową był owies odmiany Polar. Uzyskane rezultaty wskazuj ą, że wprowadzone do gleby komposty z komunalnego osadu ściekowego w pierwszym roku prowadzenia doświadczenia wpłynęły na zwiększenie zawartości wapnia, magnezu i siarki w nasionach rzepaku jarego w porównaniu z wariantem kontrolnym. W latach następnych komposty z komunalnego osadu ściekowego miały niewielki wpływ na zwiększenie zawartości wapnia, magnezu i siarki w testowych roślinach. Zwiększenie dawek kompostów z komunalnego osadu ściekowego nie miało wpływu na kształtowanie zawartości wapnia i siarki w badanych roślinach. Zawartość magnezu nieznacznie zwiększyła się. Wprowadzone do komunalnego osadu ściekowego komponenty (słoma, odpady zieleni miejskiej, popiół z węgla kamiennego) nie miały większego wpływu na kształtowanie zawartości wapnia, magnezu i siarki w ziarnie pszenżyta jarego i owsa, ziarnie pszenżyta jarego i owsa.
Biorąc pod uwagę wysokie pH oraz małą ilość potasu w stosunku do azotu i fosforu w komunalnych osadach ściekowych oraz niskie pH i dużą ilość potasu w stosunku do azotu i fosforu w wycierce ziemniaczanej, przeprowadzono bada­nia nad możliwością produkcji kompostów z tych odpadów. Rezultaty badań wskazują, że komposty z komunalnego osadu ściekowego (30%) i wycierki ziem­niaczanej (30%) zawierały więcej masy organicznej i składników pokarmowych dla roślin, aniżeli komposty tylko z wycierki ziemniaczanej (60%) niezależnie od zastosowanych komponentów (słoma, trociny). W miarę upływu czasu rozkładu w kompostach wzrosła zawartość suchej masy oraz form ogólnych i przyswajalnych fosforu i potasu. Zmniejszyła się zawartość azotu ogólnego.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.